Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Pre-Workout Faydaları Nedir? Ne Zaman Alınır?

Pre-Workout Faydaları Nedir? Ne Zaman Alınır?

Pre-Workout Faydaları Nedir? Ne Zaman Alınır?

 

Daha kapıdan içeri girmeden antrenmanınızı en üst düzeye çıkarmak ister misiniz? Biz de öyle düşündük. Harika bir antrenman yapmanız, iyileşmenize yardımcı olmak ve size enerji sağlamak için yapılmış takviyeler. Pre-Workout’ lar hakkında bir şey bilmiyorsanız, yeni gizli silahınızı tanımanın zamanı geldi. Bu makale, bu takviyenin ne yaptığını, nasıl çalıştığını, faydalarını ve tam olarak ne zaman almanız gerektiğini inceleyecektir.

 

Antrenmanlarınız sırasında performansınızı artırmak ve zamanla vücudunuzda daha büyük değişiklikler görmek istiyorsanız, antrenman öncesi takviyeleri kullanmak size ihtiyacınız olan ekstra desteği vermenize yardımcı olabilir.

 

Pre-Workout Nedir?

 

Pre-Workout, antrenmanınız sırasında enerjinizi artırmanın ve performansı optimize etmenin bir yoludur. Genellikle suyla karıştırdığınız bir toz takviyesi olarak gelir. Genellikle içerik kombinasyonları içerirler, bu da onları spor salonuna gitmeden önce birkaç farklı takviye almayı kolay bir alternatif haline getirir. Bu enerji artırıcı takviyenin birkaç farklı formülasyonu var, bu yüzden sizin için doğru olanı bulmak için testimizi yapın.

 

Pre-Workout Ne Yapar?

 

Her marka kendi bileşenlerini seçse de, Pre-Workout tozları genellikle enerji ve gücü artırmak için kafein, vitaminler, kreatin ve diğer çeşitli bileşenlerden oluşur.
 

Faydası, anaerobik egzersiz (halter kaldırma gibi) veya dayanıklılık egzersizi (kardiyo gibi) sırasında enerji artışı sağlayarak ve yorgunluğu geciktirerek performansın artmasıdır. Farklı ürünlerdeki bileşenler değişebilse de, hepsi antrenman sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. 

 

Pre-Workout nasıl çalışır?

 

Pre-Workout’lar, egzersiz performansınızı artıracak farklı besinler sağlayarak çalışır. Bu, egzersiz sırasında yorulma zamanınızı iyileştirebilecek kafein gibi bileşenler aracılığıyla olabilir. Beta alanin ve vitaminler gibi diğer bileşenler de antrenmanınız boyunca kendinizi enerjik ve zinde hissetmenize yardımcı olarak performansınızı artırmak için eklenmiş olabilir.

 

Bu nedenle, performansınızı artırmak ve size bir miktar enerji vermesi için Pre-Workout antrenman öncesi kullanılır.

  

Pre-Workout faydaları nelerdir?

 

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ve bir enerji artışına ihtiyacınız varsa veya bir süredir antrenman yapıyorsanız ve ilerlemenizin durduğunu düşünüyorsanız, bu içecekler sizin için faydalı olabilir. Pre-Workout’ların faydaları, artan enerji, performans ve güç ile ilgilidir.

 

Araştırmalar, düzenli olarak egzersiz öncesi takviyesi alındığında yağsız kas kütlesinde ve vücut gücünde artışlar olduğunu göstermiştir. Çoğu zaman, bileşenlerin kombinasyonu, tek başına bir takviye almaktan daha büyük performans faydaları sağlar.

 

-Kafein

 

Kafein, aktivitenin ne kadar sert hissettirdiğini (algılanan efor oranı) artırmadan kas gücü ve dayanıklılıkta iyileştirmeler gibi faydalar sağladığı gösterilen egzersiz öncesi ürünlerinde bulunan en yaygın bileşenlerden biridir. başka bir deyişle, kendinizi daha fazla zorluyormuş gibi hissetmeden antrenmanınızda daha fazlasını başarabilirsiniz.

 

Kan damarlarınızı genişleterek çalışır, bu da kaslarınıza giden kan akışını artırır. Kafein ayrıca kısa vadede beyin gücünü (biliş) iyileştirmeye yardımcı olarak, çalıştığınız kaslara odaklanmayı kolaylaştırır. 

 

Pre-Workout’larda bulunan diğer içerikler

 

-B vitamini


Pre-Workout ürünlerinde kullanılan diğer bir ortak içerik kategorisi ise niasin ve B12 vitamini gibi B vitaminleridir. Bu vitaminler metabolizma ve enerjide kilit rol oynarlar. Ayrıca, kısa süreli, yüksek yoğunluklu egzersizde performansı artıran ve aynı zamanda tutarlı bir şekilde alındığında yağsız kas kazanımlarına yardımcı olan kreatin içerebilirler.

 

-Beta Alanin ve L-Sitrülin

 

Bazı Pre-Workout formülleri ayrıca dayanıklılıkla ilgili egzersizlerde enerjiyi iyileştirdiği gösterilmiş olan Beta Alanin ve L-sitrülin içerebilir. Pre-workout ürünlerini kısa süreli (kuvvet antrenmanı) ve daha uzun süreli (kardiyo bazlı) aktiviteler için kullanabilirsiniz.

 

-BCAA

 

Dallı zincirli amino asitler veya BCAA'lar genellikle pre-workout ürünlerine tek bir bileşen veya ayrı amino asitler olarak dahil edilirler. Amino asitler, kas dokusunun yapı taşları olarak kas hasarını ve kas yıkımını önlemenin yanı sıra kasların yeniden yapılanmasını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca performansı etkileyen yorgunluğun önlenmesine de yardımcı olabilirler.

 

-Karbonhidratlar

 

Bazı antrenman öncesi takviyeleri, mevcut enerji depolarınızı doldurmak için karbonhidratlar (şeker) içerirken, diğerleri şekersiz ve kalorisizdir. Son zamanlarda beslenmenize veya planladığınız egzersiz türüne göre karbonhidrata ihtiyacınız olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 

Bir dayanıklılık (kardiyo) antrenmanı planlıyorsanız (koşma veya bisiklete binme gibi), ekstra karbonhidratlar faydalı olabilir, ancak sadece ağırlık kaldırmayı (anaerobik aktivite) planlıyorsanız, muhtemelen şekere ihtiyacınız yoktur.

 

-Kreatin

 

Yoğun egzersiz sırasında vücut enerji üretmek için kreatin kullanır. Yüksek düzeyde performans gösterebilmek için kaslarınızın iyi bir enerji kaynağına ihtiyacı vardır, böylece daha uzun süre daha sıkı çalışabilirsiniz.

Antrenmanınızı her seferinde bir adım daha ileri götürebilmek, estetik ve güç hedeflerinize daha erken ulaşmak anlamına gelen bileşik bir etkiye sahiptir. Bu etkiler, performansınızı artırma ve fitness hedeflerinize doğru ilerlemeye devam etme potansiyeline sahiptir.

 

-L-Glutamin

 

Bu, proteini oluşturan moleküllerden biri olan bir amino asittir. Gıda kaynaklarında doğal olarak bulunurlar, yeni kasların onarılmasına yardımcı olabilirler. Egzersiz yaptığınızda, kaslarınızda küçük yırtıklar oluşur ve bu yırtıklar onarıldığında onları güçlendirir. 

 

-Vazodilatörler

 

Egzersiz yaparken, vücudunuz enerji üretmek için kaslarınıza yeterli oksijeni pompalamak için çok çalışıyor. Vazodilatörler kan damarlarının genişlemesine neden olur, bu da kaslara giden kan akışının artması anlamına gelir ve onlara sizi hareket ettirmek için ihtiyaç duydukları daha fazla besin sağlar. Yorulmanız ne kadar uzun sürerse, sıkı antrenmanlar yaparak daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

Genel olarak, pre-workoutlar zaman içinde  gücünüzü ve dayanıklılığınızı tekrar tekrar artırmanıza izin verir. Bu, yağsız vücut kütlesinde daha önemli artışa, yağ yakımına ve daha hızlı bir metabolizmaya yol açabilir.

 

Pre-Workout ne zaman kullanılmalı?

 

Kafein temel bir bileşen olduğundan ve yaklaşık 30 dakika içinde etki gösterdiğinden, egzersiz öncesi takviyenizi almanız için ideal zaman antrenmanınızdan 30-60 dakika öncesidir. Kafeinin yarılanma ömrü 3 ila 7 saattir, yani bu süreden sonra kafeinin yarısı hala vücudunuzda olabilir. Bu, etkileri kişiye göre değişebilir. Bu nedenle, özellikle kafeine karşı daha hassas olanlar, yatmadan önceki saatlerde bu tür ürünleri tüketirken dikkatli olmalıdır.

 

Pre workout ürününüzü antrenmanınızdan 30-60 dakika önce almanız, takviyenin kan dolaşımınıza girmesi ve size aradığınız faydaları sağlaması için yeterli zaman sağlar. 

 

Kafein sizi hemen etkilese de, kreatin ve beta-alanin gibi bazı bileşenlerin vücudunuzda birikmesi için zamana ihtiyacı vardır ve kas depolarını korumak için tutarlı bir şekilde alındığında en iyi sonucu alırsınız. Bu nedenle, pre workout ürününüzü düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.
 

Pre-Workout ürünlerinin yan etkileri nelerdir?

 

Potansiyel yan etkiler, takviyenizdeki bileşenlere bağlıdır. Tipik olarak, kafein ve diğer enerji artırıcı bileşikler, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı geçici olarak artırabilir, ancak yaygın olumsuz etkilere dair hiçbir kanıt yoktur.

 

Çok fazla kafein, kafeine duyarlı kişilerde mide bulantısı, kalp çarpıntısı ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle yakın zamanda kahve ve çay içtiyseniz, pre-workout zamanlamanıza dikkat edin. Her zaman yeni bir rutine başlamadan önce takviyeleri doktorunuzla görüşmek iyi bir fikirdir, böylece doğru şekilde tavsiyede bulunabilirler ve üzerinizdeki etkilerini izleyebilirler.

 

Takviyenizi akşam saatlerinde, yatacağınız saate yakın bir zamanda alırsanız, uyku kalitenizi etkileyebilir ve bu da iyileşmenizi etkileyebilir. Akşam antrenmanlarınızı hızlandırmak için, kafeinsiz bir pre-workout takviyesi, çok daha iyi bir seçenektir.

 

SONUÇ:

 

Antrenman öncesi takviyeler, enerji, güç ve dayanıklılığı artırarak performansınızı artırmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Genellikle antrenmanınızdan yaklaşık yarım saat önce alınırlar ve faydaları arasında gelişmiş kas gücü, biliş, yağsız kas artışı ve dayanıklılık bulunur. Antrenmanınızdan önce en uygun takviyeyi daha iyi seçmek için hedeflerinizin ne olduğunu düşünün.

 

Antrenman öncesi takviyenizi düzenli olarak almak, performansınız üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Antrenman seanslarınızda bir sonraki adımı atarken kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir ve en yüksek performans seviyenize ulaşmak ve fiziksel yeteneklerinizi geliştirmeye devam etmek için ihtiyacınız olan desteği sağlayabilirler.

 

SSS

 

-Pre-Workout ürünümü ne zaman almalıyım?

En iyi zaman antrenmandan 30 ila 60 dakika öncesidir.

 

-Pre-Workout nedir?

Bu takviyeler egzersiz sırasında enerjinizi ve performansınızı artırmayı amaçlayan bileşenlerin bir kombinasyonudur.

 

-Pre-Workout neler içerir?

Genellikle Kafein, B Vitamini, Beta-Alanin, Citrulline Malate, Kreatin, L-Glutamin ve vazodilatör bileşenleri içerir.

 

-Antrenman öncesi takviyelerinin faydaları nelerdir?

Başlıca faydaları, performans ve güçteki artıştır. Araştırmalar, düzenli olarak kullanıldığında yağsız vücut kütlesinde ve vücut gücünde artış sağladığını göstermiştir.

 

-Antrenman öncesi takviyelerinin yan etkileri nelerdir?

Potansiyel yan etkiler, antrenman öncesi ürününüzün içeriğine bağlıdır. Ortak bileşen olan kafein, kafeine duyarlı olanlar için mide bulantısına, baş ağrısına ve kalp çarpıntısına neden olabilir.
 

Etiketler: Pre-workout nedir?, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nasıl Çalışır?
Eylül 28, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR