Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Gym ne demek?

Gym ne demek?

Gym ne demek?

 

Gym kelimesi Gymnasium’dan kelimesinden gelmektedir. Gymnasium, başlangıçta atletik faaliyetler için kullanılan ancak zamanla bir çalışma ve felsefi tartışma yeri olarak kullanılmaya başlayan bir Yunan yapısıydı. Hellenistik Dönem'de gymnasia, hem mimaride hem de işlevde oldukça standart hale geldi ve genç bir erkeğin fiziksel ve genel eğitimindeki önemli rollerini sürdürdü. Yunan dünyasında ortak bir özellik haline geldiler ve daha sonraki Romalılar tarafından benimsenip uyarlandılar, sonunda Roma hamamları olan çok amaçlı devasa komplekslere dönüştüler.

 

Gymnasium'un Kökenleri

 

Gymnasium (gymnasion) adı, tüm egzersiz ve sporların yalnızca erkekler tarafından çıplak olarak yapıldığı için Yunanca çıplaklık (gymnos) kelimesinden türemiştir. Kaydedilen en eski gymnasia örnekleri, MÖ 6. yüzyıla kadar uzanır ve bir nehir veya kaynağa yakın bir yerde bulunan ağaçların gölgelediği mekanlardı. Özellikle Delphi, Olympia ve Nemea gibi kutsal alanlarda yaygındı.

 

Gymnasium, genç Yunan erkeklerinin (ephebeia) onları savaşa hazır hale getirmek için antrenman yapabilecekleri ve zindeliklerini geliştirebilecekleri özel bir alan ihtiyacından evrimleşmiş olabilir. Savaşta hoplit olarak savaşacaklardı ve bu nedenle ağır bronz zırh giymeleri ve büyük bir bronz kalkan taşımaları gerekiyordu. Diğer bir görüş ise gymnasia'nın yalnızca aristokrasiye mahsus olduğu ve böylece erkeklerin alt, tarımsal sınıfa karşı fiziksel ve sosyal üstünlüklerini gösterebilecekleri bir yer haline geldiği yönündedir.

 

 

Uygulanan tipik sporlar güreş, koşu, boks, atlama, disk ve jimnastikti. Birçoğuna ritmik müzik eşlik ederdi. Savaş için faydalı olan sporlar arasında okçuluk, cirit, silahlı dövüş ve mancınık kullanımı yer alıyordu. Spor, bir antrenör ya da büyük Yunanistan Oyunlarında deneyim kazanmış daha yaşlı bir atlet tarafından denetleniyordu. Bir “aleiptes” üyeleri yağlamak ve masaj yapmaktan sorumluydu. Her yıl spor salonu üyelerinin bir meşale yarışına katıldığı ve üç kategoride yarıştığı Hermaia adlı bir yarışma da düzenleniyordu: canlılık (eueksiya), disiplin (ötaksi) ve dayanıklılık (philoponia).

 

Gymnasium'un Evrimi

 

Gymnasia, sadece spor oyunlarıyla ünlü kutsal alanların ve sitelerin ortak özelliği haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda sıradan şehirlerde de yerini aldı. Örneğin Atina'nın Platon Akademisi'nde ve Aristoteles'in Lyceum'unda bir spor salonu vardı. Bu örnekler, gymnasium'un sadece spor ve genç erkeklerin değil, her yaştan erkeğin ve vatandaşların günün konularını boş zamanlarında tartışabilecekleri bir yer haline geldiğini göstermektedir. Bu nedenle, bir egzersiz yeri olarak işlevlerini aşan, ancak hiçbir zaman tamamen ikame etmeyen entelektüel çaba merkezleri haline geldiler. Klasik Atina'da jimnastik salonları aslında modern üniversitelerimiz gibiydi ve üyelerin dersleri ve konuşmaları dinleyebildiği yerlerdi. Helenistik dönemde yeniden değiştiler, daha çok ortaokullara dönüştüler, ancak genç erkeklerin günlük olarak eğitim aldıkları fiziksel amaçlarını asla kaybetmediler.

 

Gymnasium, edebi kaynaklarda, özellikle Platon'un diyaloglarında sıkça geçmektedir. Ünlü filozof, onları Yunan toplumundaki kilit ilişkilerden birinin geliştiği bir yer olarak tanımlar. Bu, genç bir erkek (eromenos) ile genç bir adam (erastes) arasında, ikisinin sevgili olacağı ve genç tarafın, büyüğünün derslerinden ve yaşam deneyiminden faydalanabileceği bir yer.

 

Hellenistik Dönem'e gelindiğinde gymnasium iyi gelişmiş ve çok sık kullanılan bir kurum haline gelmişti. Bunun nedenlerinden biri, yeni topraklar fetheden ve yeni şehirler inşa eden Helenistik hükümdarların, çeşitli Panhellenik Oyunlarda başarılı olmaları için sporcular göndererek yeni kazanımlarına Yunan kimliğini damgalamak ve şehirleri için prestij kazanmak istemeleriydi.

 

Helenistik spor salonu, şehir tarafından yönetiliyordu ve özel bir yetkili olan gymnasiarch tarafından yönetiliyordu. Beroia'dan MÖ 2. yüzyıldan kalma bir stela, işlevini daha ayrıntılı olarak açıklar. Spor salonunun genel idaresinden ve muhasebesinden sorumluydu ve ayrıca kuralları çiğneyen üyelere para cezası ve hatta kırbaçlama gibi fiziksel cezalar verme yetkisine sahipti. 
 

Etiketler: Gym ne demek?
Ekim 04, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR