Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Ağırlık antrenmanı testosteron seviyelerini nasıl etkiler?

Genel olarak, mevcut eşiğin üstünde yoğun bir şekilde yapılan yüksek hacimli ağırlıklarla yapılan antrenman testosteron üretimini uyarır.

Genelde 5 set tekrarı gerçekleştirerek bitiyorsanız, setler arasında 2 dakikalık dinlenme periyodu varsa, set başına 10-12 tekrar yanma ağırlığını azaltmak göreceli antrenman hacmini arttırmalı ve testosteronu uyarmalıdır.

Aynı yaklaşım, yüksek yoğunluklu aralıklarla bisiklete binme, koşma veya egzersiz için de uygulanabilir: daha fazla testosteron üretmek için daha az zamanda daha çok iş yapın. Ancak vücudunuz adapte olduğunda, değişiklik yapmaya devam etmeniz gerekecektir, aksi takdirde aynı testosteron tepkisini uyarmazsınız. Diğer bir deyişle, egzersizlerinizden testosteronda bir artış yaşamaya devam etmek istiyorsanız, toplam veya nispi hacmi arttırmaya devam etmeniz gerekir.

Araştırma ayrıca, gün içinde sabaha göre daha fazla egzersiz yaparsanız testosteron yanıtının daha yüksek olacağını düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu etkinin muhtemelen sabahları zaten testosteron seviyelerinin yüksek olması ile ilgisi vardır, bu yüzden muhtemelen değişim için çok az yer vardır. Buradaki en iyi tavsiye, ne zaman enerji ve konsantrasyon seviyelerinizi maksimum güçle egzersiz yeteneğinizi desteklediğinde çalışmaktır.

Zihniyet ve yaşam tarzı testosteron seviyelerini nasıl etkiler?

Testosteron, "hormonların kralı" olarak adlandırılmaz. Atletik rekabet, zafer, kazanan olma, kendinden en iyisini elde etme ya da baskın bir konumda olma hissi testosteronu artırabilir. Güvenmiyorsanız, testosteron oyununu zaten kaybettiniz.

Sadece bir yarışmayı kazanmak istemek, testosteronda bir artış olacağınız anlamına gelmez, aynı zamanda çelik sinirleri olan bir kişi olmanız gerekir. Stresli durumlarda sallanmak ve çok sayıda kortizol üretmek, testosteron tepkisini azaltır. Örneğin, bir tenis maçından önce kendinden emin ve iyi ruhlarda olmak, testosteron seviyelerinin yüksek olması ile ilgiliydi. Oyunu kazanmak testosteronu daha da arttırdı. Judo savaşçılarında benzer bir deney aynı sonuçları gösterdi. Topraklarını koruyan goriller gibi, kendi bölgende rekabet etmek bile testosteronu arttırır.

Kazanan gibi hissetmek, cinsel tanrıların size yaklaştığı günlerde neden sevmediğinizden daha yüksek bir testosteronun olabileceğini de açıklayabilir. Ve en azından erkeklerde, cinsiyetten bahsetmek, cinsel imajları görselleştirmek testosteron seviyelerini arttırır. Ne yazık ki, sadece seks yapmayı düşünmek testosteronu arttırmaz.

Testosteron ve tütün kullanımı: nikotin kullanımı, testosteronun aktif ömrünü uzatan kotinin adı verilen bir metabolit ürettiğinden, erkeklerde toplam ve serbest testosteronu artırdığı sürekli olarak gösterilmiştir ve daha fazlası için olumlu bir eğilim vardır. Sigara içen kadınlarda yüksek testosteron. Elektronik sigaralar, nikotin zamkı veya çiğneme tütününün aynı testosteron arttırıcı etkileri sağlaması durumunda, henüz değerlendirilmemiştir.

Yine de günde iki paket içme alışkanlığına kapılmayın! Artan sigara içmenin ters etkisi vardır ve SHBG'yi arttırır, böylece biyolojik olarak kullanılabilir testosteron azalır.

 

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi ile ilgili öneri içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR