Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Sizin İçin En İyi Multivitamin Hangisi?

Sizin İçin En İyi Multivitamin Hangisi?

Sizin İçin En İyi Multivitamin Hangisi?

 

Multivitaminler yıllardır var ve vitaminlerinize hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz için çok popülerler. Yetişkinlerin ⅓ kadarı, pek çok farklı nedenden dolayı günde bir (veya daha fazlasını) tane kullanmakta. Multivitamin söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlarsınız ve en iyisini nasıl seçersiniz? Sağlığınız ve zindeliğiniz üzerinde maksimum olumlu etkiye sahip olacağınızdan emin olmak için bir multivitamin seçerken hangi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

 

Multivitaminler nelerdir?

 

Multivitaminler, tanım gereği, aynı ürün içinde birden fazla vitamin içeren bir takviyelerdir. Tipik olarak, multivitaminler haplar veya kapsüllerdir, ancak şimdi sıvı formlarda, güçlü formlarda ve hatta şeker benzeri sakızlı formlarda da mevcutturlar ve bu da onları kullanmayı çok daha kolay hale getirir. 1940'lardan beri piyasadalar ve giderek daha popüler hale geldiler.

 

Multivitaminler, diyetinizdeki eksiklikleri gidermek için tasarlanmıştır. Her gün meyve, sebze ve kepekli tahıllar ile hedeflerinize ulaşmak zor olabilir, bu nedenle multivitamin, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri tutarlı bir şekilde almanızı sağlamak için tasarlanmıştır.

 

Bugün piyasada üç ana multivitamin türü vardır:

 

1. Geniş spektrumlu veya günde bir kez alınan multivitaminler

 

Bunlar, belirli besin ihtiyaçları veya diyet kısıtlamalarından bağımsız olarak günlük olarak alınacak şekilde tasarlanmıştır. Tipik olarak, dahil edilen her bir vitamin ve mineralin önerilen günlük miktarına yakın değerleri içerirler.

 

2. Yüksek İçerikli veya Mega Multivitaminler

 

Bu tür multivitaminler tipik olarak önerilen günlük bazı vitamin ve mineral miktarının %100'ünden fazlasını içerir, örneğin önerilen A, C ve E Vitaminlerinin belki %400'ü. Bunlar, belirli bir besini hızlı bir şekilde artırmak isteyen kişiler için tasarlanmıştır ve diğer takviyeleri veya mineralleri içerebilir.

 

Çoğu zaman, gereğinden fazlasını aldığınızda vücudunuz fazla miktardan etkilenmeyebilir, ancak bazı vitamin ve minerallerin aşırı yüksek seviyeleri tehlikeli olabilir.


3. Belli Hedefler İçin Multivitaminler


Bu tür multivitaminler, desteklediklerini iddia ettikleri hedeflere göre sınıflandırılır; kilo kontrolü, enerji artışı, bağışıklık veya hormon dengeleme gibi. Genellikle yüksek düzeyde vitamin, mineral ve yeşil çay özü veya amino asitler gibi diğer takviyeleri içerirler.

 


Faydaları nelerdir?

 


Tasarlandıkları şekliyle multivitaminlerin faydaları, diyetlerinden elde edemeyecekleri belirli bir besin takviyesine ihtiyaç duyanlar içindir.

 

 

Düzenli olarak alınan bir multivitamin, hem vitamin eksikliklerini önlemeye hem de seviyelerinizi en uygun duruma geri getirmek için mevcut eksiklikleri potansiyel olarak tedavi etmeye yardımcı olabilir.

 

 

Ne zaman multivitaminlere ihtiyacınız olabilir?


Yaşam evrenize, tıbbi durumunuza, beslenme alışkanlıklarınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak, sağlıklı kalmak için bir multivitamine ihtiyaç duymanızın birçok nedeni vardır. Bir multivitaminden fayda sağlayıp sağlayamayacağınızı belirlemek için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun.

 

-Hamileyseniz

 

Hamileyken vücudunuz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin tümüne (ve hatta bazılarına) ihtiyaç duyan başka bir insan yaratır. Hamilelik sırasında folik asit ve sağlıklı yağlar bebeğinizin gelişimi için son derece önemlidir ve kan seviyenize göre bazı ekstra demir ve B12'den faydalanabilirsiniz. Neyse ki, piyasada birçok farklı multivitamin var - çoğu doktor bunları hamile kalmadan önce ve emzirmeyi planlıyorsanız doğumdan sonra bile almanızı önerir.

 

-Yaşlandıkça

 

Vücudumuz, yaşlandıkça, özellikle D ve B12 Vitaminleri olmak üzere gıdalarımızdan vitamin ve mineralleri emmede daha az verimli hale gelir. Genellikle bu "kıdemli" vitaminler, yaşlandıkça çok önemli olan sağlıklı kemikleri desteklemek için kalsiyum da içerir.

 

-Alerjiniz Varsa

 

Tüm gıda gruplarını (süt veya buğday gibi) tüketmenizi engelleyen gıda alerjileriniz varsa, bir multivitaminden faydalanabilirsiniz. Birçok süt ürünü alternatifi ek olarak kalsiyum (süt ürünlerinden en çok alınan birincil besinlerden biri) içerir.

 

Tüm buğday ürünlerinden uzak duruyorsanız, beslenmenizden birçok B vitaminini karşılayamıyor olabilirsiniz, bu nedenle bir multivitamin takviyesinden faydalanabilirsiniz.

 

-Diğer Beslenme Kısıtlamaları

 

Bir vegan veya vejeteryan diyeti izlemeyi seçerseniz, beslenmeniz et ve hayvansal ürünlerde yüksek seviyelerde bulunan demir ve B12 gibi bazı besin maddelerini yeterince karşılayamabilir.

 

Ayrıca, düşük lifli bir diyet izlemeniz gerekiyorsa, düzenli bir multivitamin kesinlikle faydalı olacaktır.

 

-Tıbbi durumlar

 

 

Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, olası endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun ve hangi tür multivitaminlerin en faydalı olacağını belirlemenize yardımcı olmak için kan seviyenizi kontrol edebilir.

 

 

Sizin için en iyi multivitamin hangisi?

 

-Cinsiyet fark yaratır

 

Erkekler ve kadınlar farklı yapıdadır – kadınlar osteoporoza daha yatkındır ve ek kalsiyuma ihtiyaç duyarken erkeklerin ek demire daha az ihtiyacı vardır. Cinsiyetinize uygun bir multivitamin seçebilirsiniz, ancak alışveriş yaparken endişe ettiğiniz besinlerin yeterli olduğundan emin olmak için etiketleri de kontrol edebilirsiniz.

 

-Yaş

 

Vücudumuzun ihtiyaçları zamanla değişir – bazı vitaminlere çocukken daha yüksek seviyelerde, bazılarında ise yetişkin olarak ihtiyaç duyarız.

 

D ve B12 Vitaminleri yaşlandıkça daha önemli olsa da, okul çağındaki çocuklar ve genç yetişkinler, arkadaşları arasında kolayca yayılan soğuk algınlığını önlemek için daha fazla C Vitamini ve çinkodan yararlanabilir.

 

-Hedefinizi düşünün

 

Yeme alışkanlıklarınızı incelemek ve vücudunuzun ihtiyacına göre bir vitamin seçmek için doktorunuzla veya diyetisyeninizle görüşün.

 

Kilo vermeye çalışıyorsanız, diyetinizin hala beslenme açısından yeterli olduğundan emin olun ve eksikse bunu telafi edin. B Vitaminleri ve D vitaminleri enerjinizi destekleyebilir. Sürekli hastalanıyorsanız, belki de bağışıklık desteğine odaklanan bir multivitamine ihtiyacınız vardır. Önemli bir sınava mı çalışıyorsun? Beyin sağlığını destekleyen bir multivitamin bulmaya çalışın.

 

 

Önemli olan, sizin için en faydalı olanı tam olarak bulmak için doktorunuzla görüşmektir.

 

SONUÇ

 

Bir multivitamin almak için birçok neden olsa da, piyasada çok seçenek var. Araştırdığımız tüm faktörleri (yaş, diyet, sağlık geçmişi) göz önünde bulundurun ve size en uygun olanı belirlemek için yardıma ihtiyacınız varsa bir profesyonelle görüşün.
 

Etiketler: En iyi multivitamin hangisi?,Multivitaminler nelerdir?,Faydaları nelerdir?,Ne zaman multivitaminlere ihtiyacınız olabilir?
Eylül 29, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR