Testosteron seviyemi doğal olarak nasıl arttırabilirim?

Erkeklerde yaş senin düşmanındır. Toplam testosteron azalır ve SHBG artar (bu biyoyararlanabilen testosteron azalır) her on yılda bir yetişkinlik vadesinden başlayarak yaklaşık 30 yaşına kadar düşer.Ehliyet numaralarını kullanmak hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak testosteron üretimi için hayatınızın diğer birçok alanını optimize edebilirsiniz.


İçmeyi sınırla. Aşırı alkol alımı, toplam testosteron üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, ancak tek başına alkol tüketimi, muhtemelen alkolün sağladığı yanlış güven duygusuyla birlikte, absorbe etme kabiliyeti nedeniyle testosteron-kortizol oranını arttırır ( geçici olarak).


Stresi kontrol et. Aşırı eğitim dahil olmak üzere kronik stres, toplam testosteronu azaltır ve testosteron ile kortizol arasındaki anabolik-katabolik ilişkiyi azaltır. Yoğun yüksek hacimli eğitim gibi akut stres tam tersi bir etkiye sahiptir.


Aşırı diyet tavsiye edilmez. Testosteron seviyelerini zirvede tutmak için uzun süreli, aşırı düşük kalorili diyetlerden, "açlık diyetlerinden" veya aşırı oruçtan kaçınmanızı öneririz. Çelişkili görünebilecek olan şey, kanda testosteron seviyelerinin tüketime yanıt olarak güçlü bir şekilde düşmesidir. Olması muhtemel olan, belirli yağ ve protein türlerinin kaslardaki androjen reseptörlerini arttırması, böylece hormon protein sentezini ve metabolizmasını uyarmak için kaslar tarafından absorbe edildiğinde dolaşımdan daha fazla testosteron çıkarmasıdır.


Egzersiz sonrası whey protein tozu içmek. Auburn Üniversitesi'ndeki yayınlanmamış araştırmalar aslında peynir altı suyu proteinlerinin, ancak soya ile zenginleştirilmiş veya lösin ile zenginleştirilmiş bir amino asit takviyesi olmadığını, hücrelerde taşınan testosteron miktarını önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. Egzersizden altı saat sonra ölçüldüğünde kas ve egzersiz sonrası peynir altı suyu takviyesinin alınması


Direniş işini abartma. Yoğun ve kronik dayanıklılık eğitiminin de sürekli ve önemli ölçüde testosteronu düşürdüğü gösterilmiştir. Bununla birlikte, orta derecede dirençli egzersizin testosteron üzerinde etkisi azdır veya yoktur. [13] Genel olarak, dayanıklılık eğitiminin toplam mesafe ve enerji harcaması arttıkça, testosteron azalır.


Sıskasın. Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan çalışmalar, vücut yağındaki artışın, testosteronun östrojene aromatizasyonunun artması nedeniyle önemli ölçüde daha düşük toplam ve biyoyararlı testosteron, daha düşük DHT ve daha yüksek dolaşımdaki östrojenlere yol açtığını göstermektedir. [35]


Tedavi ile testosteron seviyemi nasıl arttırabilirim?

Reçeteli testosteron, yavaş salınan bir kapsül olarak cildin altına yerleştirilen, burun pasajlarına bir sis gibi püskürtülmüş veya bir tablet emilerek emilen bir roll-on, bir jel veya bir yama kullanılarak cilt yoluyla enjekte edilebilir olarak verilebilir.


Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, testosteron jelleri ve diğer topikal uygulama şekilleri, küçük çocukların veya ergenlerin ebeveynleri tarafından kullanılmamalıdır, ya da çamaşırları sık sık yıkarsanız ya da bir yatağı, banyo havlularını ya da giysileri başkalarıyla paylaşırsanız, çünkü aktarma riski Çok yüksek [41]


Ayrıca, tamamlayıcı testosteron hamile veya emzirmek isteyen veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Genelde, baba olmaya çalışan veya ailesinde androjene duyarlı tümör geçmişi olan sağlıklı erkekler tarafından da kaçınılmalıdır.