Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Testosteron seviyemi doğal olarak nasıl arttırabilirim?

Erkeklerde yaş senin düşmanındır. Toplam testosteron azalır ve SHBG artar (bu biyoyararlanabilen testosteron azalır) her on yılda bir yetişkinlik vadesinden başlayarak yaklaşık 30 yaşına kadar düşer.Ehliyet numaralarını kullanmak hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak testosteron üretimi için hayatınızın diğer birçok alanını optimize edebilirsiniz.

İçmeyi sınırla. Aşırı alkol alımı, toplam testosteron üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, ancak tek başına alkol tüketimi, muhtemelen alkolün sağladığı yanlış güven duygusuyla birlikte, absorbe etme kabiliyeti nedeniyle testosteron-kortizol oranını arttırır ( geçici olarak).

Stresi kontrol et. Aşırı eğitim dahil olmak üzere kronik stres, toplam testosteronu azaltır ve testosteron ile kortizol arasındaki anabolik-katabolik ilişkiyi azaltır. Yoğun yüksek hacimli eğitim gibi akut stres tam tersi bir etkiye sahiptir.

Aşırı diyet tavsiye edilmez. Testosteron seviyelerini zirvede tutmak için uzun süreli, aşırı düşük kalorili diyetlerden, "açlık diyetlerinden" veya aşırı oruçtan kaçınmanızı öneririz. Çelişkili görünebilecek olan şey, kanda testosteron seviyelerinin tüketime yanıt olarak güçlü bir şekilde düşmesidir. Olması muhtemel olan, belirli yağ ve protein türlerinin kaslardaki androjen reseptörlerini arttırması, böylece hormon protein sentezini ve metabolizmasını uyarmak için kaslar tarafından absorbe edildiğinde dolaşımdan daha fazla testosteron çıkarmasıdır.

Egzersiz sonrası whey protein tozu içmek. Auburn Üniversitesi'ndeki yayınlanmamış araştırmalar peynir altı suyu proteinlerinin,  hücrelerde taşınan testosteron miktarını önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir.

Direnç işini abartma. Yoğun ve kronik dayanıklılık antrenmanının da sürekli ve önemli ölçüde testosteronu düşürdüğü gösterilmiştir. Bununla birlikte, orta derecede dirençli egzersizin testosteron üzerinde etkisi azdır veya yoktur. Genel olarak, dayanıklılık antrenmanının toplam mesafe ve enerji harcaması arttıkça, testosteron azalır.

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi ile ilgili öneri içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR