Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Protein Tozu Ne Zaman İçilmeli?

Protein tozlarının vahşi dünyasında gezinmeye çalışıyorsanız, kolay olmadığını biliyoruz. Bu kadar çok ürün ve çok fazla bilgiyle, “Hangi tür protein tozu benim için en iyisidir?” veya “Protein tozunu ne zaman içmeliyim?” gibi sorular sorduğunuzdan eminiz. Protein tozunun istediğiniz sağlık ve zindelik sonuçlarını vermenize nasıl yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olmak için adım adım uzman tavsiyemizi paylaşıyoruz.

Protein Tozunu İçmek İçin En İyi Zaman Hangisidir?

Protein tozu kullanmak, asgari protein ihtiyacınızı yiyeceklerle karşılayamıyorsanız faydalı olabilir. Protein içeceği içmek için en uygun zaman yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza ve benzersiz sağlık hedeflerinize bağlıdır. Örneğin, çocuklarınızla hokkabazlık yapıyorsanız ve sabah işe erken gitmeniz gerekiyorsa ya da mideniz sabah egzersizi yapmadan önce yemek yemeyi istiyorsa, protein tozu kullanmak sizin için uygun olabilir. Protein shake'in yararlı olabileceği bir başka örnek, öğünleriniz ve antrenmanınız arasında çok zaman olduğu zamanlardır.

En iyi sonuçları elde etmek ve ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için, meyveler, sebzeler, tam tahıllı karbonhidratlar, yağsız protein ve sağlıklı yağlar gibi tüm yiyeceklerden oluşan yiyecekler ve atıştırmalıklar almanızı öneririz. Metabolizmanızın çalışmasını ve enerjinizi yüksek tutmak için günde üç öğün ve bir atıştırmalık yemeyi öneriyoruz. Ayrıca, vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için günde en az 2-3 litre su içerek susuz kalmamayı unutmayın.

Dönüşümünüzü bugün başlatın..

Protein Tozu içebileceğiniz zamanlar:

Kahvaltı

Sabah kahvaltısının gerekli olup olmadığı tartışmaya açıktır. Her şey, vücudunuzun neye alıştığına ve sizin için en uygun olana bağlıdır. Uyku ile geçen geceden sonra, vücudunuz hızla basit ve rafine karbonhidratları emer, bu da kan şekerinde ani bir değişikliğe ve nihayetinde rahatsızlığa yol açabilir. Bu rahatsızlığı önlemek için, kompleks karbonhidrat, sağlıklı yağ ve protein içeren dengeli bir yemek yemek en iyisidir. Sabahları protein tüketmek, iştah kontrolü ve daha fazla enerji için faydalıdır. İlk uyandığınızda iştahınız yoksa veya bir yemek için vaktiniz yoksa, protein tozu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Antrenman Öncesi ve Sonrası Protein Tozu İçmek

Uzun süre yemek yemediğimizde glikoz seviyelerimiz azalır ve vücudumuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi almak için kas rezervlerini parçalamaya başlar. Bu nedenle, bir süredir yemek yemediyseniz ve yoğun bir şekilde antrenman yapmak üzereyseniz, egzersizinizden en iyi şekilde fayda görmek için hızlıca hazmedilen bir yakıt ya da protein shake yapmanız iyi bir fikirdir.

Amacınız kilo vermekse ve planladığınız antrenman yoğun değilse, antrenman öncesi ve antrenman sonrası yakıt konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Protein tozunu unutun ve gün boyunca dengeli yemekler yemeye odaklanın; egzersiz yapmadan iki ila dört saat önce ve egzersizden sonra atıştırmalık veya tam bir öğün yiyebilirsiniz.

Yoğun, uzun egzersizler (yani 45 dakika veya daha uzun) yapıyorsanız veya amacınız kas kazanmaksa, vücudunuzu doğru şekilde hazırlamak kas dokusu kaybını önlemenize, iyileşme sürenizi kısaltmanıza ve egzersiziniz sırasında ekstra enerji kazanmanıza yardımcı olabilir. Bütün yiyecekler her zaman en iyi seçenektir, ancak bir antrenmandan önce ne kadar zamanınız olduğuna bağlı olarak, protein içeceği en iyi ve tek seçenek olabilir.

Shake vücudunuza dallı zincirli amino asitler (BCAA) verir ve kas enerji depolarınızı korumanıza yardımcı olur.

Gün Boyunca

Son araştırmalar, gün boyunca yediğiniz toplam protein ve karbonhidrat miktarının, makro besinleri tükettiğiniz zamandan daha fazla performans üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu, bir antrenmandan hemen önce veya sonra bir protein tozu içmenin gerçekten önemli olmadığı anlamına gelir. Unutmayın, proteinin temel işlevlerinden biri size enerji vermektir. Bütün gün enerji dolu kalmak için, öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı dengeleyin ve hepsine protein ilave ettiğinizden emin olun.

Özellikle aktif bir gününüz varsa veya düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, enerji seviyenizi sürdürmek için daha fazla karbonhidrata ihtiyacınız olacaktır. Ekstra bir atıştırmalık veya protein tozu takviyesini yemek planınıza ekleyin.

Kilo vermek için protein tozu

Protein, kilo vermede kilit bir bileşendir, çünkü vücudunuz, özellikle işlenmemiş protein türlerini yerken, yağ ve karbonhidratlarla karşılaştığında daha fazla enerji harcar, yağları ve karbonhidratları emer. Protein sizi tatmin eder, açlığı ve iştahı azaltır.

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların önlenmesi veya tedavisi ile ilgili öneri içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR