Protein Tozu Ne Zaman İçilmeli?

Protein tozlarının vahşi dünyasında gezinmeye çalışıyorsanız, kolay olmadığını biliyoruz. Bu kadar çok ürün ve çok fazla bilgiyle, “Hangi tür protein tozu benim için en iyisidir?” veya “Protein tozunu ne zaman içmeliyim?” gibi sorular sorduğunuzdan eminiz. Protein tozunun istediğiniz sağlık ve zindelik sonuçlarını vermenize nasıl yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olmak için adım adım uzman tavsiyemizi paylaşıyoruz.


Protein Tozunu İçmek İçin En İyi Zaman Hangisidir?


Protein tozu kullanmak, asgari protein ihtiyacınızı yiyeceklerle karşılayamıyorsanız faydalı olabilir. Protein içeceği içmek için en uygun zaman yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza ve benzersiz sağlık hedeflerinize bağlıdır. Örneğin, çocuklarınızla hokkabazlık yapıyorsanız ve sabah işe erken gitmeniz gerekiyorsa ya da mideniz sabah egzersizi yapmadan önce yemek yemeyi istiyorsa, protein tozu kullanmak sizin için uygun olabilir. Protein shake'in yararlı olabileceği bir başka örnek, öğünleriniz ve antrenmanınız arasında çok zaman olduğu zamanlardır.


En iyi sonuçları elde etmek ve ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için, meyveler, sebzeler, tam tahıllı karbonhidratlar, yağsız protein ve sağlıklı yağlar gibi tüm yiyeceklerden oluşan yiyecekler ve atıştırmalıklar almanızı öneririz. Metabolizmanızın çalışmasını ve enerjinizi yüksek tutmak için günde üç öğün ve bir atıştırmalık yemeyi öneriyoruz. Ayrıca, vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için günde en az 2-3 litre su içerek susuz kalmamayı unutmayın.

 

Dönüşümünüzü bugün başlatın..

 

Protein içeceği elverişli olduğunda bazı senaryolar:


Kahvaltı


Sabah kahvaltısı olup olmadığı tartışmaya açıktır. Her şey, vücudunuzun neye alıştığına ve sizin için en uygun olana bağlıdır. Ayrıca, bir yumuşamanın olabileceği gibi, şeker kaplı mısır gevreği veya meyve suyu veren smoothie'ler ile tam tahıllı tostlu yumurtalar arasında büyük bir fark vardır. Bütün bir uyku gecesinden sonra (yani “oruç tutmak”), vücudunuz hızla basit ve rafine karbonhidratları emer, bu da kan şekerinde ani bir çarpma ve nihayetinde çarpmalara yol açar. Bu çarpışmayı önlemek için, karmaşık karbonhidrat, sağlıklı yağ ve protein içeren dengeli bir yemek yemek en iyisidir. Sabahları protein, iştah kontrolü ve daha fazla enerji ile bağlantılıdır. İlk uyandığınızda iştahınız yoksa veya bir yemek için vaktiniz yoksa, protein sallamak için deneyin.


Antrenman öncesi ve sonrası protein shake


Uzun süre oruç tutup yemek yemediğimizde glikoz seviyelerimiz azalır ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi almak için kas rezervlerini parçalamaya başlar. Bu nedenle, bir süredir yemek yemediyseniz ve yoğun bir şekilde antrenman yapmak üzereyseniz, egzersizinizden en iyi şekilde yararlanmak için hızlıca emici bir yakıt ya da protein sallanması yapmanız iyi bir fikirdir.


Amacınız kilo vermekse ve planladığınız antrenman yoğun değilse, antrenman öncesi ve antrenman sonrası yakıt konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Protein sallanmasını unutun ve gün boyunca dengeli yemekler yemeye odaklanın; egzersiz yapmadan iki ila dört saat önce ve egzersizden sonra atıştırmalık veya ana öğünle tam bir öğün ye.


Yoğun, uzun egzersizler (yani 45 dakika veya daha uzun) yapıyorsanız veya amacınız kas kazanmaksa, vücudunuzu doğru şekilde hazırlamak kas dokusu kaybını önlemenize, iyileşme sürenizi kısaltmanıza ve egzersiziniz sırasında ekstra enerji vermenize yardımcı olabilir. Bütün yiyecekler her zaman en iyi seçenektir, ancak bir antrenmandan önce ne kadar zamanınız olduğuna bağlı olarak, protein içeceği en iyi ve tek seçenek olabilir. Bonus: Sarsıntı vücudunuza dallanmış zincirli amino asitler (BCAA) verir ve kas enerji depolarınızı korumanıza yardımcı olur.


Gün boyunca


Son araştırmalar, gün boyunca yediğiniz toplam protein ve karbonhidrat miktarının, makro besinleri tükettiğiniz zamandan daha fazla performans üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu, bir antrenmandan hemen önce veya sonra bir protein sallanmasının gerçekten önemli olmadığı anlamına gelir. Unutmayın, proteinin temel işlevlerinden biri size enerji vermektir. Bütün gün enerji dolu kalmak için, öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı boşaltın ve hepsine protein ilave ettiğinizden emin olun.


Özellikle aktif bir gününüz varsa veya düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, enerji seviyenizi sürdürmek için daha fazla karbonhidrata ihtiyacınız olacaktır. Ekstra bir atıştırmalık veya protein planını yemek planınıza ekleyin.


Kilo kaybı için protein tozu


Protein, kilo vermede kilit bir bileşendir, çünkü vücudunuz, özellikle işlenmemiş protein türlerini yerken, yağları ve karbonhidratlarla karşılaştırıldığında daha fazla enerji harcar ve yağları ve karbonhidratları emer. Protein ayrıca sizi doldurur ve sizi tatmin eder, açlığı ve istekleri azaltır.


Pro ipucu

İçerik listesini inceleyin ve çok uzunsa veya nasıl telaffuz edeceğinizi bilmediğiniz içerikler içeriyorsa satın almayın.


Şimdi, bu, en yakın mağazaya gitmeniz ve gördüğünüz ilk protein tozunu almanız gerektiği anlamına gelmez, çünkü tüm protein tozları eşit yaratılmaz. Çalışmalar bazı proteinlerin yüksek oranda insülinogenik olduğunu göstermektedir (yani insülin üretir). Örneğin peynir altı suyu proteini tüketildikten sonra insülin cevabı, beyaz ekmek yedikten sonra insülin cevabından daha yüksektir. Protein tozu kalitesi ayrıca bileşenlere, işlemlere ve ilave şeker ve suni bileşenlerin miktarına göre de değişebilir. Bir protein tozu seçerken, saflığı, asgari bileşenleri ve herhangi bir sindirim rahatsızlığına yol açmayan bir ürünü hedefleyin.


İşte diğer bazı protein tozu kuralları:


En az% 70 protein olan bir toz satın alın

Bir porsiyon, tipik olarak bir kepçe (yaklaşık 0.8 ons veya 23 gram), en az 0.6 ons veya 16 gram protein içermelidir.

İşlenmiş tozların hayranı değil misiniz? Az yağlı, şekersiz Yunan yoğurt en iyi ikamedir. Öyleyse tarifiniz bir çorba kaşığı protein tozu isterse, iki çorba kaşığı az yağlı yoğurtla değiştirin.