Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Protein tozu ne işe yarar?

Protein tozu ne işe yarar?

Protein tozu ne işe yarar?


Protein tozu popüler bir besin takviyesidir. Protein, kas yapımında, dokuyu onarmada, enzim ve hormon yapımında yardımcı olan temel bir makro besindir. Protein tozu kullanmak ayrıca kilo kaybına yardımcı olabilir ve insanların kaslarını korumalarına yardımcı olabilir.

Süt bazlı ve bitkisel bazlı tozlar dahil birçok farklı türde protein tozu vardır. Bu yazıda, protein tozunun sağlığa faydalarından bazılarını ve mevcut farklı türleri tartışıyoruz.

 

Protein tozu çeşitleri

Birkaç farklı türde protein tozu vardır. Peynir altı suyu (whey) en popüler protein takviyesi ve araştırmacıların odaklanma eğiliminde olanıdır, ancak whey protein tek değil. Yaygın protein tozu türleri şunlardır:

 

Peynir altı suyu (whey): Suda çözünür süt proteini sporcular arasında popülerdir. Tam bir proteindir, yani insan vücudunun yiyeceklerden istediği tüm amino asitleri içerdiği anlamına gelir. Vücut, peynir altı suyu proteinlerini hızlı ve kolay bir şekilde emer.

Kazein: Bu tip protein, egzersizden sonra kas iyileşmesini hızlandırabilen bir amino asit olan glutamin bakımından zengindir. Kazein süt ürünlerinden ve süt alerjisi olan kişiler için uygun değildir. Vücut bu proteini daha yavaş sindirir, bu yüzden geceleri almak en iyisi olabilir.

Soya: Soya proteini, süt tüketmeyen insanlar için peynir altı suyuna veya kazeine mükemmel bir alternatiftir. Ayrıca tüm temel amino asitleri içerir.

 

Bezelye: Pek çok bitki bazlı protein tozu, soya ve süt bazlı proteinlere yüksek kaliteli bir alternatif olan bezelye proteinini içerir. Bezelye proteini, arjinin amino asitinin iyi bir kaynağıdır.

 

Etiketler: protein tozu, ne işe yarar
Eylül 09, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR