Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Kreatin Saç Döker mi?

Creatine Saç Döker mi?

Kreatin popüler bir beslenme ve spor takviyesidir. Kreatin kullanmanın saç dökülmesine neden olabileceğini okumuş olabilirsiniz. Ama bu doğru mu?

Kreatinin kendisi doğrudan saç dökülmesine yol açmasa da, yapan bir hormonun seviyelerini etkileyebilir.

Kreatinin, faydaları, yan etkileri ve araştırmaların saç dökülmesiyle bağlantısı hakkında ne söylediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Araştırmalar kreatin ve saç dökülmesi hakkında ne diyor?

Kreatin takviyesinin aslında saç dökülmesine neden olduğunu gösterecek pek bir şey yok. Aslında, bağlantı için kanıtların çoğu anekdottur. Bu, insanların kişisel tanıklıklarından veya deneyimlerinden geldiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, 2009 yılında üniversite çağındaki ragbi oyuncularının yaptığı küçük bir araştırma, 3 haftalık bir kreatin takviyesi rejiminin ardından saç dökülmesiyle ilişkili hormon düzeylerinin arttığını buldu. Bu hormona dihidrotestosteron (DHT) denir.

Kreatin (Creatine) ve dihidrotestosteron (DHT) seviyeleri

DHT, aşina olabileceğiniz başka bir hormondan türetilen bir hormondur - testosteron. DHT ayrıca testosterondan daha güçlüdür.

DHT saç dökülmesi ile nasıl ilişkilidir?

Saç köklerinin kendi yaşam döngüleri vardır. Bir saç büyüme evresini, saçın döküldüğü bir dinlenme evresi takip eder.

DHT, saç köklerindeki spesifik hormon reseptörlerine bağlanabilir. Bu, daha kısa saç büyüme döngülerinin yanı sıra daha ince ve daha kısa saçlara yol açabilir. Daha az saç büyümesi olduğundan, değiştirilenden daha fazla saç dökülür.

Ek olarak, bazı insanlar saç dökülmesine genetik bir yatkınlığa sahiptir. AR adı verilen bir gendeki varyasyonlar, saç foliküllerinde bulunan hormon reseptörlerinin aktivitesinin artmasına neden olabilir.

Ayrıca, testosteronu DHT' ye dönüştüren enzim, saç dökülmesi olan kişilerde daha aktif olabilir.

Kreatin saç dökülmesi ile nasıl ilişkilidir?

Ragbi oyuncularında yapılan 2009 araştırması, 7 günlük kreatin yüklemesini içeren bir kreatin takviyesi rejimi kullandı ve bu sırada daha yüksek bir takviye seviyesi verildi. Bunu, daha düşük seviyelerde kreatin içeren bir idame dönemi izledi.

Araştırmacılar, DHT seviyelerinin yükleme süresi boyunca yüzde 50'nin üzerinde arttığını ve sonrası dönemde taban çizgisine göre yüzde 40'ta kaldığını buldu. Testosteron seviyeleri değişmedi.

Burada, araştırmacıların çalışma katılımcılarında saç dökülmesini değerlendirmediğini belirtmek önemlidir. Dolayısıyla burada sadece hormon seviyelerine olan etkiyi gözlemleyebiliriz.

DHT seviyelerinde bir artış gözlendi. DHT seviyeleri saç dökülmesinde rol oynadığından, özellikle genetik olarak saç dökülmesine yatkınsanız, bu artış sizi etkileyebilir.

Genel olarak, kreatinin DHT seviyeleri üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kreatin takviyesine bağlı DHT artışlarının saç dökülmesini teşvik etmek için yeterli olup olmadığını değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Kreatin nedir ve nasıl çalışır?

Kreatin, hücreleriniz için bir enerji kaynağıdır. Doğal olarak karaciğeriniz, pankreasınız ve böbrekleriniz tarafından üretilir. Ayrıca kırmızı et ve balık tüketerek diyetiniz yoluyla kreatin alabilirsiniz.

Kreatin, iskelet kaslarınızda fosfokreatin olarak depolanır. Bu, daha sonra kas kasılmaları için enerji olarak kullanılmak üzere fiziksel aktivite sırasında parçalanabilir.

Kreatin takviyeleri aldığınızda, kaslarınızda daha fazla kreatin bulunur. Kreatin seviyelerindeki bu artış nedeniyle, kaslarınız daha fazla enerji üretebilir.

Bu nedenle, bazı insanlar kas kütlelerini artırmak ve atletik performansı artırmak için kreatin alırlar. Kreatin takviyeleri, tozlar, sıvılar ve tabletler dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunabilir.

Yan etkiler ve güvenlik

Kreatin kullanmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı olası yan etkiler ve güvenlik endişeleri vardır. Bu konuları aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Su tutma

Kreatin su tutulmasına neden olabilir ve bu da geçici kilo alımına neden olabilir. Su tutmanın dehidrasyon ve kramp gibi risklere yol açabileceğine dair endişeler dile getirildi. Ancak, araştırma bu endişeleri desteklemedi.

Kolej futbolcularında 2003 yılında yapılan bir araştırma, kreatinin artan kramp veya yaralanma seviyelerine yol açmadığını buldu. Ek olarak, 2009 yılında yapılan bir inceleme, kreatin kullanımının sıvı dengesini veya ısı toleransını olumsuz etkilediğini destekleyen hiçbir kanıt bulamadı.

Böbrek endişeleri

Kreatinin böbreklere zarar verebileceğine dair endişeler de var. Bir 2018 incelemesi, sağlıklı bireylerde kreatinin böbrek fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını buldu.

Bununla birlikte, altta yatan böbrek problemleriniz varsa, kreatin takviyesi almaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Yetişkinler için güvenli

Diğer takviyelerle karşılaştırıldığında, kreatin, ergojenik faydalarla ilgili olarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Uluslararası Spor Beslenme Derneği'ne göre uygun dozlarda alındığında kreatin kullanımı güvenlidir.

Ek olarak, Uluslararası Spor Beslenme Derneği 2017'de yaptığı bir açıklamayla, kreatini uygun yönergeler dahilinde kullanmanın güvenli, etkili ve etik olduğunu söylüyor.

Uzun süreli kreatin kullanımının etkilerini değerlendiren az sayıda çalışma vardır. Bununla birlikte, sporcularla yapılan bazı eski çalışmalar (2001 ve 2003'te), uzun süreli kreatin kullanımının herhangi bir olumsuz sağlık etkisine yol açmadığını göstermiştir.

Ergenler için dikkatli olun

Ergenler kreatin takviyesi düşünürken dikkatli olmalıdır. Bunun nedeni, sağlıklı ergenlerde kreatin takviyesinin güvenliğine ilişkin çalışmaların sınırlı olmasıdır.

Bununla birlikte, çoğu ergen, günlük diyetlerinin bir parçası olarak bir miktar kreatin alır.

Ek olarak kreatin kullanmaya başlamak istiyor ancak sorularınız veya endişeleriniz varsa, önce doktorunuzla konuşmalısınız.

SONUÇ

Araştırmalar, kreatinin doğrudan saç dökülmesine neden olduğunu göstermedi, ancak bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. 2009'da yapılan bir araştırma, kreatin takviyesinin saç dökülmesine katkıda bulunabilecek DHT adlı bir hormondaki artışla ilişkili olduğunu buldu.

Genel olarak, mevcut kanıtlara göre, kreatin çoğu yetişkin için ek olarak kullanmak güvenlidir. Bununla birlikte, DHT seviyelerinde artışa neden olabileceğinden, saç dökülmesine yatkınsanız kreatin kullanmaktan kaçınmak veya kullanmadan önce doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Etiketler: Kreatin, Creatine, Saç, Döker, Mi
Eylül 10, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR