Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Testosteron Nedir? Nasıl Artırılır?

Testosteron Nedir? Nasıl Artırılır?

Testosteron - bu genellikle bir 'maço' adamı yapan her şeye bağladığımız bir şeydir. Kalın sakallar, yüksek cinsiyetli tahrikler ve büyük kaslar.

Bu mutlaka yanlış olmasa da, testosteronun göründüğünden çok daha fazlası var.

Peki, testosteron nedir?

Vücudun seks hormonlarından biri olan testosteron hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunur. Bununla birlikte, erkeklerin kadınlardan çok daha yüksek testosteron seviyeleri vardır ve bir insanın vücudunda yaşamı boyunca birçok değişiklikten sorumludur.

Testosteron üretimi ergenlik döneminde artar, bu da 30 yaşından sonra yılda yaklaşık% 1 oranında düşmeden önce hem fiziksel hem de duygusal değişikliklere neden olur.

Testosteron seviyelerini azaltmak yaşlanmanın doğal bir parçasıdır, yani düşük testosteron seviyeleri yaşlı erkeklerde oldukça yaygın olabilir. Bununla birlikte, bazen genç erkekler, 30 yaşından önce bile, düşük testosteron seviyelerini yaşayabilir.

Bu, kısırlık gibi ciddi yan etkilere neden olabilir ve sıklıkla testosteron takviyesi şeklinde tedavi gerektirir.

Testosteronun vücudunuz üzerindeki altı etkisi

Çoğu erkeğin sağlığı, sağlıklı bir testosteron seviyesine dayanır. Hormon, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarını, davranışlarını, fiziksel yapıyı ve duygularını düzenlemek için gereklidir:

Kas kütlesi ve vücut yağ oranı

Seks gücü

Ruh hali

Kalp sağlığı

Saç uzaması

Doğurganlık

Kas kütlesi ve vücut yağ oranı

Testosteron, vücuttaki kas büyümesini kolaylaştıran bir süreçte kilit bir rol oynar.

Bunu iki yolla gerçekleştirir: kendisini kas hücrelerinin yüzeyine bağlayarak ve büyüme ile sonuçlanan sinyalleri güçlendirerek ve vücuttaki "büyüme hormonu" seviyelerini artırarak. Büyüme hormonu egzersize bir cevaptır ve kas yapımında hayatidir.

Testosteron da sadece kas kütlesini arttırmaz, aynı zamanda vücut yağ seviyemizle de bağlantılıdır. Düşük testosteron seviyeleri vücudun yağ depolamasını kolaylaştırır ve vücudumuzun yiyecekleri sindirmek ve yiyecekleri etkili bir şekilde depolamasını engelleyen diğer metabolik fonksiyonları etkileyebilir.

Seks Gücü

Cinsel aktivite, testosteron düzeyleri ve cinsiyete ilgi arasında bir döngü var. Bir erkek ne kadar cinsel olarak aktif olursa, testosteron seviyesi o kadar yüksek olur ve cinsel sürüşü o kadar yüksek olur.

Ruh hali

Agresif, baskın davranış genellikle testosteronun çok yüksek seviyelerinin işaretidir, ancak hormonun ve ruh halimiz üzerindeki etkisinin bundan çok daha fazlası var.

Yüksek testosteron seviyeleri rekabet gücü ve artan özgüven ile ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, düşük testosteronun zihinsel sağlığınızı etkileme riski de vardır.

Hipogonadizmi olan erkeklerde - bir durum vücudun yeterince testosteron üretmediği anlamına gelebilir - testosteron replasman tedavisinin, artan ruh hali ve iyileştirilmiş enerji seviyeleri gibi antidepresan benzeri yan etkilere sahip olduğu bulundu.

Kalp sağlığı

Testosteron vücudumuzun kırmızı kan hücresi üretimini arttırır. Bu, vücudun mümkün olan en iyi performansı göstermesine yardımcı olarak kaslarımız ve organlarımıza daha fazla oksijen taşınabileceği anlamına gelir.

Düşük testosteron seviyeleri, kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riskini azalttığı halde, sonuçlar değişebilir.

Saç uzaması

Saç büyümesi testosteron tarafından uyarılır, böylece hem vücuttaki hem de yüzdeki saç büyümesi ve hormon düzeyleri ile bağlantılı olabilir.

Doğurganlık

Sperm üretimi gibi düşük libido ve diğer cinsel sorunlara neden olmanın yanı sıra. Sperm hareketliliğini azaltarak, düşük testosteron gebe kalmayı zorlaştırarak doğurganlığı etkileyebilir.

Testosteron seviyelerinin erektil disfonksiyonun birincil nedeni olup olmadığı açık olmasa da, bazı çalışmalar iki konu arasında açık bir bağlantı olduğunu öne sürdü.

Düşük testosteron belirtileri - erkeklerde neler var?

Görebildiğiniz gibi, testosteron “erkek cinsiyet hormonu” olarak kabul edilebilir, ancak bizi daha birçok şekilde etkiler. Düşük testosteron belirtileri şunlardır:

Kilo alımı - Vücuttaki yağ yakma rolü nedeniyle, düşük testosteron, yağın daha az verimli yanmasıyla vücut yağının artması ve kilo alımına neden olması anlamına gelebilir.

Düşük özgüven - Düşük testosteron güven kaybı, motivasyon eksikliği ve enerji eksikliği ile ilişkilendirilmiştir.

Düşük cinsel performans - Her ikisi de cinsel performansı etkileyebilen libido ve kendine güveni düşürmenin yanı sıra, düşük testosteron seviyeleri bazı durumlarda erektil disfonksiyona neden olabilir.

Saç dökülmesi - Azalan yüzdeki kıllardan erkek tipi kelliklere kadar saçlarınızı kaybetmek testosteronun düşük bir işareti olabilir.

Düşük ruh hali - Araştırmalar, testosteron eksikliklerinin depresyona yol açabileceğini, motivasyon eksikliği ve sinirlilikte artışa neden olabileceğini göstermektedir. Testosteron tedavisinin düşük seviyedeki erkeklerde genel refahlarını arttırdığı bulunmuştur.

Belirtileriniz hakkında bir doktora göründüğünüzde, düşük testosteron tanısı alabilmek için kan testi yaptırmaları gerekir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, hastalıkların tedavisi ile ilgili tavsiyede bulunmaz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR