Spora Yeni Başlayanlar İçin Supplementler

Piyasada birçok farklı sporcu gıda takviyesi var ve hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermek zor olabilir. Genel bir kural olarak, takviyelere çok fazla güvenmekten kaçınmaya çalışmalı ve her zaman besinlerinizi önce yiyeceklerden almalısınız. Bununla birlikte, gelişiminizi hızlandırmak istiyorsanız veya kas kaybını azaltmaya ihtiyacınız varsa, takviyeler bunu yapmak için harika bir yol olabilir. Düzenli antrenman yapan ve daha fazla sonuç görmeyi uman yeni başlayanlar için en iyi 5 gıda takviyesini inceliyoruz.


Whey Protein Tozu


Kaslarımızın onarımı ve güçlenmesi için vücudumuzun proteine ​​ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Peynir altı suyu proteini (whey protein) tam bir protein kaynağıdır ve 9 temel amino asitin tümünü içerir. Protein özellikle bir antrenmandan hemen sonra alındığında kullanışlıdır, çünkü protein sentezini uyarmaya ve iyileşmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Pek çok insan peynir altı suyu proteini onları aşırı kaslı hale getireceğinden ya da steroid almak gibi bir şey olduğundan endişe duyuyor, ancak peynir altı suyu proteini yalnızca kurutulmuş, izole edilmiş bir süt tozu.


Kreatin (Creatine)


Kreatin, vücutta karaciğer, böbrekler ve pankreasta doğal olarak üretilen ve et ve balıklarda bulunan doğal olarak oluşan bir amino asittir. Kreatin, sprint veya ağır ağırlık kaldırma gibi yüksek yoğunluklu, kısa süreli egzersizler sırasında enerji için kullandığımız kreatin fosfata dönüştürülür. Kreatin takviyeleri, aromalı tozlardan haplara kadar çeşitli şekillerde satın alınabilir ve vücudun enerji yaratma kabiliyetini arttırmak ve kas kütlesini arttırmak için alınır. Kreatinden artan enerji, kullanıcıların spor salonunda daha fazla kaldırma ve böylece daha fazla kas kütlesi yaratmalarını sağlar. Kreatin ayrıca su tutma nedeniyle artan kilo artışı ve daha büyük kasların yanılsamasını verir, bunun nedeni suyun kreatin ile birlikte kaslara çekilmesi, kasların daha büyük görünmesine ve 3 lb'ye kadar herhangi bir yerde ağırlık artışı yaratmasına neden olmasıdır. Egzersizlerinizde daha fazla enerji almak ve kas kütlesinde bir artış elde etmek istiyorsanız, kreatin kullanılabilir. Ancak kreatinin sadece diyetten alınabileceğini hatırlamak önemlidir; kolay ve hızlı hareket eden kaynak.


BCAA'lar


BCAA, dallı zincirli amino asitleri belirtir. Bunlar 9 temel amino asidimizin 3'ünden oluşur, çünkü temel vücudumuz onları doğal olarak üretmez ve bu nedenle diyet yoluyla elde edilmeleri gerekir. BCAA'lar Valin, Lösin ve İzolösin'den oluşur. BCAA takviyesinin en popüler kullanımı, egzersiz performansını artırmak ve katabolik (kas yıkımı) ilerlemesini önlemektir. Bu destek protein alımınızı artırmanın ve bu nedenle kas onarımını ve iyileşmesini iyileştirmenin başka bir yoludur.


Kafein


Egzersizinize kafein takviyesi yapmanın, enerjiyi artırdığı, yorgunluğu azalttığı ve ağrı algınızı azalttığı düşünülmektedir. Antrenman yaparken, bedenlerimiz sürekli egzersiz yapmak için hepimizi enerjiden alıyorlar. Bu enerji, vücudunuzun depolanan karbonhidrat formu olan glikojen biçiminde gelir. Kafein, yağ olarak yakıt kullanımını teşvik ederek tüm glikojen depolarımızı kullanma hızımızı yavaşlatır. Yağ, glikojenden çok daha fazla miktarda bulunur ve kafeinin yaptığı şey, çalışan kasları glikojeni korumak ve alternatif olarak yağ kullanmak için teşvik etmek için vücudun yağ depolarını harekete geçirmektir.


Balık Yağları


Balık yağları, Omega üç yağ asidi alımını artırmak için alınır ve kalp hastalığı, DEHB, anksiyete, depresyon, yüksek kolesterol, inflamatuar barsak hastalığı, artrit, Alzheimer hastalığı ve diyabet gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi için kullanılır. Eğitim söz konusu olduğunda, bu takviyenin özellikle anti-enflamatuar ve antioksidan amaçları için faydalı olduğu bulunmuştur. Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin DOMS'yi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve geri kazanım sürecini hızlandıracağını gösteriyor. BCAA'lar ve karbonhidratlarla birleştirildiğinde, balık yağlarının protein sentezi oranını artırabildiğini ve kas kütlesinde daha fazla artışa yol açtığını gösteren kanıtlar da vardır. Balık yağları bu kadar yaygın bir şekilde kullanılan bir katkı maddesi olduğundan, piyasada çok fazla seçenek bulunmaktadır ve bazı tabletler bir nedenden dolayı daha ucuza gelir. Etiketleri safsızlıkları aramak ve dozu kontrol etmek için kontrol ettiğinizden emin olun, en az 1000 mg aramalısınız.


Unutmayın, gıda takviyeleri sadece sağlıklı ve dengeli bir diyete ek olarak kullanılmalı ve öğün yerine kullanılmamalıdır.