Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Spora Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Gıda Takviyesi

 

Piyasada birçok farklı sporcu gıda takviyesi var ve hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermek zor olabilir. Genel bir kural olarak, takviyelere çok fazla güvenmekten kaçınmaya çalışmalı ve her zaman besinlerinizi önce yiyeceklerden almalısınız. Bununla birlikte, gelişiminizi hızlandırmak istiyorsanız veya kas kaybını azaltmaya ihtiyacınız varsa, takviyeler bunu yapmak için harika bir yol olabilir. Düzenli antrenman yapan ve daha fazla sonuç görmeyi uman yeni başlayanlar için en iyi 5 gıda takviyesini inceliyoruz.

 

1- Whey Protein Tozu

 

Kaslarımızın onarımı ve güçlenmesi için vücudumuzun proteine ​​ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Peynir altı suyu proteini (whey protein) tam bir protein kaynağıdır ve 9 temel amino asitin tümünü içerir. Protein özellikle bir antrenmandan hemen sonra alındığında kullanışlıdır, çünkü protein sentezini uyarmaya ve iyileşmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Pek çok insan peynir altı suyu proteini onları aşırı kaslı hale getireceğinden ya da steroid almak gibi bir şey olduğundan endişe duyuyor, ancak peynir altı suyu proteini yalnızca kurutulmuş, izole edilmiş bir süt tozu.

 

2- Kreatin (Creatine)

 

Kreatin, vücutta karaciğer, böbrekler ve pankreasta doğal olarak üretilen ve et ve balıklarda bulunan doğal olarak oluşan bir amino asittir. Kreatin, sprint veya ağır ağırlık kaldırma gibi yüksek yoğunluklu, kısa süreli egzersizler sırasında enerji için kullandığımız kreatin fosfata dönüştürülür. Kreatin takviyeleri, aromalı tozlardan haplara kadar çeşitli şekillerde satın alınabilir ve vücudun enerji yaratma kabiliyetini arttırmak ve kas kütlesini arttırmak için alınır. Kreatinden artan enerji, kullanıcıların spor salonunda daha fazla ağırlık kaldırma ve böylece daha fazla kas kütlesine sahip olmalarını sağlar. Kreatin ayrıca su tutma nedeniyle artan kilo artışı ve daha büyük kasların yanılsamasını verir, bunun nedeni suyun kreatin ile birlikte kaslara çekilmesi, kasların daha büyük görünmesine neden olmasıdır. Egzersizlerinizde daha fazla enerji ve kas kütlesinde bir artış elde etmek istiyorsanız, kreatin kullanılabilir.

 

3- BCAA'lar

 

BCAA, dallı zincirli amino asitleri belirtir. Bunlar 9 temel amino asidimizin 3'ünden oluşur, çünkü vücudumuz onları doğal olarak üretemez ve bu nedenle gıda yoluyla alınmaları gerekir. BCAA'lar Valin, Lösin ve İzolösin'den oluşur. BCAA takviyesinin en popüler kullanımı, egzersiz performansını artırmak ve katabolik (kas yıkımı) ilerlemesini önlemektir. Bu amin asit takviyesi protein alımınızı artırmanın ve bu nedenle kas onarımını ve iyileşmesini hızlandırmanın başka bir yoludur.

 

4- Kafein

 

Egzersizinize kafein takviyesi yapmanın, enerjiyi artırdığı, yorgunluğu azalttığı ve ağrı algınızı azalttığı düşünülmektedir. Antrenman yaparken, bedenimiz sürekli enerji harcıyor. Bu enerji, vücudumuzda depolanan karbonhidrat formu olan glikojenden gelir. Kafein, yağın enerji ihtiyacı için kullanımını teşvik ederek, glikojen depolarımızı kullanma hızımızı yavaşlatır. Yağ, glikojenden çok daha fazla miktarda bulunur ve kafeinin yaptığı şey, çalışan kasları glikojeni korumak ve alternatif olarak yağ kullanmak için teşvik ederek vücudun yağ depolarını harekete geçirmektir.

 

5- Balık Yağları

 

Balık yağları, Omega üç yağ asidi alımını artırmak için alınır ve kalp hastalığı, anksiyete, depresyon, yüksek kolesterol, inflamatuar barsak hastalığı, artrit, Alzheimer hastalığı ve diyabet gibi çeşitli sağlık sorunlarından korunmak için kullanılabilmektedir. Spor söz konusu olduğunda, bu takviyenin özellikle anti-enflamatuar ve antioksidan amaçları için faydalı olduğu bulunmuştur. Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin DOMS'yi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve toparlanma sürecini hızlandıracağını gösteriyor. BCAA'lar ve karbonhidratlarla birleştirildiğinde, balık yağlarının protein sentezi oranını artırabildiğini ve kas kütlesinde daha fazla artışa yol açtığını gösteren kanıtlar da vardır. Balık yağları bu kadar yaygın şekilde kullanılan bir takviye edici gıda olduğundan, piyasada çok fazla seçenek bulunmaktadır ve uygun fiyatlarla temin edilebilir.

 

Unutmayın, gıda takviyeleri sadece sağlıklı ve dengeli bir diyete ek olarak kullanılmalı ve öğün yerine kullanılmamalıdır. Bu makale hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi için tavsiye içermez.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR