Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

L-Glutamine Gerçekleri - Yararları, Yan Etkileri ve Dozu

L-Glutamine Gerçekler - Yararları, Yan Etkileri ve Dozu


Vücudumuzda sentezlenen ve tüm amino ambarımızın yarısından fazlasını oluşturur. Yaygın olarak “koşullu şart” olarak bilinir. Başka bir deyişle, çoğu zaman günlük faaliyetlerimizin talebini karşılamak için yeterli zamanımız varken, L-Glutamin kaynağımızı daha çabuk tüketiyoruz.


Stresle, fiziksel (egzersiz yaparken) veya fizyolojik (hasta olduğumuzda) anlamına gelir. Bu nedenle neden glutamine  bir sürü beslenme uzmanı tarafından öneriliyor?


Bugünün başlığı altında, aminoların atletik performans üzerindeki etkisine bakmak istiyoruz…


Glutamin Bir Sporcu İçin Ne Yapar?


Spor uzmanları, egzersiz sonrası kaslarınızda daha az L-G'ye sahip olmanın kas gelişimini ve genel iyileşme hızınızı engelleyeceğine inanıyor. Bu nedenle spor besinlerine göz atarken L-Glutamin'i içerdiği söylenir.


Fakat bekleyin, dahası var…


L-G'nin ayrıca kilo kaybını artırabilecek metabolizmadaki bir artıştan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, spor salonunu ziyaret etme motivasyonunuz ne olursa olsun, L-G, hepimize yardımcı olacak gibi görünüyor.


Bir antrenmandan önce veya sonra L-Glutamin almanın sadece bir dakika içinde ne kadar faydalı olacağına daha çok bakacağız. Ama önce, bazı amino asit temellerine ve L-Glutamin doğal kaynaklarının neler olduğuna bakalım…


L-GLUTAMİN Nereden Geliyor?


L-GLUTAMİN gibi amino asitler kaslarınızda yapılır ve buradan kanda vücutta taşınır. Her ne kadar sağlıklı insan kendi L-G'sini yaparsa da, yiyeceklerde bulunan bazı amino asit kaynakları vardır. Bu yiyeceklerin protein bakımından yüksek olanlar olduğunu fark edeceksiniz… tesadüf değil!


Sığır eti, tavuk, balık,

Yumurta, süt, peynir

Fasulye, lahana, ıspanak

Maydanoz, kereviz, lahana


Hatırlamak:


L-G pişirme ve ortam ısısı ile denatüre edilir, bu da parçalanmaya başladığı anlamına gelir. Bu olduğunda, doğal yararları daha azdır. Çiğ et yemenizi önermiyoruz, ancak pişmiş veya pişmemiş yiyeceklerle karşılaşıyorsanız, ikinci seçeneğe gitmek daha iyi olacaktır.

 

L-glutamin ne zaman alınır?


Kas lifi üretiminde kullanılan herhangi bir amino aside olduğu gibi, işin püf noktası, arzınızın sizin talebinizden daha fazla olmasıdır. Bu temelde, bazıları egzersizinizden sonra bir L-GLUTAMİN takviyesinin (vücut ağırlığının kilogramı başına 0.1 kilogram miktarına kadar) eklenmesini önerdikten sonra egzersiz sonrası seviyenizi % 50 artırır. Aslında, bazı beslenme uzmanları, altı kat daha fazla artışa devam etmenin, kuvvetli egzersiz sonrası iyileşme oranınızı daha da ileri götürdüğünü öne sürüyorlar.


Antrenman öncesi veya sonrasında glutamin?


Herhangi bir spor takviyesi gibi, kullanıcının sorduğu soru da en iyisidir. Genel olarak konuşursak, vücudun rezervlerini yenilemek için spor takviyeleri egzersiz sonrası alınmıştır.


Mantıklı olan: Egzersizden sonra kaslarımız anabolik bir durumdadır ve temelde alabilecekleri tüm besinler için 'aç'tır. Bununla birlikte, egzersiz sonrası takviye için hızlı ve sert bir kural yoktur ve düzenli L-G veya başka bir mineral alımı vücuda ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayacaktır.


Günde 30 gram civarında uygun bir değer hesapladıysanız, (antrenman günlerinde) antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında 10 gram L-G almasını isteyebilirsiniz. Veya dozajı daha da ayırın ve gün boyunca düzenli aralıklarla 5 gramlık bir doz alın.


Sağlıklı kalmanıza nasıl yardımcı olur?


Bilim adamları, L-G gibi amino asitlerin sadece kas gelişimimiz için değerli olmadığını göstermiştir. Amino şekerlerinin (yapımına yardımcı olduğu) osteoartrit gibi iskelet şikayetlerini hafifletmek için yararlı olduğu bilinmektedir.


İyi bir L-Glutamin seviyesi de büyüme hormonu oluşumunu etkiler. Kas inşa etmek isteyenler için, doğal büyüme hormonunuz kas gelişimini arttırır ve ayrıca enerji seviyenizi yükseltir…


“İnsan büyüme hormonu, vücudunuzun iç saatini geri alabilir ve bu sayede hızlı bir şekilde kas inşa etmenize, yağ kesmenize ve libidoyu artırmanıza yardımcı olur."


L-Glutamin + Antrenman = ?


Peki, L-GLUTAMINE’ın atletik yetenek üzerindeki etkisi nedir?


Kısacası, kalın, yağsız iskelet kası için ana bileşenlerden biridir. Amacınız şartlandırılmış ve yaralanmaya karşı dayanıklı mı yoksa bir sonraki Arnold Schwarzenegger olmak mı, böyle bir amino ne kadar değerli olduğunu düşünmeye değer.


Esnek kaslarınıza sadece azot ve karbon vermekle kalmaz, aynı zamanda egzersiz sonrası hücre genişlemesini teşvik eder. L-GLUTAMINE, bazılarımızın kas kreatinini, suyunu ve karbonhidratlarını çekerek aradığımız ’pompayı’ geliştiriyor: hepsi hücre büyümesi için gerekli malzemeler.


Ayrıca, bu amino asidin vücudun Cortisol adında bir kimyasal salınımını yavaşlattığı da öne sürülmüştür: bilinen bir doku yok edici. Bunu yaparak, atletik dayanıklılığınız sadece korunmaz, aynı zamanda artar.


Ancak…


Bu şekilde kullanıldığında, L-G rezervleriniz hızla tükenir -% 30'a kadar kuvvetli bir egzersizden sonra. Bu yüzden daha çabuk bitkin hissedeceksiniz ve neden yeterli bir tedarikiniz olduğundan emin olmak gerekiyor. Yeterli L-G seviyesi olmadan kaslarınız zayıflar ve büyüme olasılığı daha düşük olur.


L-Glutamin eksikliğinin etkileri aşağıdaki gibi özetlenebilir:


Genel zayıflık

Azaltılmış dayanıklılık

Sıfır kas hipertrofisi (kas dokusu oluşturmaz)

Düşük ruh hali

Takviyeler


Protein bakımından zengin yiyecekler L-G seviyelerimizi her zaman dolduramaz ve hepimiz bu tür yiyecekler için alışveriş zamanı veya masrafını karşılayamayız.

 

Sporcu beslenme uzmanları, sağlıklı (LG) bir stoğun korunmasına ilişkin sayısız faydaları vurguladılar. Bunlar şunları içerir:


Daha fazla kas gelişimi: L-Glutamin, kaslardaki protein sentezini arttırır.

Daha az kas atrofisi: L-Glutamin, kas liflerinin bozulmasını önler.

Daha iyi iyileşme: L-Glutamin, stres hormonlarının salınımını engeller ve toparlanmayı iyileştirir.

Daha fazla güç: L-Glutamin, büyük kas gruplarında daha fazla patlayıcı kuvvet sağlar.

Artırılmış dayanıklılık: Kapak stres hormonları ile uyumlu olarak, L-G ayrıca azotu kaslara da taşır.

Bağışıklık artışı: L-Glutamin'in vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Daha iyi zihinsel uyanıklık: L-Glutamin, nörotransmiterlere yardımcı olur ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir.

Daha iyi fiziksel şartlanma: L-Glutamin'in kalp hormonlarını olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

 

Yan etkiler


Vücuda besin veya takviyeler yoluyla alınan herhangi bir madde gibi, bir araya gelmesinin yan etkilere neden olma tehlikesi vardır. Herhangi bir ek almayı düşünüyorsanız, önceden doktorunuza danışmalısınız.


Vücut tarafından üretilmeyen bazı maddelerle karşılaştırıldığında, ek olarak L-G, zaten içimizde olanların sentetik bir versiyonudur. Bu nedenle, bazı kullanıcılar yutulmasına karşı nominal tepkiler bildirmiş olsa da, dikkat edilmesi gereken en büyük sorun L-Glutamine doz aşımı / aşırı yüklenmesidir.

 

Vücudumuzun çok özel makineler olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, bazıları diğerlerinden daha fazla besin seviyesine karşı daha duyarlı olabilir.


Çok fazla L-Glutamin'in bildirilen yan etkileri şunlardır:


Şişkinlik ve kabızlık

Mide bulantısı ve mide ağrısı

Ekstremite şişmesi

Göğüs ağrısı

Kas ve eklem ağrısı

İşitme güçlüğü

Hastalık ve enfeksiyon


Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuzu aramanız çok önemlidir.


Ve sonunda…


Özetle, spor salonu ziyaretlerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen herkes için, L-G temel bir besindir.


Kas sentezi ve vücut sağlığı için değerli destek sağlayarak normal protein takviyelerini güçlendirir.


L-G'nin vücudumuzun amino asit havuzunun en büyük bileşeni olduğunu öğrendik, ancak hızla tükendi. Ayrıca tükenmesinin sıklıkla hastalık ve yaralanmaya yol açtığını ya da en azından atletik yetenek ve kas atrofisini azalttığını öğrendik.


Bu nedenle, egzersiziniz orta derecede kuvvetli olsa bile, L-G içeren bir baz matris ile takviye yapılması istenir.

 

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavisi veya önlenmesi ile ilgili öneri içermez.

 

 


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR