Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Amino Asit ve Protein Tozu Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Amino Asit ve Protein Tozu Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Vücudunuzun, özellikle yoğun egzersizlerde, çalışması için yakıta ihtiyacı vardır. Doğru besinleri alamazsa, sizi yorgun ve sinirli bırakarak düzgün şekilde çalışmayacaktır.

Amino asitler proteinlerden oluşur. Vücudumuzun bizi sağlık hedeflerimize yönlendirmesi için ihtiyaç duyduğu yakıt. Amino asitler, metabolizmanızın inanılmaz derecede hassas ve çeşitli alanlarını hedef alır.

Protein tozları, toplam protein alımınızı artırır ve kalori sağlar, kas oluşumunu teşvik eder ve diyetinizdeki boşlukları doldurur.

Ancak, hangisi eğitim için daha iyidir? Protein veya amino asitlere ihtiyacımız var mı?

Protein ve Amino Asitler Arasındaki Fark Nedir?

Proteinler, vücudun kas dokusu oluşturmak için cilt ve saç gibi diğer vücut dokuları ile birlikte kullanılması için kullandığı önemli besinlerdir. Protein fikrini temel olarak et, balık ve kümes hayvanlarının yanı sıra soya, baklagiller ve kuruyemiş gibi bitki kaynakları ile alıyoruz. Yediğimiz protein amino asitlere parçalanır.

Amino asitler ise protein yapı taşlarıdır. Başka bir deyişle, proteinler bir araya getirilen çok sayıda tekli amino asitten müteşekkildir.

Toplamda, 22 amino asit vardır. Dokuz, vücutta hormonların ve ko-enzimlerin üretimi gibi immün yanıtlarının yanı sıra, hormonların ve ko-enzimlerin üretilmesi gibi bir çok işlev yerine getirdikleri için önemlidir.

Protein vs Amino Asit Takviyeler

Bu besinlerin her ikisi de piyasadaki en büyük spor takviyesinden ikisidir. Bugün mevcut olan protein ve amino asit takviyesi türlerine bir göz atalım:

Protein Tozları

Tek protein takviyeleri. Bu takviye türleri sadece bir protein tipinden oluşur. Örneğin, kazein, peynir altı suyu proteini, sığır eti, soya veya bezelye. Tek bir protein takviyesi, karbonhidrat, vitamin ve mineraller gibi diğer bileşenleri de içerebilir.

Karışımlı protein takviyeleri. Harmanlanmış çeşidin protein takviyeleri, iki veya daha fazla tip protein içerir. Bu protein takviyeleri daha devam eden bir sindirim ve amino asitlerin kaslara salınmasını sağlar. Karma protein tozlarını, kitle kazancı gibi sayısız biçimde bulacaksınız.

Amino Asit Takviyeleri

Tekli amino asit takviyeleri. Bunlar, lösin, lisin veya metiyonin gibi spesifik tek amino asitlerden oluşur. Genellikle, belirli koşullar için kullanılırlar, ancak kas gelişimini desteklemek için kullanılabilirler.

Karışımlı amino asit takviyeleri. Birden fazla amino asit içeren bu takviyeler, dallı amino asit (BCAA) formülleri, intra egzersizler veya esansiyel amino asit (EAA) takviyeleri gibi sayısız formda mevcuttur. Tablet veya toz halinde amino asit takviyesi alabilirsiniz. Kadın altı paketi için tahta egzersiz yaparak egzersiz

Kas Geliştirme için Protein vs Amino Asitler: Hangisi Daha İyi?

Her ikisi de, protein büyümesi amino asitler (veya en azından di- ve tri- peptidler) halinde parçalandığından, kas büyümesi açısından oldukça benzerdir, bu yüzden vücut tarafından kullanılabilir.

Tek amino asitleri yalnızca yediğiniz yiyeceklerden alamazsınız. Amino asitlerin her birinin farklı seviyelerini içeren protein yönünden zengin yiyecekleri yemelisiniz.

Her ikisi de kas büyümesi için faydalı olacaktır. Bununla birlikte, amino asit takviyeleri, işleme ihtiyaçlarından dolayı genellikle biraz daha pahalıdır. Sadece bu değil, vücudunuza tüm hayati amino asitlerle tedarik edilmeli, böylece kasları düzgün şekilde geliştirebilsin.

Amino Asitler Protein Salınımının yerini alabilir mi?

Kas oluşturmak için harmanlanmış bir amino asit takviyesi veya protein tozu seçebilirsiniz. Fakat amino asitler protein salınımlarının yerini alabilir mi?

Bazı açılardan, protein tozu üstündür. Genellikle, tekli amino asit takviyeleri bütün proteinlerden daha yavaş yavaş emilir. Bunun nedeni basit şekerlerin emilimi ile rekabet etme eğiliminde olmalarıdır.

Kapak tarafında, bütün proteinler, tek amino asitlere daha fazla ayrılmadan daha iyi emilen di- ve tripeptitleri sindirir.

Protein, bu nedenle, daha hızlı emilimi sayesinde uzun süre egzersiz yapanlar için muhtemelen daha iyi bir seçimdir. Her ne kadar yeni başlayanlar için çok da önemli olmayabilir.

Peki, Hangisi Daha İyi: Amino Asitler veya Protein?

Sert bir sporcuysanız, vücut geliştirmeciyseniz, yoğun bir şekilde antrenman yapıyorsanız veya iyileşme konusunda sorun yaşıyorsanız, her ikisine de destek vermeniz daha iyi olur. Seçtiğiniz şey aynı zamanda beslenmenize ve beslenmenize de bağlıdır. Ne kadar protein aldığınızı ve ne zaman protein tükettiğinize dikkat edin.

Öte yandan, yalnızca bir seçeneğe izin verilirse, protein muhtemelen en iyi seçimdir. Bunun nedeni, kas geliştirmeniz gereken tüm amino asit kapsamını sunan daha ekonomik olmasıdır. Daha da iyisi, vücut, tekli ya da harmanlanmış amino asit desteklerinden daha hızlı emer. Önce iyi bir protein tozu seçip ardından 6-12 ay süren sağlam bir egzersizden sonra bir amino asit takviyesi eklemenizi öneririz.

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavisi veya önlenmesi için öneri içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR