Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Yağ Yakıcı Haplar İşe Yarar Mı?

Yağ Yakıcı Haplar

  

Metabolizmanızı artırabilen, yağ emilimini azaltabilecek veya vücudunuzun yakıt için daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabilecek besin takviyeleri olarak tanımlanmaktadır.

Bununla birlikte, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olmak için birkaç doğal takviyenin kanıtlandığı kanıtlanmıştır.

Bu makale, yağ yakmanıza yardımcı olacak en iyi 5 takviyenin bir listesini sunar.

1. Kafein

Kafein, kahve, yeşil çay ve kakao çekirdeklerinde yaygın olarak bulunan bir maddedir. Aynı zamanda, ticari yağ yakma takviyelerinde popüler bir bileşendir - ve iyi bir sebepten dolayı.

Kafein, metabolizmanızın artmasına yardımcı olabilir ve vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabilir .

Araştırmalar, kafeinin metabolizmanızı geçici olarak bir ila iki saat içinde% 16 oranında artırabildiğini gösteriyor.

Ek olarak, çeşitli çalışmalar kafeinin vücudunuzun yakıt olarak daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu etki yalın insanlarda obez insanlardan daha güçlü görünmektedir.

Ne yazık ki, kafeini çok sık tüketmek vücudunuzu etkilerine daha toleranslı hale getirebilir.

Basitçe birkaç sağlık fincanına sahip mükemmel bir kafein kaynağı olan birkaç bardak güçlü kahve içmeyi deneyin.

ÖZET:

Kafein, metabolizmanızı artırarak ve yakıt olarak daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Kafeini kahve ve yeşil çay gibi doğal kaynaklardan elde edebilirsiniz.

2. Yeşil Çay Ekstresi

Yeşil çay ekstresi, konsantre bir yeşil çay şeklidir.

Yeşil çayın tüm faydalarını uygun bir toz veya kapsül şeklinde sağlar.

Yeşil çay ekstresi aynı zamanda kafein ve polifenol epigallocatechin gallate (EGCG) bakımından da zengindir ve bunların her ikisi de yağ yakmanıza yardımcı olabilecek bileşiklerdir.

Ek olarak, bu iki bileşik birbirini tamamlar ve termojenez adı verilen bir işlemle yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Basit bir ifadeyle, termogenez, vücudunuzun ısı üretmek için kalori yaktığı bir işlemdir.

Örneğin, altı çalışmanın bir analizi, yeşil çay ekstresi ve kafeinin bir kombinasyonunun kullanılmasının, insanların plaseboya göre% 16 daha fazla yağ yakmasına yardımcı olduğunu buldu.

Başka bir çalışmada, bilim adamları plasebo, kafein ve yeşil çay ekstresi ve kafein kombinasyonunun yanan yağ üzerindeki etkilerini karşılaştırdılar.

Yeşil çay ve kafein kombinasyonunun, yalnız kafeinden ziyade günde yaklaşık 65 kalori ve plaseboya göre 80'den fazla kalori yaktığını keşfetmişlerdir.

Yeşil çay ekstraktının faydalarından yararlanmak istiyorsanız, günde 250-500 mg almayı deneyin. Bu, günde 3-5 bardak yeşil çay içmekle aynı yararları sağlayacaktır.

ÖZET:

Yeşil çay ekstresi konsantre yeşil çaydır. Termojenez yoluyla yağları yakmanıza yardımcı olabilecek epigallocatechin gallat (EGCG) ve kafeini içerir.

3. Protein Tozu

Protein, yağ yakmak için inanılmaz derecede önemlidir.

Yüksek protein alımı, metabolizmanızı artırarak iştahınızı azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, vücudunuzun kas kütlesini korumasına yardımcı olur.

Örneğin, 60 fazla kilolu ve obez katılımcıda yapılan bir çalışma, yüksek proteinli bir diyetin, yakıcı yağdaki ortalama proteinli diyetin neredeyse iki katı kadar etkili olduğunu buldu.

Protein ayrıca, GLP-1, CCK ve PYY gibi tokluk hormonlarının seviyelerini artırarak açlık hormonu ghrelinin seviyelerini azaltarak da iştahınızı azaltabilir.

İhtiyacınız olan tüm proteini protein yönünden zengin yiyeceklerden elde etmenize rağmen, birçok insan hala günlük yeterli miktarda protein almak için mücadele ediyor.

Protein tozu takviyeleri, protein alımınızı artırmak için uygun bir yoldur.

Seçenekler arasında peynir altı suyu, kazein, soya, yumurta protein tozları bulunur. Ancak, özellikle kilo vermek istiyorsanız, şeker ve katkı maddesi bakımından düşük bir protein takviyesi seçmek önemlidir.

Kalorilerin hala önemli olduğunu unutmayın. Protein takviyeleri diyetinize eklenmek yerine basitçe aperatiflerin veya bir yemeğin bir kısmının yerini almalıdır.

Yeterli miktarda protein almakta zorlanıyorsanız, günde 1-2 kaşık toz (25–50 gram) almayı deneyin.

ÖZET:

Protein takviyeleri, protein alımınızı arttırmanın uygun bir yoludur. Yüksek protein alımı, metabolizmanızı artırarak iştahınızı azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

4. Çözünür Lifler

İki farklı tipte lif vardır - çözünür ve çözünmez.

Çözünen lif, sindirim sisteminizdeki suyu emer ve yapışkan jel benzeri bir alt tabaka oluşturur.

İlginç bir şekilde, çalışmalar çözünebilir lifin iştahınızı azaltarak yağları yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bunun nedeni, çözünür lifin PYY ve GLP-1 gibi dolgunluk hormonlarının seviyelerini artırmaya yardımcı olabileceğindendir. Ayrıca açlık hormonu ghrelin seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Ek olarak, çözünür lif besinlerin bağırsaklara verilmesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu olduğunda, vücudunuzun besinleri sindirmek ve emmek için daha fazla zaman alır, bu da sizi daha uzun süre tam hissetmenize neden olabilir.

Dahası, çözünür lif aynı zamanda yiyeceklerden kaç kalori aldığınızı azaltarak yağları yakmanıza yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, 17 kişi çeşitli miktarlarda lif ve yağ içeren diyetler tüketmiştir. En fazla lif yiyenlerin diyetlerinden daha az yağ ve daha az kalori aldıklarını tespit etmişlerdir.

İhtiyacınız olan tüm çözülebilir lifleri yiyeceklerden alabilmenize rağmen, birçok insan bu zorlayıcı buluyor. Bu durumda, glikomannan veya psyllium kabuğu gibi çözünür bir lif takviyesi almayı deneyin.

ÖZET:

Çözünebilir lif takviyeleri iştahınızı keserek yağları yakmanıza yardımcı olabilir ve gıdalardan kaç kalori aldığınızı azaltabilir. Bazı büyük çözünür lif takviyeleri arasında glukomannan ve psyllium kabuğu bulunur.

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavisi ile ilgili tavsiye içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR