Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Whey Protein Ne Zaman Kullanılır?

Whey Protein Ne Zaman Kullanılır?

Peynir altı suyu proteini - tartışmasız en çok konuşulan - kazein, yumurta ve soya gibi çeşitli türlerden sadece biridir. Peki spor dünyası spor besin takviyesi dünyasında bu kadar özel kılan şey nedir? Diğerlerinden ayıran nedir? Ve en önemlisi, maksimum sonuç elde etmek için ne zaman almalısınız?

Peynir altı suyu proteini nedir?

Peynir altı suyu proteini, peynir üretimi sırasında ortaya çıkan inek sütünün tamamen doğal bir yan ürünüdür. Çok fazla ayrıntıya girmemek için, basit tutacağız: Endüstriyel peynir üretimi sırasında, sütü lorlara ayıran peynir mayası (karmaşık bir enzim kümesi) eklenir ve - tahmin etmişsinizdir! - kesilmiş sütün suyu. Doğal olarak meydana geldiğinden, temel ve dallı zincirli amino asitlerin doğru oranına sahiptir. Bu, biyolojik değeri yüksek bir şeye sahip olduğu anlamına gelir.

Bu ne anlama geliyor?

Bu senin için iyi. Biz (insanlar olarak) hızlı bir şekilde sindiriyoruz ve kaslarımız faydaları görüyoruz.

Konsantre - İzolat (İzole) ve Hidrolizat (Hidrolize)

Üretim sürecine ve özellikle peynir altı suyunun nasıl filtrelendiğine bağlı olarak, birkaç spesifik peynir altı suyu proteini vardır.

Peynir altı suyu sürekli filtrelendiğinde, protein yüzdesi yüzde 30 ila 90 arasında değişir. Peynir altı suyu çözeltisi daha sonra ılıtılır ve püskürtülerek kurutulur ve - sonuç! - Protein tozu. Toz hala az miktarda laktoz ve yağ içeriyorsa, peynir altı suyu konsantre whey demektir.

Peyniraltı suyu izolatı üretilirken, laktoz ve yağ ile birlikte su uzaklaştırılır. Bu yüzde 95 protein konsantrasyonu ile son bir ürüne ulaştırır.

Son olarak, peynir altı suyu hidrolizatı enzimler tarafından parçalanır. Bu "sindirim öncesi", amino asit peptid bağlarının, proteinin vücuda daha çabuk emilmesini sağlayan daha küçük zincirlere parçalanmasını sağlar. Daha hızlı emilim, daha hızlı etkili amino asitler anlamına gelir. Bu tür en iyi bir egzersiz yaptıktan sonra doğrudan tüketilir.

Peynir altı suyu proteini diğer proteinlerden farklıdır?

Farklı protein tipleri vücut içinde farklı emilim oranlarına sahiptir. Bu emme oranı, proteinin biyolojik değerine dayanmaktadır. Unutmayın peynir altı suyu proteininin biyolojik değeri yüksek olduğundan bahsettik mi? Diğer protein türlerine göre nasıl farkı olduğunu görmek için aşağıdaki tabloya göz atın. 100 puan, maksimum amino asit sindirilebilirliğini gösterir.

Protein Tipi                     Biyolojik Değer

Peynir altı suyu proteini    100

Bütün Yumurta                88-100

Kazein                            80-100

Soya Proteini                   74

Emilim oranı ve biyolojik değeri dikkate alarak, zaman sorusunu cevaplayalım.

Peynir altı suyu proteinini ne zaman almalıyım?

Ne zaman alınacağı konusunda kesin bir kural yoktur. Tabii ki, peynir altı suyu proteinini kreatin gibi diğer takviyelerde olduğu gibi farklı zamanlarda almanın faydaları vardır.

Peynir altı suyu proteininin birçok faydası olsa da, en dikkat çeken şey kas iyileşmesine nasıl yardımcı olduğudur. Bunu akılda tutarak, peynir altı suyu proteinlerini beslenmenize dahil etmenin en önemli iki zamanının antrenmandan önce ve sonra olduğunu söyleyebiliriz.

Antrenmanınızdan 30 dakika ila 1 saat önce 20-30 gram peynir altı suyunu alarak, vücudunuzu başarı için hazırlamış olursunuz. Dayanıklılığı arttırmaya, protein sentezini uyarmaya ve kas büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan pozitif bir azot dengesi oluşturacaksınız. 

Alternatif olarak (ya da! ek olarak), yoğun bir antrenmandan 30 dakikadan fazla olmayan bir süre içerisinde en fazla 40 gram peynir altı suyu ile protein alımınızı bitirmelisiniz. Bir antrenmanın stresinden sonra, kaslarınız onarıma yardımcı olması için amino asitlere ihtiyaç duyar. Söylediğimiz gibi, peynir altı suyu proteini vücudunuzda hızlı bir şekilde emilir ve bu nedenle zindelik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak hızlı etkili ve güçlü bir takviye ararken mükemmel bir seçimdir. 

Sabahları ilk iş olarak peynir altı suyu proteini de alabilirsiniz. Uyanır uyanmaz 20-40 gram kadar iyi bir protein alarak, gece boyunca hızlı bir şekilde biten glikojen depolarını dolduruyor ve ardından kas parçalanmasını durduruyor olursunuz. Bu yüksek dozda protein aynı zamanda yağ kaybını da destekleyecek, enerji seviyelerini artıracak ve hatta konsantrasyona yardımcı olabilecektir. 

Peynir altı suyu proteini nerede bulunur?

Tahmin edebileceğiniz gibi peynir altı suyu proteini, sütten ve peynir yapma işleminden geldiği için bu ürünlerde peynir altı suyu bulabilirsiniz.

Peynir altı suyu proteini için özellikle arayın:

Ricotta peyniri

Yoğurt

Kaymağı alınmış süt

Parmesan peyniri

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR