Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Testosteron nedir ve nasıl üretilir?

Testosteron ne demek?

Kimyasal olarak, testosteron bir steroiddir. Biyolojik olarak, androjenik bir seks hormonudur (erkek). Yasanın gözünde, testosteron, en azından Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya'da kontrollü bir maddedir. 

Hem erkekler hem de kadınlar testosteron üretir, tipik yetişkin erkek günde yaklaşık 5-10 miligram üretir ve ortalama yetişkin kadın günde en az 10 kat daha az üretir. Erkeklerde, testislerin içinde bulunan bir grup hücre içerisinde neredeyse yüzde 95'i üretilmekte ve kadınlar da karşılık gelen seks bezleri içinde yumurtalıkların testosteronunun yüzde 50'sini üretmektedir. Böbreklerin üzerine yerleştirilen adrenal bezler de erkeklerde küçük bir testosteron üretim kaynağıdır, ancak kadınlara önemli bir katkı sağlar.

Vücut testosteronu başka şekillerde de üretir. Hormon, dehidroepiandrosteron (DHEA) tarafından, çoğunlukla kadınlarda dokulara dönüştürülür, ancak vücut tarafından üretilen testosteronun sadece çok az bir kısmı, hormonun dolaşımdaki konsantrasyonlarını lokal olarak etkiler.

Her iki cinsiyette de üretim yönteminden bağımsız olarak, tüm bu cinsiyet hormonlarının türetildiği bileşik, her beslenme uzmanının yeminli düşmanıdır: kolesterol.

Sağlıklı testosteron düzeyleri nelerdir?

Seviyeleriniz aslında gün boyunca dalgalanıyor. Erkeklerde testosteron konsantrasyonları sabahları daha yüksektir, ancak gün içinde giderek azalır. Normal testosteron üretimi büyük ölçüde her 1-3 saatte bir salınan başka bir hormonun ritmik patlamaları ile kontrol edilir: gonadotropinleri serbest bırakan hormon (GnRH).

Bu dalgalanmalar dışında, genç ergenlerde ve genç erişkinlerde (19-39 yaş), toplam testosteron için ortalama sağlık aralığı desilitre başına 264-916 nanogram arasındadır. 19 yaşından büyük kadınlar için, seviyeler desilitrede 8-60 nanogramdır. Bu miktarın sadece yüzde 25'i "biyolojik olarak aktif" sayılıyor. Serbest testosteron olarak sadece yüzde 2-3 oranında bulunurken, geri kalanı albümine bağlanır. Gerisi serum hormon bağlayıcı globulin (SHBG) adı verilen bir protein ile yakından ilgilidir.

Östrojen vücutta SHBG'yi arttırırken testosteron ve diğer androjenler genellikle SHBG'yi azaltır. Bu nedenle, toplam testosteronun normal ve sağlıklı aralıkta olması mümkündür, ancak yüksek bir yüzde SHBG'ye bağlıysa, testosteronun genel sağlığı ve kas dokularının hormona cevap verme yeteneği önemli ölçüde azaltılacaktır.

Testosteron parmak uzunluğu testi: Daha yüksek seviyelerde testosteronla doğup doğmadığınızı ve androjen reseptörünün duyarlılığının daha iyi olduğunu görmek için daha az karmaşık fakat yine de şaşırtıcı derecede iyi bir yol.

Elinizi bir masanın üzerine koyarak, yüzük parmağınızın işaret parmağından çok daha uzun olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, o zaman gelişim sırasında daha fazla testosterona maruz kaldınız ve androjen reseptörleriniz iyi çalıştı.

 

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların önlenmesi veya tedavisi ile ilgili öneri içermez.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR