Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Testosteron kas performansını nasıl etkiler?

 

Vücudunuzda üretilen testosteronun faydalarının birçoğu, daha güçlü androjen veya östrojene dönüşmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmasına rağmen, kaslarda durum böyle değildir. Testosteron doğrudan kas büyümesini uyarmak için etkilidir, bu yüzden vücudunuz steroid yapan şey olsa bile, anabolik steroid denir.


Testosteronun kasları nasıl daha büyük hale getirdiği: hakim teori, testosteronun, "uydu hücreleri" olarak adlandırılan kas liflerindeki öncü hücrelerin sayısını aktive ve arttırmasıdır. Aktive edildiğinde, bu öncül hücreler daha büyük hale getirmek için mevcut kas liflerine dahil edilebilir (hipertrofi) veya uydu hücreleri birlikte kaynaşıp kendilerini yeni kas lifleri oluşturabilir (hiperplazi).


Ayrıca, testosteron, bir kas lifi içinde mevcut olan kontrol merkezlerinin sayısını (nükleusler (myonuclei)) arttırır, böylece testosteronun kas içinde bağlanabileceği androjen reseptörlerinin sayısını da arttırır. Androjen reseptörlerinin duyarlılığını ve protein sentezini desteklemek için gereken temel amino asitlerin tüketimini artıran eğitim ile birleştirildiğinde, testosteronun kaslar ve performans üzerindeki etkileri büyük ölçüde artar.


Testosteron ayrıca anti-kataboliktir, çünkü kortizol gibi katabolik hormonların primer reseptörlerine bağlanma yeteneklerini bloke eder. Bu nedenle, testosteron hem anabolik hem de anti-katabolik bir steroiddir. Bu kas kütlesinin inşası ve bakımı için ve egzersizlerin hızlı bir şekilde toparlanması için gerekli kılar.


Testosteron kasları nasıl güçlendirir: yakın zamana kadar, testosteronun sadece kasların boyutunu artırarak gücü ve gücü arttırdığı düşünülüyordu. Bununla birlikte, testosteronun hücreye salınan kalsiyum miktarını arttırdığı ve bu da kas kasılmalarının gücünü artırabildiği gösterilmiştir. Benzer şekilde, yeni bir kemirgen çalışmasında, DHT'nin, hem kuvvet hem de dayanıklılık kas liflerinde hem kas kasılma gücü çıktısını yüzde 24-30'a kadar doğrudan uyardığı gösterilmiştir.


Testosteronun dayanıklılığı nasıl artırdığı: insanlar sadece kas geliştirme ve testosteronun geri kazanılmasının faydalarıyla ilgilenmezler. Testosteron, kırmızı kan hücrelerinin gelişimini uyaran EPO'yu arttırır. Daha fazla kırmızı kan hücresi, kanda ve çalışan kaslarda daha fazla oksijen taşıma kapasitesi anlamına gelir. Yetişkin kemirgenlerin testosteron ile enjeksiyonunun hücrelerde bulunan yağ yakma ve enerji üreten fabrikaların (mitokondri) sayısını arttırdığı ve mitokondriyal fonksiyonu iyileştirdiği gösterilmiştir. Aynı insanlarda meydana gelirse, bu performans üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir ve yaşlanma karşıtı araştırmaların en önemli ilgi alanlarından biridir.


Testosteron atletik performansı nasıl geliştirir?

Testosteron düzeyleri normal sınırlar içinde olduğu sürece, pozisyonları erkeklerde atletik performansı etkilemiyor gibi görünmektedir. 2011 ve 2013 Dünya Şampiyonasında yarışan yüzlerce erkek ve kadın atletizm sporcusu tarafından toplanan kan, erkeklerde sprint aktivitelerinin biyolojik olarak kullanılabilir testosteronu önemli ölçüde arttırdığını, lansman aktivitelerinin ise azaldığını ortaya koydu. . Her iki durumda da gerçekte nasıl davrandıklarını öngörmediniz.


Öte yandan, kadınlarda, sprintlerde en yüksek serbest testosteron ve 400 metrelik engelli olanlar, 800 metrelik sprintlerde, çekiç atma ve direk tokası testosteron emekli kadınlarına düşük performanstan daha iyi performans gösterdi. % 1.8 ila 4.5'lik bir marjın biyoyararlanımı.

 

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi ile ilgili öneri içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR