Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

PROTEİNİN YARARLARI NELERDİR?

Protein insan vücudu için temel bir yapı taşıdır ve yeteri kadar protein almak, kendiniz için belirlediğiniz fiziksel hedeflere ulaşmanın hayati bir parçasıdır. Neden? Yeterli miktarda protein tüketmek kas yapmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla kas, yağ yakma kabiliyetinizi artırır, bu da taşıdığınız ekstra kiloyu atmanıza yardımcı olabilir.


Tabii ki, kaslarınızda veya belinizde meydana gelen olumlu değişiklikler en belirgin faydalar olsa da, yeterli protein almanın başka avantajları da vardır. Sonuçta, doğru miktarda protein yemek aynı zamanda daha iyi beyin fonksiyonu, daha güçlü kemikler, daha düşük kan basıncı, daha hızlı iyileşme ile bağlantılıdır.


Protein Tozlarının Avantajları

Protein tozları popülerdir çünkü en yoğun kişilerin bile beslenmelerinde daha fazla protein elde etmelerini kolaylaştırır. Çoğu kişi, bu tozların protein shake veya smoothie yapmak için kullanılabileceğinin farkındadır, ancak birçoğu daha fazlasını yapabileceklerinin farkında değildir. Bu çok yönlü ürünler, geniş bir yelpazedeki tarifleri zenginleştirmek ve protein destekli öğünlere dönüştürmek için kullanılabilir. Örneğin, patates püresi, makarna ve peynir, çorba, unlu mamuller, gözleme ve daha pek çok şey içine protein tozu ekleyebilirsiniz.


İnsanların neden diyetlerine protein tozları eklemeyi seçtiklerini anlamak kolaydır. Doğru ürünü seçmek biraz daha zordur, çünkü bütün protein tozları eşit derecede kullanışlı değildir. Mükemmel protein tozunuz için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir şey, toz türüdür. Protein izolatı nedir? Peki ya protein konsantreleri ve hidrolizatlar? Bu üç seçenekten hangisi sizin için en iyisidir?


Protein Konsantresi Nedir?

Konsantre en az işlenmiş protein tozu türüdür. Sürekli olarak işlenmiş yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini duyduğunuzda, bunun iyi bir şey olduğu anlaşılabilir. Ancak, bu tam olarak doğru değil. Konsantreler en ucuz seçenek olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda daha fazla başka bileşen içerdiklerinden, ölçek başına en az miktarda protein sunarlar. Bu ilave bileşenler; yağ, kolesterol, laktoz ve gluten gibi arzu edilmeyen şeylerdir. Yağ alımınızı sınırlandırmaya çalışıyorsanız veya hassas bir sindirim sistemine sahipseniz, konsantre proteinlerden kaçınmalısınız.


İzole Protein (Protein İzolatı) Nedir?

Protein izolatı nedir ve protein konsantresi ile nasıl karşılaştırılır? Bir protein izolatı, bir konsantre maddeden biraz daha fazla işlemden geçirilmiş bir protein tozu türüdür. “İşleme” aşamaları genellikle en saf protein fraksiyonlarını ayırmak ve toplamak için yağ ve diğer düşük protein kısımlarını ayırmak, basit pişirme, filtreleme ve tahliye etmedir.


Ek işlemler, istediğiniz proteini yağdan, laktozdan, glutenden ve istemediğiniz diğer şeylerden ayırarak daha iyi izole eder. Sonuç olarak, protein izolatları daha az kalorili daha fazla protein sağlar. Aynı zamanda daha sindirilebilir olma eğilimindedir, çünkü glüten ve laktoz gibi yaygın sorun yaratıcılar protein saflaştırıldıkça uzaklaştırılırlar. Temel olarak, birileri “İzole Protein Ne Demek?” Diye sorduğunda, çoğu insan için tartışmasız en iyi protein tozu olduğunu duyunca şaşırmamalılar.


Protein Hidrolizatı Nedir?


Protein izolatlarının, protein tozları için alışveriş yapan çoğu insan için en iyi seçenek olduğuna dikkat çektikten sonra, protein hidrolizatlarını tartışmak biraz inansa görünebilir, ancak tüm seçeneklerinizi temelden anlamak her zaman iyidir; doğru seçimi yaptın.


Bir protein hidrolizatı bir konsantre alarak veya izole ederek ve daha ileri işlemlere tabi tutularak yapılır. Hidrolizatlar, büyük, karmaşık proteinleri daha hızlı sindiren küçük parçalara ayırmak için asit, ısı veya enzimlere maruz bırakılmıştır; proteinin amino asitleri arasındaki bağları kısmen parçalayarak, hızlı ve tam bir sindirim için daha hızlı emilen bir ürün oluştururlar.


Ekstra işleme de bu ürünü en pahalı protein tozu tipi yapar ve tadı acı bir kenar verebilir. Konsantreler ve izolatlar zaten oldukça hızlı bir şekilde sindirildiği için uzmanlar, hidrolizatların çoğu insan için ekstra paraya değmeyeceği konusunda hemfikirler.


PROTEİN TOZ SEÇİMİ

Mevcut protein tozlarının seçimi etkileyicidir, bu yüzden birini seçmek biraz düşünebilir. Dikkate alınması gereken birkaç faktör var.


Protein’in Kaynağı


Bu ürünler için çeşitli proteinler kaynaklanmaktadır. Popüler olanaklar arasında tavuk, sığır, domuz, peynir altı suyu, kazein, soya ve bezelye sayılabilir. İdeal olarak, esansiyel amino asitlerin tümünü içeren bir protein seçmelisiniz. Hayvansal kaynaklar genel olarak tam proteinler sağlar ve bazı tozlar, hayvansal protein kadar yüksek puanlama olmasa da, tam bir protein sunan bir ürün üretmek için farklı bitki proteinlerini harmanlar.


Protein Tozu Türü


Konsantreler daha az işlenir ve genellikle daha ucuzdur. Hidrolizatlar, en işlenmiş ve genellikle en pahalı olanlardır. Çoğu insan, izolatların tatlı noktaya çarptığını görüyor çünkü daha az arzulanan unsurları kaldıracak kadar işlemden geçmişler. Hidrolizatlarla ilgili maliyet artışı olmadan, midede konsantre olmalarından daha düşük kalori ve daha kolay olma eğilimindedirler.


Protein Olmayan Bileşenler


Protein tozlarının içeriğine glüten, laktoz, şekerler, yağ, karbonhidrat, kolesterol ve diğer istenmeyen şeyler de dahil edilebilir. En iyi bahis, tavuk gibi yağsız bir proteinden kaynaklı bir izolatı olan bir ürünü aramak ve her bir kepçe içinde tam olarak ne aldığınızı anlayabilmeniz için etiketi dikkatlice okumaktır. Sonuçta, protein ile dolu ve istenmeyen ekstralar içermeyen kaliteli bir protein tozu istiyorsunuz.


_____


Protein tozlarının içini ve dışını keşfetmek biraz zaman alabilir, ancak buna değer. Farklı protein türlerinin ve farklı protein tozlarının artılarını ve eksilerini anlamak, protein gereksinimlerinize tam olarak uyan kaliteli bir ürün seçmenizi sağlar.