Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

PROTEİNİN YARARLARI NELERDİR?

Protein insan vücudu için temel bir yapı taşıdır ve yeteri kadar protein almak, kendiniz için belirlediğiniz fiziksel hedeflere ulaşmanın hayati bir parçasıdır. Neden? Yeterli miktarda protein tüketmek kas yapmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla kas, yağ yakma kabiliyetinizi artırır, bu da taşıdığınız ekstra kiloyu atmanıza yardımcı olabilir.

Tabii ki, kaslarınızda veya belinizde meydana gelen olumlu değişiklikler en belirgin faydalar olsa da, yeterli protein almanın başka avantajları da vardır. Sonuçta, doğru miktarda protein yemek aynı zamanda daha iyi beyin fonksiyonu, daha güçlü kemikler, daha düşük kan basıncı, daha hızlı iyileşme ile bağlantılıdır.

Protein Tozlarının Avantajları

Protein tozları popülerdir çünkü en yoğun kişilerin bile beslenmelerinde daha fazla protein elde etmelerini kolaylaştırır. Çoğu kişi, bu tozların protein shake veya smoothie yapmak için kullanılabileceğinin farkındadır, ancak birçoğu daha fazlasını yapabileceklerinin farkında değildir. Bu çok yönlü ürünler, geniş bir yelpazedeki tarifleri zenginleştirmek ve protein destekli öğünlere dönüştürmek için kullanılabilir. Örneğin, patates püresi, makarna ve peynir, çorba, unlu mamuller, gözleme ve daha pek çok şey içine protein tozu ekleyebilirsiniz.

İnsanların neden diyetlerine protein tozları eklemeyi seçtiklerini anlamak kolaydır. Doğru ürünü seçmek biraz daha zordur, çünkü bütün protein tozları eşit derecede kullanışlı değildir. Mükemmel protein tozunuz için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir şey, toz türüdür. Protein izolatı nedir? Peki ya protein konsantreleri ve hidrolizatlar? Bu üç seçenekten hangisi sizin için en iyisidir?

Protein Konsantresi Nedir?

Konsantre en az işlenmiş protein tozu türüdür. Sürekli olarak işlenmiş yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini duyduğunuzda, bunun iyi bir şey olduğu anlaşılabilir. Ancak, bu tam olarak doğru değil. Konsantreler en ucuz seçenek olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda daha fazla başka bileşen içerdiklerinden, ölçek başına en az miktarda protein sunarlar. Bu ilave bileşenler; yağ, kolesterol, laktoz ve gluten gibi arzu edilmeyen şeylerdir. Yağ alımınızı sınırlandırmaya çalışıyorsanız veya hassas bir sindirim sistemine sahipseniz, konsantre proteinlerden kaçınmalısınız.

İzole Protein (Protein İzolatı) Nedir?

Protein izolatı nedir ve protein konsantresi ile nasıl karşılaştırılır? Bir protein izolatı, bir konsantre maddeden biraz daha fazla işlemden geçirilmiş bir protein tozu türüdür. “İşleme” aşamaları genellikle en saf protein fraksiyonlarını ayırmak ve toplamak için yağ ve diğer düşük protein kısımlarını ayırmak, basit pişirme, filtreleme ve tahliye etmedir.

Ek işlemler, istediğiniz proteini yağdan, laktozdan, glutenden ve istemediğiniz diğer şeylerden ayırarak daha iyi izole eder. Sonuç olarak, protein izolatları daha az kalorili daha fazla protein sağlar. Aynı zamanda daha sindirilebilir olma eğilimindedir, çünkü glüten ve laktoz gibi yaygın sorun yaratıcılar protein saflaştırıldıkça uzaklaştırılırlar. Temel olarak, birileri “İzole Protein Ne Demek?” Diye sorduğunda, çoğu insan için tartışmasız en iyi protein tozu olduğunu duyunca şaşırmamalılar.

Protein Hidrolizatı (Hidrolize Protein) Nedir?

Protein izolatlarının, protein tozları almak isteyen çoğu insan için en iyi seçenek olduğuna dikkat çektikten sonra, tüm seçeneklerinizi temelden anlamak her zaman iyidir.

Hidrolizatlar, büyük, karmaşık proteinleri daha hızlı sindirilen küçük parçalara ayırmak için asit, ısı veya enzimlere maruz bırakılmıştır; proteinin amino asitleri arasındaki bağları kısmen parçalayarak, hızlı ve tam bir sindirim için daha hızlı emilen bir ürün oluştururlar.

Ekstra işleme de bu ürünü en pahalı protein tozu tipi yapar. Konsantreler ve izolatlar zaten oldukça hızlı bir şekilde sindirildiği için uzmanlar, hidrolizatların çoğu insan için ekstra paraya değmeyeceği konusunda hemfikirler.

PROTEİN TOZU SEÇİMİ

 

Dikkate alınması gereken birkaç faktör var.

Protein’in Kaynağı Nedir?

Whey, kazein, beef, soya ve bezelye gibi protein kaynakları bulunmaktadır. En çok tercih edilen whey (peynir altı suyu) proteindir. Hayvansal kaynaklı olması, hızlı emilimi ve biyolojik değeri yüksek olduğu için tercih edilmektedir.

Protein Tozu Türü

Konsantreler daha az işlenir ve genellikle daha ucuzdur. Hidrolizatlar, en işlenmiş ve genellikle en pahalı olanlardır. Çoğu insan için izole proteinler daha iyi seçim olacaktır.

Protein tozlarının içini ve dışını keşfetmek biraz zaman alabilir, ancak buna değer. Farklı protein türlerinin ve farklı protein tozlarının artılarını ve eksilerini anlamak, protein gereksinimlerinize tam olarak uyan kaliteli bir ürün seçmenizi sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR