Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Protein Kas Yapmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Formda kalmak ve sağlıklı kalmak söz konusu olduğunda beslenme, egzersiz kadar önemlidir. Besin bakımından zengin bir beslenme size, egzersiz yapmak ve günün geri kalanında devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verecektir. Dengeli bir beslenme kilo vermenize yardımcı olacaktır. Eğer kas yapmayı düşünüyorsanız, yedikleriniz de önemlidir. Özellikle protein yemek, güçlenmenize ve kas kütlesi oluşturmanıza yardımcı olur.

Nasıl çalışır?

Basitçe daha fazla protein tüketmek kas kütlesi kazanacağınız anlamına gelmez. Ayrıca, egzersiz ve ağırlık çalışması yapmanın yanı sıra meyveler, sebzeler ve kompleks karbonhidratlarla besleyici ve dengeli beslenmelisiniz.

Protein, vücudunuzdaki birçok reaksiyon ve işleme yardımcı olan ve buna neden olan amino asitlerden oluşur. Egzersiz yaparken ve ağırlık kaldırırken, kaslarınızda minik mikro yırtıklar yaratırsınız. Protein yediğinizde, vücudunuz onu parçalar ve yırtıkları onarmak için bu amino asitleri kullanır. Bu sayede daha büyük ve daha güçlü kaslara sahip olabilirsiniz.

Ne Kadar Protein İhtiyacınız Var?

Doğru miktarda protein yediğinizden emin olmak istersiniz. Çok az yerseniz vücudunuzun kas inşa etmesi daha uzun sürebilir. Gereğinden fazla yerseniz kastan değil, yağdan kilo alabilirsiniz. Her şey gibi, bir denge bulup sizin için gerekli olanı yemelisiniz.

Standart egzersiz yapanlar için ortalama öneri kilogram vücut ağırlığı başına 0.8 gram proteindir. Bu 75 kg olan bir kişi için günde yaklaşık 55 gram protein tüketmesi gerektiği anlamına geliyor. Çok fazla egzersiz yapan sporcular ve insanlar daha da fazla yemelidir (kilogram başına 1.5 gr gibi).

Her gün ne kadar protein tüketmeniz gerektiği cinsiyetinize, mevcut kilonuza, boyunuza ve ne kadar egzersiz yaptığınıza bağlıdır. Kadınlar erkeklerden daha azına ihtiyaç duyarlar. Hormon seviyeleri ve vücut kompozisyonu da ne kadar ihtiyaç olacağını etkiler.

Bu hesabı gerçekten doğru yapmak istiyorsanız, yardımcı olması için bir diyetisyen veya beslenme uzmanına danışın.

Proteince Zengin Aperatifler

Shake, bar ve protein tozu takviyelerinden de protein alabilirsiniz, ancak doğal olarak oluşan besinlerle bütün yiyecekleri yemek her zaman vücudunuz için en iyi şey olacaktır. Protein yönünden zengin atıştırmalıklar için bazı lezzetli fikirler;

1-Yumurta

Yumurta sadece kahvaltı için değil, günün herhangi bir saatinde yemek için mükemmeldir. Vücudunuzun iyi beslenmesi için gereken tüm temel amino asitleri içerir.

2- Rice Cake (Pirinç Patlağı) ve Fıstık Ezmesi

 

Harika bir egzersiz öncesi atıştırmalık. Pirinç patlağı size enerji verirken, fıstık ezmesi sizi tok tutar ve protein sağlar.

3- Yoğurt ve Muz

 

Tatlılık ve potasyum için muzlu sade yoğurt deneyin. Yoğurtun ekşiliğini daha fazla kesmeniz gerekirse bal ekleyin.

Kas oluşturmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, protein sizin daha uzun süre boyunca tok hissetmenizi sağlar, böylece sağlıksız atıştırma yapma olasılığınız azalır. Aynı zamanda vücudunuzun şekeri daha yavaş sindirmesine yardımcı olur ve insülin salınımını daha uzun bir süre boyunca düzenleyerek size daha uzun süreli enerji verir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR