Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

L-Carnitine Zayıflatır mı?

 

L-Carnitine Zayıflatır mı?

 

Karnitin, yağ asitlerini, yakılabilecekleri ve yakıt olarak kullanılabilecekleri mitokondriye taşıyarak enerji seviyelerine yarar sağlayan bir amino asit türüdür. Bu nedenle çoğu kişi karnitini yağ yakımını artırmaya yardımcı olmak için zayıflama takviyesi olarak alır.

Karnitin iki formda veya izomerde ortaya çıkar: L-karnitin ve D-karnitin. L-karnitin, enerji metabolizması ve üretiminde rol oynayan aktif formdur. Vücutta üretilir, ancak bir takviye olarak da alınabilir veya birçok farklı proteinli gıdada da bulunabilir. Ek formda, kapsül olarak kullanılabilir, sıvı veya hatta enjekte edilebilir.

Karnitin eksikliği, yetersiz alım, diyare veya diyaliz nedeniyle aşırı kayıp, karaciğer bozuklukları, bazı ilaçların kullanımı ve bazı genetik bozukluklardan kaynaklanabilir. Ayrıca, esas olarak hayvansal ürünlerde bulunduğu için, veganlar ve vejetaryenler daha yüksek eksiklik riski altındadır.

Her ne kadar birçok insan L-karnitini kilo kaybını ve yağ yakmayı hızlandırmanın bir yolu olarak alsa da, karnitin yararları arasında beyin fonksiyonunun iyileştirilmesi, kas hasarının önlenmesi, kan şekeri düzenlenmesi ve dayanıklılığın arttırılması sayılabilir.

L-Carnitine'nin Yararları

- Dayanıklılık Artırır

- Kilo Kaybını Artırır

- Kas Hasarını Önler

- Beyin Fonksiyonunu Artırır

- Kan Şekeri düzenler

 

1. Dayanıklılık Artırır

 

L-karnitin enerji üretiminde merkezi bir rol oynadığından, birçok sporcu dayanıklılığı arttırmanın ve atletik performansı artırmanın bir yolu olarak almaya başlar. Hem insan hem de hayvan çalışmaları, bu amino asidin dayanıklılık seviyeleri üzerindeki yararlı etkilerini doğrulamıştır.

Türkiye'de yapılan bir çalışmada, profesyonel futbolculara egzersizden önce üç ila dört gram L-karnitin verildiği zaman tükenmeye kadar geçen süreyi uzattığı tespit edildi. (1) Benzer şekilde, Wilderness & Environmental Medicine dergisinde yayınlanan Hindistan dışında yapılan bir hayvan araştırması, sıçanlara L-karnitin vermenin egzersiz dayanıklılığını arttırdığını göstermiştir. (2)

Bu nedenle, bu amino asit ile takviye etmek, özellikle uzun mesafeli koşucular, yüzücüler veya bisikletçiler gibi dayanıklılık sporcularına fayda sağlayabilir.

 

2. Kilo Kaybını Artırır

 

Birçok insan L-karnitine istenmeyen kilo vermenin ve hızlı kilo vermenin bir yolu olarak bakar. Diyet ve egzersizle birleştiğinde, bazı çalışmalar onunla takviye etmenin aslında kilo kaybını arttırmanın etkili bir yolu olabileceğini buldu.

İran'dan yapılan bir araştırmanın analizi, dokuz çalışmanın sonucuna baktı ve karnitin takviyesinin, kontrol grubuna kıyasla vücut kitle indeksinde daha büyük bir kilo kaybının yanı sıra daha büyük bir düşüşe yol açtığını buldu. (3)

Bununla birlikte, L-karnitin kilo kaybı sonuçları değişebilir ve diğer çalışmalar karışık sonuçlar verdi. Örneğin, Uluslararası Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisi'nde yayınlanan Avustralya'da yapılan bir çalışmada, örneğin, 36 obez kadın L-karnitin veya plasebo aldı ve sekiz haftalık aerobik eğitimini tamamladı. Çalışmanın sonunda, araştırmacılar L-karnitinin toplam vücut kütlesi veya yağ kütlesi üzerinde bir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır. (4)

L-karnitin bazı insanlar için çalışsa da, hızlı bir düzeltme olarak düşünülmemelidir. Maksimum sonuçları görmek için düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet ile birlikte kullanın.

 

3. Kas Hasarını Önler

 

Dayanıklılığın artması ve kilo kaybının artmasına ek olarak, bu amino asit kas hasarını önlemek ve korumak isteyen sporcular için de faydalı bir ek yapar.

Asya Spor Hekimliği Dergisi'nde yayınlanan 2014 çalışmasında, bir spor testinden önce iki hafta boyunca 21 erkek sporcuya L-karnitin veya plasebo verildi. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, L-karnitin alanların kas hasarına işaret eden belirli belirteçlerin daha düşük seviyelerinde olduğu bulundu. (5)

Kas iyileşmesine yardımcı olmanın diğer yolları, çok sayıda anti-enflamatuar yiyecek yemek, meyve ve sebzeleri doldurmak ve diyetinize yeterli miktarda protein almaktır.

 

4. Yağ Yakıcı Etki

 

Artan kilo kaybının yanı sıra, bu amino asit aynı zamanda yağ yakımını da artırmaya yardımcı olur. Almanya'da yapılan bir çalışmada, fazla kilolu katılımcılara L-karnitin eklenerek veya eklenmeden düzenli bir diyet uygulandı. 10 gün sonra, L-karnitinin, yağ parçalanmasını önemli ölçüde arttırdığı bulundu. (6)

Fizyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir başka çalışma, kaslardaki karnitin miktarının arttırılmasının, fiziksel aktivite sırasında yağ yakımını ve enerji tüketimini artırarak yağ kazanımını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. (7)

Diğer yağ yakan gıdalar arasında elma sirkesi, kemik suyu, kırmızı biber ve chia tohumu bulunur.

 

5. Beyin Fonksiyonunu Artırır

 

L-karnitin sadece vücudunuz için iyi değil, aynı zamanda zihniniz için de iyi. Aslında, umut verici araştırmalar beyin işlevini ve bilişini olumlu yönde etkileyebileceğini buldu.

İtalya'daki Catania Üniversitesi tarafından yürütülen ve Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada günlük L'Carnitine'nin etkilerine bakıldı.

 

100 yaşın üzerindeki yaşlı katılımcılarda zihinsel ve fiziksel yorgunluğa yönelik karnitin takviyesi. Sadece toplam yağ kütlesini azalttığı ve kas kütlesini arttırdığı aynı zamanda yorgunluğun azaltılmasına ve bilişsel fonksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olduğu bulundu. (8)

Diğer çalışmalar, L-karniti'nin, Alzheimer hastalığı olan hastalarda bilişsel azalmayı tersine çevirmeye ve belleği iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bile keşfetti. 

Avokado, pancar, yaban mersini ve brokoli aynı zamanda odaklanmanızı ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilecek beyin gıdalarıdır.

 

6. Kan Şekerini düzenler

 

Bazı umut verici araştırmalar, karnitin takviyesinin normal kan şekeri seviyelerini korumaya ve insülin direnci ile savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. İnsülin, şekerin kan dolaşımından yakıt olarak kullanılabileceği hücrelere taşınmasından sorumlu olan hormondur. Çok fazla insülin insülin direncine neden olabilir, etkinliğini azaltabilir ve yüksek kan şekeriyle sonuçlanabilir.

Amerikan Beslenme Koleji Dergisi'nde yayınlanan Roma'dan yapılan bir araştırma, diyabetik katılımcıların L-karnitin ile aşılanmasının insülin duyarlılığını arttırdığını ve kan dolaşımından şeker alımını arttırdığını gösterdi. (11) Sapienza Üniversitesi’nin Roma’daki Klinik Tıp Bölümü’nde 2010 yılında yapılan bir başka küçük çalışma, L-karnitinin kalori kısıtlaması ile birleştirilmesinin insülin direncini azaltmaya ve hassasiyeti arttırmaya yardımcı olduğunu buldu. (12)

Diyetinizde daha fazla lif ve protein içeren yiyecekler dahil olmak üzere karbonhidrat alımınızı kontrol etmek ve doğal stres düşürücüleri kullanmak kan şekerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

 

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavisi veya önlenmesi ile ilgili öneri içermez.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR