Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

L-Arginine (Arjinin) Nedir? Ne İşe Yarar?

L-Arginine (Arjinin), genel olarak şartlı esansiyel bir amino asit olarak L-Taurin ile aynı kategoriye girer. Normal şartlar altında, vücut kendi arzını sentezleyebilir. Bununla birlikte, Arginin'e olan talep bazen, özellikle fiziksel efor veya yüksek stres dönemlerinde aktif bireylerde arzın üzerinde olabilir. Diyet ve takviyenin devreye girdiği yer burasıdır.
Arginin tavuk, sığır eti, soya, süt ürünleri ve balık gibi yiyeceklerde kolayca bulunur. 
Arginin çeşitli şekillerde ticari olarak temin edilebilir. Tipik olarak L-Arginin olarak en ham formunda veya Arginin Nitrat, Arginin Etil Ester, Di Arginin Malat ve Arginin Alfa Ketoglütrat (AAKG) gibi formatlarda bulunabilir. Sağ ağız dolusu olmasının dışında, AAKG, L-Arjinin'in Alfa Ketoglutera moleküllerine, normalde 2: 1 oranında birleştirilmesinin sonucudur, bu, biyoyararlanımı artırmak amacıyla yapılır.
Antrenman öncesi formülasyonlardaki tipik Arginin dozları 2-4 g civarındadır; bilimsel çalışmalar sıklıkla günde 6g'a kadar test eder. Oral uygulama için genel kabul edilen güvenli seviye günlük 20 g'a kadardır, ancak daha yüksek seviyeler test edilmiştir ve hiçbir olumsuz yan etki göstermemiştir (yalnızca birisinin çılgın pompalar olduğunu varsayabilir)
Herhangi bir spor beslenme sitesindeki Arginine hakkındaki yorumları okuduysanız, insanların bir çok sebepten dolayı kullandığını göreceksiniz. Bu makalede en sık kullanılanların bazılarını değerlendireceğiz.
POMPA ARKASINDAKİ BİLİM
Arginin egzersiz öncesi bir pompa arayan kişiler için bu kadar popüler bir takviye olmasının nedeni, güçlü bir vazodilatör olan Nitric Oxide'in öncüsüdür. Arginin vücutta Nitrik Okside dönüştürülür, Nitrik Oksit Sentaz enzimi yardımıyla L-Citrulline bu işlemin bir yan ürünüdür. Citrulline başka bir popüler 'pompa' ekidir, ancak daha sonra başlayacağız.
Nitrik Oksit üretildikten sonra, kan damarlarını kaplayan endotel hücrelerine etki ederek, dilate olmalarına ve gevşemelerine neden olur. Çalışma kaslarına kan akışı artarsa ​​oksijen ve besin iletiminin de artacağı akla gelir. Daha fazla yakıt, daha fazla enerji çıktısına, daha fazla enerji çıktısı daha fazla tekrar ve daha fazla tekrar, spor salonuyla ilgili kazanıma eşittir. Şimdi en popüler kullanımının arkasındaki teoriyi biliyoruz, bu amino asit başka neler yapabilir?
PROTEİN SENTEZİ VE DİĞER METABOLİTLER
Öyleyse hepimiz biliyoruz ki amino asitler proteinlerin yapıtaşlarıdır, Arginine'i bu konuda özel kılan nedir? Sadece protein sentezi için gerekli olan arginin değil, diğer birçok amino asit, hücre sinyal molekülleri ve vücuttaki aktif bileşiklerin doğrudan öncüsüdür. Transaminasyon olarak bilinen bir işlem geçirilerek, L-Citrulline, Agmatine, Proline, Üre, L-Ornitine, Glutamat ve Kreatine dönüştürülebilir.
YARATICI ÜRETİM
Kreatin, dünyanın en çok araştırılan Spor Beslenme desteklerinden biridir. Herkes günde 3-5g takviyesi yapmanın yüksek yoğunluklu egzersizlerde fiziksel performansı artırabileceğini kabul eder. Ancak, şaşırtıcı miktarda insan Kreatinin vücut tarafından doğal olarak üretildiğini ve enerji üretimi için gerekli olduğunu bilmez.
Hücreler içinde, hızlı salınan bir enerji kaynağı olarak işlev gören fosfokreatini oluşturmak için fosfat gruplarıyla bağlar. Enzimler fosfat gruplarını parçalayabilir ve vücudun enerji para birimi olan ATP'yi (Adenosine trifosfat) yeniden yapılandırmak için ADP (Adenosine Diphosphate) molekülleri ile birleştirebilirler.
Vücut, günde yaklaşık 2 g Kreatin (70 kg'lık bir erkeğe dayanarak) devirir, ki bunların büyük bir kısmı Arginin gibi amino asitlerden sentezlenir. Söz konusu Arginin diyetten veya takviyesi yoluyla elde edilebilir. Bu, yüksek yoğunluklu egzersiz veya vücutta yüksek talep zamanlarında, artan bir arginin alımının, enerji seviyeleri ve egzersiz performansı için de faydalı olabileceğini düşündürmektedir.
ENDURANCE EGZERSİZ?
Jüri, şu anda dayanıklılık egzersiz performansını artırmak için Arginin takviyesinin etkililiği ile ilgili. Teoride kan akışının iyileştirilmesi ve atık ürünlerin çıkarılmasının yanı sıra oksijen ve yakıtın verilmesi performansı arttırmalıdır. Ancak uygulamada, sonuçlar çok karışık olmuştur.
Arginin takviyesinde görülen bazı gelişmeler olmuştur, ancak diğer çalışmalar bunun plasebo ile takviye etmekten daha etkili olmadığını göstermiştir. Arginine’nin buradaki etkinliği konusunda iki yoldan bir sonuç çıkarılmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
ARJİNİN İLE NELER YAPILIR?
Daha önce de belirtildiği gibi, L-Arginin, dünyadaki antrenmanlarda kullanılan temel bileşenlerden biridir. Arginin vücut tarafından hızla emilir ve oral bir dozdan sonra 1-2 saat yarı ömre sahip olma eğilimindedir. Peki, Arginin’e hedeflerimize yardımcı olmak için ne ekleyebiliriz?
Direnç egzersizi için Citrulline ve Arginin güzelce istiflenir, neden pompayı daha da arttırmak için biraz Citrulline Malate eklemeyi denemiyorsunuz? Citrulline, Nitric Oxide üretimi ile sonuçlanan vücuttaki döngünün bir parçasıdır. Peki, bu sadece arginin almaktan nasıl yarar sağlar?
Citrulline ilk önce L-Argininosüksinat, daha sonra Arginine ve son olarak Nitrik Okside dönüştürülür. Bunların hepsi zaman alır, bu nedenle malzemeleri istifliyorsanız, Arginin'den hızlı bir NO salınımı ve ardından sitrülinden gecikmiş bir NO salınımı yaşayacaksınız. Sonuç olarak, çalışmanızın sonunda kendinizi hala tamamen pompalanmış halde bulmalısınız.
Dayanıklılık egzersizi için en azından teoride Arginine, Omega 3 yağ asitleri ile iyi birleşmelidir. Omega 3 ile takviyenin, kan damarlarını kaplayan yüzey endotel hücrelerinin sağlığını ve işlevini iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.
Omega 3 yağ asitleriyle takviyenin, vücuttaki Nitrik Oksit konsantrasyonlarını, toplam oksijen alımını ve toplam kan akış hızını önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir. Gelişmiş endotel fonksiyonunun Arginine ile birleştirilmesi durumunda çalışma kapasitesinin daha da büyük olması gerekliliğine dayanıyor.
Büyük olmak için, herhangi bir sonuca varmak için çok erken. Bir çalışma (Zadic ve diğerleri, 2010), vücut geliştiricilerin gerçekten umursadığı iki anabolik hormon olan Büyüme Hormonu ve İnsülin benzeri Büyüme Faktörü-1 seviyelerinin artması için birleştirilmiş Arginin ve Ornitin takviyesine işaret etmektedir. Bu çalışmanın sonuçları ilginç olsa da, sadece 17 kişinin olduğunu not etmek önemlidir, bu yüzden herhangi bir iddiada bulunulmadan önce burada daha fazla araştırma yapılması gerekebilir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR