Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Kollajen Tipleri 1, 2 ve 3 - Önemli farkları nedir?

Kolajen bir proteindir.

Belki de saç, cilt veya tırnak sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmak için kolajen takviyeleri kullandınız veya bir jelatin kullandınız. Ancak farklı kollajen tipleri olduğunu ve hangi türlerin bir arada alındıklarını veya birbirlerinden ayrı olduklarını biliyor musunuz? Suyun dışında kollajenin vücudumuzdaki en bol madde olduğunu ve cilt, tendon ve kemikler için bir tuğla olduğunu biliyor muydunuz?

Her biri cildin, kasların ve kemiklerin işlevleri ve bakımı için gerekli olan kollajen 1 ve 3 türlerinde bulunan 19 amino asit (protein) vardır. Bu tipler fibroblastlar (bağ dokularındaki hücreler) ve osteoblastlar (kemik oluşturan hücreler) tarafından üretilir.

Vücudun kollajeninin yüzde 90'ından fazlası tip 1 ve 3 kollajenden oluşur, bu tip proteinler glisin, prolin, alanin ve hidroksiprolini içerir.

Kollajen türleri vücutta ayrı amaçlara hizmet eden farklı proteinler içerir. Tip 1 ve 3 birlikte alınabilir ve cilt, kas, kemik sağlığı, saç ve tırnakların büyümesini ve bakımını destekleyebilir. Tip 2 kollajen proteinleri sıvıları oluşturur ve kıkırdak ve eklemlerde çalışır. Tip 2 kollajen takviyeleri, yeterli emilimin sağlanması için tip 1 ve 3' ten ayrı olarak alınmalıdır.

Glisin - kollajen içinde en yüksek seviyede bulunan amino asit, vücudumuzun doğal olarak üretebileceğinden daha fazla ihtiyaç gerektirir. Çalışmalar ideal metabolik süreçleri elde etmek için glisin takviyesi ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

Prolin - Glisinden sentezlenen ve eklem ve tendonların fonksiyonlarında önemli olan esansiyel olmayan bir amino asit.

Hidroksiprolin - kollajen  stabilitesinde önemli bir rol oynayan amino asit.

Alanin - Protein biyosentezinde kullanılan amino asit.

Tip 2 kollajen, kondrositler (hücresel olmayan kıkırdak matrisi) tarafından üretilir - kıkırdak içinde sıvı benzeri bir dolgu.

Zaten vücutta doğal olarak meydana geliyorsa neden kollajen takviyesi almanız gerekir?

Genç kadındaki kırışıklıkların azaltılmış kollajenden başlaması Zamanla, vücudumuzun doğal olarak ürettiği ideal kollajen seviyeleri azalmaya başlar. Kolajen lifleri daha fazla kırılır veya yeniden üretilmez ve cilt yüzeyinde "deflasyon" etkisine neden olur.

Azalan tip 2 kollajenin azalan etkileri daha az belirgindir ve genellikle fark edilmez veya yaşlanma süreci için "normal" kabul edilir.

Araştırmalar, 40 yaşında vücudun kollajen üretme yeteneğinin% 25 azaldığını gösteriyor. 60 yaşında,% 50'den fazla düşüyor.

Esansiyel olmayan amino asitlerden oluşmasına rağmen, ideal seviyelerde doğal kolajen üretimi ihtiyacı karşılayamaz.

Beslenme yoluyla ekstra kollajen elde etmek mümkün olsa da (jelatinli etler gibi hayvan ürünleri, tavuk  ve kanatlı derisi  gibi kemikler üzerine kıkırdak tüketilmesi), bazıları vücutlarının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar  yemeyi zor bulabilir.

Saç, cilt, tırnak ve kemiklerde kollajen 1 ve 3 tipleri

Sabahları C vitamini suyu veya takviyesi ile alınması önerilen kullanım. Tip 2 kollajenden ayrı olarak alın.

Kollajen 1 ve 3 türleri şunları yapabilir:

Kırışıklıkları en aza indirir.

Esnekliği arttırır.

Kemik matrisini destekler (kemiğin% 36'sı tip 1 ve 3 kollajenden oluşur).

Zayıf veya hasar görmüş tırnakları iyileştirir.

İnce saçları kalınlaştırır, saç dökülmelerini yavaşlatır.

Sindirim sistemini iyileştirir.

Yağsız kasları oluşturan ve uyku sırasında yağların yanmasına yardımcı olan glisin üretimini teşvik eder.

Kolajen takviyesi aynı zamanda "cilt nemlendirmesini % 28 artırabilir, mikro kanalları % 26 azaltabilir ve cilt elastikiyetini % 19 artırabilir".

Eklem ve kıkırdak desteği için Tip 2 kollajen

Sağlıklı diz aç karnına yatmadan önce almak için önerilen kullanım. Etkinliği artırmak için, Tip 1 ve 3 ile birlikte almayın.

Tip 2 kollajen:

Kıkırdaktaki proteinlerin % 50-60'ını oluşturur

Eklem kıkırdağındaki kollajenin % 85-90'ını oluşturur

Dizlerdeki çatırdıyı azaltabilir *

Sırt, çene ve eklemleri destekleyebilir *

Kolajen fiyatları

İhtiyacınız olan ve kolay emilim için formüle edilmiş yüksek kaliteli bir kolajen takviyesi bulmak, ne arayacağınızı bildikten sonra kolaydır. Kolajen takviyeleri her yaştan yetişkinler için uygun ve faydalıdır. Hidrolize kollajen takviyeleri tablet, kapsül, toz veya hatta lezzetli çiğnenebilir formda mevcuttur!

Kolajen Ürünleri

İlgili Sayfalar:

Kolajen Nedir? Ne işe yarar?

Kolajen Almanın Kolay Yolları Nelerdir?

Kolajen Neden Sporcular İçin Faydalı Bir Destek Olabilir?

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavisi veya önlenmesi ile ilgili tavsiye içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR