Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Kolajen Nedir? Ne işe yarar?

En iyi avantajlar

Daha fazla kollajen nasıl elde edilir

Kollajen kararı

Kollajen Faydaları

Editörlerimiz bu makaledeki ürünleri bağımsız olarak seçtiler. Bu bağlantılar üzerinden bir şey satın alırsanız, küçük bir komisyon kazanabiliriz. Bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi.

Kolajen sağlığınız için çok önemlidir

Sağlık uzmanları, güzellik guruları ve muhtemelen en iyi arkadaşınız tarafından söylendiğini duydunuz. Kolajen, herkesin ağzındaki yeni terimdir ve kremlerden ve kozmetik ürünlerden pudra ve haplara kadar hemen hemen her şeyde bulunabilir. Ve gerçek şu ki, bu yutturmaca gerçekten garanti altına alınmış bir örnek olabilir.

Vücuttaki en bol bulunan protein olan kollajen, kaslarınızda, cildinizde, kanınızda, kemiklerde, kıkırdakta ve bağlarda bulunur. Kolajen bir yapı taşı olduğundan, birkaç nedenden dolayı bu hayati proteinin fazladan bir porsiyonunda sıkışmayı düşünebilirsiniz:

cilt elastikiyetini arttırır

kemiklerinizi ve kaslarınızı bir arada tutar

organlarını korur

Eklem ve tendonlara yapı sağlar

İyi haber, vücudunuzun düzenli olarak kollajen üretmesidir. Ancak yaşla yavaşlar.

Kolajen üretimini cildin kesilmesine son verebilecek diğer yaşam tarzı alışkanlıkları arasında sigara içmek, güneşe maruz kalmak ve sağlıksız bir diyet sayılabilir. Bazı sağlık koşulları, kolajen depolamanızı da azaltabilir. Bu önemli yapı taşı olmadan kırışıklıklar ve cildin sarkması, hatta eklem ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz.

Kollajen tüketiminizi hızlandırmak için zaman ayırırsanız, karşılaşabileceğiniz beş özel avantajı keşfetmek için okumaya devam edin.

Kollajenin en iyi beş faydası

1. Eklem ağrısını hafifletebilir

Kıkırdaklarınız yaşlandıkça zayıflar ve bozulurken, sert, ağrılı eklemler hissetmeye başlayabilirsiniz. Kolajen alımınızı arttırmanız eklem ağrısını azaltmaya ve artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

2009 Çalışma Güvencesi Kaynağında, katılımcılar tavuk boyunlarından 90 gün boyunca yapılan bir tip II kollajen takviyesi aldı. Sonuçlar osteoartrit semptomlarının yüzde 40 azaldığını, semptomların ciddiyetinin ise yüzde 33 oranında düştüğünü göstermiştir.

Aynı kolajen takviyesine sahip 1993'ten daha eski bir çalışmada, şiddetli romatoid artritli katılımcılar, şişmiş ve hassas eklemlerde azalma görmüşlerdir. Bu ilave madde zayıflatılmıştır, yani amino asitlerin işlenmesi ve yüksek ısıya maruz kalması sonucu bozulmadığı anlamına gelir.

2. cildin yaşlanmasını tersine çevirebilir

Kolajenin en bilinen yararlarından biri, parlak, canlı cildi destekleme kabiliyetidir. Bu esansiyel protein cilde esneklik sunarak daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Ancak yaşlandıkça ve kollajen üretimi azaldıkça ince çizgiler, gevşek cilt ve kuruluk oluşabilir. Peki, kollajen alımını takviyelerle arttırırsan ne olur?

2014'te yayınlanan bir çalışmada, 35-55 yaş arası 69 kadının 46'sı kollajen hidrolizat takviyesi almak için seçildi. Grubun geri kalanı plasebo aldı. Kollajeni alan kadınlar dört hafta içinde cilt elastikiyetinde bir iyileşme gösterdi.

Aynı üretici, 2014 yılında, aynı eki ile sadece sekiz hafta sonra önemli ölçüde kırışıklıkları azaltan başka bir çalışma daha yaptı.

3. kas inşa ve yağ yakmak yardımcı olur

Kolajen, kas dokusunun temel bir bileşenidir, bu nedenle kas kütlesi oluşturmaya gelince büyük bir etkiye sahip olabileceği şaşırtıcı olmamalıdır. Ayrıca, kolajen ayrıca kreatinin sentezinde yer alan bir amino asit olan konsantre bir miktarda glisin içerir. Bu, Egzersizinizi gerçekleştirmek için gereken yakıtla birlikte Güvenilen Kaynak kaslarını sağlayabilir.

Peki egzersiz rutininize kollajen eklediğinizde ne olur?

Kollajen ve egzersiz ile ilgili çok fazla araştırma yok, ancak 2015'teki bir çalışmaTrusted Source, yaşlanma nedeniyle kas kütlesini kaybettiğiniz bir durum olan sarkopeni ile 53 yaşlı erkekte kollajen takviyelerine baktı. 12 hafta sonra, direnç eğitimi ile birlikte takviye edenler, yağ kaybında ve kas gücünde, plasebo grubundan daha fazla bir artış gördü.

4. Selülit azaltabilir

Cildinizi sağlıklı ve parlak tutmanın yanı sıra, kollajen inatçı selülitin görünümünü de iyileştirebilir. Selülit, cildin altındaki yağ tabakasının bağ dokusuna doğru iterek cilt üzerinde çürük veya topaklı bir görünüm oluşturmasıdır.

Başka bir çalışma, 2015 yılında Selülit için ne tip bir kolajenin yapılacağını görmek için üreticiler tarafından Güvenilen Kaynak'a sponsor oldu. Altı ay boyunca kollajen peptitleri almak için rastgele olarak 24 ila 50 yaş arasında 105 kadın görevlendirdiler. Yapanlar, cilt dokusunda ve dalgalanmada net bir iyileşme olduğunu gösterdi.

Umut verici görünmekle birlikte, kolajenin selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olup olmadığını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 2015 yılında yapılan bir derleme, sadece akustik dalga tedavisinin, selülit tedavisi için potansiyel faydaya sahip olduğunu ortaya koymuştur, ancak, kolajen dahil edilmemiş olabilir.

Ancak unutmayın, selülit inanılmaz derecede yaygındır - tahmini Kadınların yüzde 80 ila 90'ı var. Yaşlanmanın ve cilt oluşumunun doğal bir parçasıdır ve endişe kaynağı değildir.

5. Sindirim sağlığını iyileştirebilir

Kollajen, bağırsakların bağ dokusundadır ve sindirim kanalınızın koruyucu astarını desteklemeye ve güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu kritik derecede önemlidir çünkü bağırsaklarınızın bariyer fonksiyonundaki değişiklikler, sızdıran bağırsak sendromu olarak da bilinir, partiküllerin kan dolaşımına Kaynaklı Kaynağa geçmesine izin verebilir. Bu inflamasyona neden olabilir.

Aslında, 2003 Kaynağından yapılan eski bir çalışma, inflamatuar barsak hastalığı olan 170 kişiye baktı ve daha düşük serum kollajen seviyelerine sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu.

Bu nedenle şu anki teori, kollajen alımınızı artırarak, gastrointestinal sisteminizi düzenleyen ve daha iyi bağırsak sağlığını destekleyen dokuları oluşturmanıza yardımcı olabileceğidir. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, kolajen takviyesinin sindirim sistemi üzerindeki doğrudan etkileri ile sınırlıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR