Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Kolajen Neden Sporcular İçin Faydalı Bir Destek Olabilir?

Kolajen peptidlerinin, sporculardaki güçlü ve esnek tendonları ve ligamanları destekleyen, yüksek performansa ve hızlı antrenmana geri dönüşe katkıda bulunan bir beslenme çözümü olduğu bazı çalışmalarla belirlenmiştir.

Sporcuların sakatlıktan korunmalarına yardımcı olmak için 5 ila 15 g arasında günlük bir kolajen dozu önerilir. Bu geniş aralık, spesifik bir biyoaktif kolajen peptidi veya genel bir kolajen hidrolizatının kullanıldığı çalışmalarda gözlemlenen farklı etkinliklerle açıklanmaktadır. Gelita'nın son çalışması, spesifik Bioactive Collagen Peptides® Fortigel® ve Tendoforte®'in 5 g'a kadar olan dozlarının sırasıyla eklem ve ligament problemlerinde belirgin bir iyileşme gösterdiğini doğrulamaktadır.

Zdzieblik ve ark. (2017), 3 ay boyunca 5 g Fortigel kullandığını, genç sporcularda ve sporcularda aktivite ile ilişkili eklem ağrısında önemli iyileşmelere yol açtığını gösterdi. AIS'in (Avustralya Spor Enstitüsü) yakın tarihli bir başka araştırması, herhangi bir geleneksel terapiye cevap veremeyen ve koşamayan Aşil tendon yaralanmalarından muzdarip sporcuların, günde üç kez sadece 5g Tendoforte kullanarak daha hızlı koşmalarına dönebildiklerini gösterdi. (Praet ve ark. 2017).

Protein, dirençli egzersizle birlikte yağsız kütle kazanmak ve egzersiz veya diyetle indüklenen enerji açığı ile birlikte yağ kütlesini kaybetmek için önde gelen bir tamamlayıcıdır.

Kolajen peptidlerinin, sporculardaki güçlü ve esnek tendonları ve ligamanları destekleyen, yüksek performansa ve hızlı antrenmana geri dönüşe katkıda bulunan bir beslenme çözümü olduğu belirlenmiştir. Bu aynı zamanda, aşırı yaralanma tipindeki yaralanmalar gibi tendon ve ligaman problemleri için, sporcuların spora geri dönmelerine ve önceki performans seviyelerine daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde yardımcı olmalarına yönelik beslenme müdahalesidir.

Kemik sağlığını desteklemek için spesifik kolajen peptidleri optimize edilmiştir. Kolajen peptitler, kalsiyum mineralizasyonu için gerekli çerçeve olan hücre dışı kemik matrisinin üretimini artırmak için osteoblast aktivitesini uyarmaya yardımcı olur. Ek olarak, osteoklast bazlı proteaz üretimini azaltarak kemikleri etkileyen dejeneratif süreçleri düzenlerler. Bu nedenle, bu bileşenler vücuda genel kemik stabilitesini ve esnekliği destekleyen güçlü ve stabil bir kemik yapısı için gereken temel bileşenleri sağlayabilir.

 

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların önlenmesi veya tedavisi ile ilgili öneri içermez.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR