Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Doğal Yağ Yakıcı Besinler Hangileri?

Hepimiz yağ yakmamıza yardım edebilecek sihirli bir hap istiyoruz. Ne yazık ki, bunlar yok. Bununla birlikte, doğal yağ yakıcılar - yağ yakma özelliklerine sahip yiyecekler ve besin takviyeleri - sağlıklı bir diyet ve egzersiz planına yardımcı olabilirler.


Ancak, kilo problemlerinizi kendi başlarına çözemezler; bu da alışkanlıklarınızı değiştirmenizi ve sağlıklı bir yaşam tarzı hedeflemenizi gerektirir.


Doğal yağ yakıcıları otlar, baharatlar, meyveler, sebzeler ve diğer bitki bazlı yiyecekler dahil gıdalarda bulabilirsiniz. Alternatif olarak, tipik olarak öğünlerin yanında aldığınız kapsüller, tozlar ve sıvılar içinde gelen yağ yakıcı takviyeleri satın alabilirsiniz. Bunların tümü, yağ yakma ve kilo verme çabalarınızı artırmak için doğal yollar sunar.


Yağ Yakıcılar Nasıl Çalışır?


Yağ yakıcılar birkaç farklı şekilde çalışır. Bazıları yediğiniz yiyeceklerin emilmesini engeller. Diğerleri vücudunuzdaki insülini etkiler; bu da kan şekerini ve hücrelerde ne kadar yağ depolandığını etkiler. Sonunda, bazıları metabolizmanızı hızlandırır.


Metabolizmanız hızlandığında, yağ ve diğer vücut dokularının parçalanma hızını arttırır. Diyet kaynaklı termogenezis adı verilen işlem, vücudunuzun kalori yakımını artırarak kilo vermenize yardımcı olur.


Doğal Yağ Yakıcılar


Bilimsel kanıtlar, çeşitli bileşenlerin yağ yakmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Doğal seçenekler, birçok yan etkisi olan sentetik, kimyasal zayıflama ürünlerinden daha iyidir. Her zaman doğal olun ve en kaliteli malzemeleri arayın. Aşağıda kilo verme yolculuğunuzda yardımcı olabilecek bir avuç dolusu yağ yakıcı bulunmaktadır.


Kafein

Kafein, daha uzun süre egzersiz yapmanıza yardımcı olur ve hatta vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olarak egzersiz performansınızı artırır!


Kahve, çay ve çikolatanın ana maddesi olan kafein, doğal bir yağ yakıcıdır. Sinir sistemini uyarır ve vücudun metabolizmayı artırarak yağ yakmasına yardımcı olur.


Bir çalışmaya göre bir saat önce vücut ağırlığının kilogramı başına beş miligram kafein tüketmek egzersiz performansını artırabilir ve bir çalışmaya göre kilo kaybına neden olabilir.


Başka bir çalışma, kafeini düşük yoğunluklu egzersizle birleştirmenin, vücudun tek başına egzersizinden daha fazla yağ yakmasına yardımcı olduğunu buldu. Ayrıca, kafein daha uzun süre çalışmanıza yardımcı olabilir.


Bununla birlikte, kafein bazı insanları titiz, endişeli ve uyuyamaz hale getirir, bu yüzden tüketiminizi ılımlı miktarlarla sınırlandırın.


Yeşil Çay Özü

Yeşil çay ekstresi, en yoğun yeşil çay formu olan EGCG (epiglo-katechin-3-gallat) adı verilen güçlü bir antioksidan içerir. EGCG metabolizmayı uyarır ve bir bonus olarak kalp sağlığını iyileştirir.


Bilim adamları yeşil çayın doğal bir yağ yakıcı olarak nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyorlar, ancak yapılan araştırmalar gıda alımını ve yağ emilimini azaltabildiğini gösteriyor; Yağ emilmediğinde, sindirim sisteminden, dışkıdan ve vücuttan geçer.


Yeşil çay ekstresi ayrıca vücudun enerji kullanımını termojenez nedeniyle artırır - sindirim yoluyla kalori yakma işlemi. Yeşil çay ekstresi hafif mide rahatsızlığına ve nadir durumlarda böbrek veya karaciğer problemlerine neden olabilir.


Konjuge Linoleik Asit


Konjuge linoleik asit (CLA), doğal olarak fındık, tohum, nar çekirdeği yağı ve beyaz düğme mantarında bulunan bir omega-6 çoklu doymamış yağ asidi, yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olan yaygın bir zayıflama takviyesidir.


Erkeklerin ve kadınların günlük olarak CLA'yı tükettikleri bir çalışmada, katılımcılar yağsız vücut kütlelerini ve kas güçlerini arttırmış, genel vücut yağlarını ve "kötü" (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmüşlerdir. 


Başka bir çalışmada, günlük CLA ile takviye edilen obez postmenopozal kadınlar hem vücut kitle indeksini (VKİ) hem de toplam vücut kitlesini düşürdüler.


Yan etkileri, mide rahatsızlığı ve artmış kanama riskini içerebilir. Her zaman seçtiğiniz herhangi bir takviyenin saflığını ve kalitesini kontrol edin ve bitki bazlı takviyeleri seçin.

 

Ginseng

Ginseng çayının uzun zamandır kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor. Hayvan çalışmaları ginsengin ve içerdikleri ginsenositlerin yağ hücresi boyutunu ve yağ üretimini azalttığını, ancak insan çalışmalarında bu tür etkilerin ortaya çıkmasının zor olduğunu göstermektedir.


Bir çalışmada, sekiz hafta boyunca Panax ginseng tüketen orta yaşlı obez kadınlar kilolarını ve VKİ'lerini düşürdüler; ancak bel çevresi veya vücut yağ yüzdelerini azaltmadı.


Başka bir insan araştırması, ginsengin bazı insanlarda sadece kilo kaybına yol açmadığını, aynı zamanda bağırsak ekosistemini oluşturan mikroplar olan bağırsak mikrobiyo kompozisyonunu da etkilediğini tespit etti. İlginç bir şekilde, ginseng takviyesinin anti-obezite etkileri, bireyin ilk bağırsak mikrobiyotası kompozisyonuna bağlıydı.


Ginsengin yan etkileri arasında uykusuzluk, baş ağrısı, hızlı kalp atış hızı veya kan basıncında azalma veya artış olabilir.


En İyi Yağ Yakıcı Yiyecekler


Doğal yağ yakıcı olarak çalışan yiyecekleri denemek isterseniz, aşağıda listelenen seçeneklere göz atın. Acı biber veya elma sirkesi gibi yağ yakıcı yiyecekleri öğünlere kolayca dahil edebilir veya smoothie'ler ve çaylar dahil olmak üzere tarifleri içmeye ekleyebilirsiniz.


Kırmızı Biber

Bilim insanları, acı biberin güçlü bir doğal yağ yakıcı olduğunu keşfetti. Araştırmalar bu baharatlı kırmızı biberin bir öğünle tüketilmesini dolgunluğu (tokluk) artırdığını gösteriyor. İştahı bastırır ve ayrıca tuzlu veya tatlı yiyecekler için istek duyulmasını azaltır. Küçük bir çalışmada, yemeklerine kırmızı biber ekleyen kadınlar, diyetle indüklenen termojenezi ve yağ yakma (lipid oksidasyonu) artışı gördü.


Bu baharatlı kırmızı acı biber, istek duymayı azaltır, dolgunluğu arttırır ve güçlü bir doğal yağ yakıcı olarak bilinir.


Baharattan sorumlu biber içerikli olan Kapsaisin, yediğinizde vücut ısınızı yükseltir. Sonradan soğuma kalorileri yakar. Bununla birlikte, acı biberin zamanla kilo kaybını azaltan bir tolerans geliştirebilirsiniz.


Smoothie ve meyve suları dahil tariflere cayenne ekleyebilirsiniz. Cayenne'nin aktif maddesi olan capsaicin'in yüksek potensi için, takviyeleri deneyin. Bazı insanlar acı çörek otunu çok baharatlı bulur veya midelerini yakar. Cayenne kapsülleri her zaman yiyecekle birlikte aldığınızdan emin olun.


Organik Ham Elma Sirkesi


Uzmanlar, uzun yıllardır yağ yakıcı bir takviye olarak organik çiğ elma sirkesine veya ACV'ye bakmışlardır. Bazı çalışmalar insülin seviyelerini normalleştirebildiğini, metabolizmayı artırabileceğini ve yağ yakabileceğini buldu. Ayrıca, vücudunuzun dolgunluk hissini artırarak iştahı bastırabilir.


Bir veya iki çorba kaşığı suyla karıştırılarak alınması tavsiye edilir. Ayrıca salata sosu yapabilir ve çeşitli tariflere ekleyebilirsiniz. Bazı insanlar tadı beğenmezler, ya da mide bulanmasına yol açabilir.


Greyfurt

Greyfurtları sindirmenin, içerdiklerinden daha fazla kalori aldığını duymuş olabilirsiniz ve bir anlamda doğru! Bu narenciye meyvesinin ağırlık üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Taze greyfurt sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, bir çalışmaya göre insülin ve kan şekeri düzeylerini normalleştirmenize yardımcı olur. 


Diğer çalışmalar, greyfurt yemenin kanınızdaki dolaşımdaki lipidleri veya yağları azaltabileceğini ve kan basıncını dengeleyebileceğini de buldu. Daha konsantre bir form için greyfurt çekirdeği ekstresini bile deneyebilirsiniz.


Vegan Protein Tozu

Yediğiniz protein miktarını artırmak, özellikle de basit karbonhidrat tüketimini azalttığınızda, vücudunuzun oluşturduğu kasları artırabilir. Daha fazla kasla, hiçbir şey yapmadan her gün daha fazla kalori yakarsın! Bu, hem aerobik hem de kuvvet antrenmanı dahil, egzersiz yapmamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak yalnızca daha fazla kas kütlesinin daha fazla kaloriyi yakmasına yardımcı olur. Protein ayrıca açlık hormonu ghrelin'i azaltarak iştahı azaltır.


Daha fazla kas, her gün daha fazla kaloriye eşittir. Protein alımınızı arttırmak, ilave yağ yakmak için harika bir yol olabilir!


Smoothie'lere veya öğünlere protein tozu eklemek, vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olan protein alımınızı artırmak için güçlü ve kolay bir yoldur. Bezelye, kahverengi pirinç veya kenevir proteini gibi vegan protein tozlarını seçin.


Sızma zeytinyağı


Yağ yakmak için yağ mı kullanıyorsunuz? Evet! Bir araştırma, yemeklerde ekstra sızma zeytinyağı (EVOO) kullanmanın, yemekten sonra beş saate kadar yakılan yağ miktarını arttırdığını buldu. Çalışmada buna postprandial yağ oksidasyonu denir. EVOO ayrıca diyete bağlı termojenezi arttırdı.


Bu, menopoz sonrası kadınların nispeten küçük bir çalışmasıydı, ancak çalışma önemlidir çünkü metabolizma ve yağ yakma yaşla birlikte yavaşlar.


Tüm Yağ Yakıcılar Güvenli midir?

Doğal yağ yakıcılar genellikle güvenlidir, ancak takviye almaya başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. Bazıları - hatta doğal olanları - reçeteli ilaçlar veya hatta diğer takviyelerle etkileşime girebilir.


 

Genel olarak, çok sayıda bileşen içeren yağ yakıcılar ilaç etkileşimleri ve yan etkiler için daha yüksek bir risk oluşturur. Ayrıca, çoklu bileşenler içeren yağ yakıcı takviyeler ve bunların nasıl çalıştıkları konusunda daha az sayıda çalışma yapılmıştır.

 

Herhangi bir ciddi yan etki yaşarsanız, yağ yakıcıları kullanmayı bırakın. 


Yağ Yakıcılar Gerçekten Etkili Mi?


Genel bir kilo verme planının en önemli bileşeni olarak beslenmeyi düşünün. Egzersiz ikinci kısım olarak önemlidir, oysa yağ yakıcı bir takviye olarak yardımcı olabilir.


Zayıflama takviyelerini talimatlara göre aldığınızdan emin olun. Önerilen günlük porsiyondan daha fazlasını almak sağlığınıza zarar verebilir. 


Yağ Yakıcı Seçmek İçin İpuçları


Diyetiniz ve egzersiz planlarınız uygun olduğunda, doğru yağ yakıcı takviyeyi seçmek zor görünebilir. Kaslı modeller ve akılda kalıcı ambalajlara kanmayın. Bu önemli soruları kendinize sorarak hedeflerinizi netleştirin:


Neden yağ yakmak istiyorsun?

Kafeine karşı duyarlı mısınız?

İlaç kullanıyor musunuz veya ciddi bir sağlık probleminiz var mı?

Yağ yakıcı kullanımı ne kadar sürer?

Yağ yakıcı herhangi bir kimyasal katkı maddesi olmadan doğal mıdır?

Yağ yakıcı vegan, organik ve glütensiz midir?


Bazı temel bilgiler oluşturduktan sonra, sizin için doğru yağ yakıcısını seçin. Her insanın fizyolojisi benzersizdir ve sizinki bir yağ yakıcısına cevap verebilir, diğerine cevap veremez. 


İki uyarıcı ürünü birlikte eşleştirmek konusunda dikkatli olun; bu yorgun hissetmenize neden olarak geri dönebilir. Her zaman olduğu gibi, en iyi sonuçları elde etmek için organik, bitkisel bazlı içeriklerle en yüksek kalitede takviyeleri satın alın.


Hatırlanacak noktalar


Yağ yakıcılar mucize bir çözüm olmasa da, kilo verme çabalarınıza yardımcı olabilir. Metabolizmanızı artırarak, yağ emilimini bloke ederek veya iştahı azaltarak çalışabilirler.


Doğal yağ yakıcılar arasında ginseng, kırmızı biber, elma sirkesi ve greyfurt gibi yiyecekler veya kafein gibi gıdada doğal olarak bulunan bileşikler bulunur. Sadece yağ yakıcı yiyecekleri, baharatları veya otları yiyebilir veya yağ yakma gücünü kapsül veya özler halinde konsantre olarak satın almayı seçebilirsiniz.


Bir yağ yakıcı seçmek için, neye ulaşmak istediğinizi ve kilo kaybı yolculuğunun hangi bölümünü, istek, metabolizma veya enerji gibi en çok hangisini istediğinizi açıklığa kavuşturun.


Yağ yakıcı kullanmaya başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşun ve olumsuz yan etkiler yaşarsanız kullanmayın. Her zaman genellikle zararlı kimyasallar içeren sentetik yağ yakıcılardan kaçının ve bunun yerine organik, glütensiz seçenekler arayın.


 

Bu yazı hastalıkların tedavi edilmesi veya önlenmesi ile ilgili tavsiye içermez.

 


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR