Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

Eğer biraz google araması yaptınız ve yağ yakıcı takviyeleri araştırdıysanız, CLA'nın ne yaptığını merak ediyor olabilirsiniz. Bilimsel terimler, takviyelerin sizin için neler yapabileceği konusunda kendinizi kafası karışmış hissetmenize neden olabilir.

Bu yüzden, kodları kırmak ve CLA'nın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve sizin için yararlı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmak için buradayız.

Fitness için yeni olsanız veya yıllardır egzersiz yapıyorda olsanız, bir şey her zaman doğrudur: vücudunuzu beslemek için kullandığınız şey, elde ettiğiniz sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Peki ya CLA?

Spor salonunda kilo vermenize, kas kazanmanıza veya performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir mi? CLA'nın ne olduğunu, yan etkileri varsa faydalarını ve eğitim hedeflerinize ulaşmak için nasıl kullanılacağını keşfedin.

 

CLA nedir?

Konjuge linoleik asit (CLA) bir tür esansiyel yağ asididir. Şimdi, “yağ” kelimesinde tepelere koşmadan önce, bütün yağların kötü olmadığını bilmelisiniz. Esansiyel bir yağ, vücudun düzgün çalışması için bu yağa sahip olması gerektiği anlamına gelir. Vücut belirli yağları kendi başına üretebilir, ancak esansiyel yağların diyette bulunması gerekir.

Geniş anlamda, iki temel esansiyel yağ türü vardır - omega 3 ve omega 6. CLA, omega 6 esansiyel yağ asitlerinin bir alt kategorisidir - bir linoleik çoklu doymamış yağ asididir.

CLA'da konjuge kelime, tek ve çift bağlarının düzenlenmesini ifade eder (bu, yağ tipini belirlemeye yardımcı olur). CLA ayrıca doğal olarak oluşan bir trans-yağdır. İşlenmiş insan yapımı trans yağların versiyonundan farklı olarak, CLA'nın bununla ilişkili sağlık yararları olduğu düşünülmektedir.

CLA doğal olarak gıdalarda veya insan yapımı bir takviye şeklinde bulunabilir.

CLA nasıl çalışır ve ne işe yarar?

1. Kilo verme ve metabolizma hızı için CLA.

Bazıları CLA'nın vücut kompozisyonunu değiştirebileceğini ve metabolizmayı değiştirerek kilo kaybını kolaylaştırabileceğini teorik olarak belirledi.

CLA'nın nasıl çalıştığının ardındaki teori, vücudun fazla yağ hücrelerinin parçalanmasına ve yanmasına yardımcı olmasının yanı sıra aşırı yağ depolanmasını engellemesidir. Gerçekte görülen şey, bu işlemin esas olarak kas dokusunda depolanan yağ hücrelerine gerçekleştiğidir.

Kas içindeki yağ hücrelerinin vücuttaki yağ seviyelerini etkilemediğini unutmayın, çünkü bu daha çok deri altı yağ (cilt ve kas arasındaki yağ) tarafından belirlenir. CLA bu işlemle hücresel düzeyde etkileşime girer.

Kilo kaybının ve metabolizmadaki değişikliklerin faydalarının çoğu yalnızca hücrelerde (test tüpünde) veya hayvan çalışmalarında gözlenmiştir.

 

2. Kas Gelişimine Faydası

CLA'nın insanlarda yağsız kas kütlesini olumlu yönde etkilediğini göstermek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Yine de, yapılan hayvan testi sonuçları böyle bir faydasının da olabileceğini göstermektedir.

3. Kolesterol ve kan şekeri düzeyleri

Hiper triasilgliserolemi (kan akımında yüksek seviyelerde trigliseritler) ve yüksek plazma kolesterolü, kardiyovasküler hastalık için majör risk faktörleri olarak önerilmektedir. Kalp sağlığını etkileyen iki ana kolesterol tipi vardır. Basitçe söylemek gerekirse, kalbe kolesterol taşıyan HDL ve kalbe kolesterol taşıyan LDL vardır.

Genel olarak, HDL düşükse ve kan dolaşımındaki LDL ve yağ yüksekse, kalp hastalığı riski artar. Hayvan modellerinde anti-sklerotik ve kan lipid profillerinde iyileşme gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bu keşif, bilim adamlarının insanlar için de aynı olabileceğini düşünmelerini sağladı.

İnsan çalışmalarının çoğu, CLA ile takviye ederken kalp sağlığı üzerinde olumsuz bir etki göstermediğini gösterirken, geliştirilmiş bir kan lipit profilinden fayda görmediler.

Yıllardır, CLA'nın kan glukoz düzeylerini ve insülin duyarlılığını olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Bu, obez ve insüline dirençli popülasyon için özellikle ilgi çekici olabilir. Sağlıklı insanlarda, yemek yemeye karşı normal bir “insülin” duyarlılığı ” yanıtı vardır.

Birisi insüline dirençli hale gelmeye başladığında, aynı işi yapmak için daha fazla insüline ihtiyaç duyarlar ve bu da pankreasın (diyabete yol açabilir) zorlanmasına neden olur.

Bugüne kadar, CLA'nın insülin duyarlılığını arttırdığına dair belirli bir bilimsel kanıt yoktur - şimdiye kadar, çalışmalar karışık sonuçlar göstermiştir.

Genç sedanter insanlarda küçük bir yararı olduğunu gösteren belirli bir çalışma vardı, ancak çalışma grubu küçüktü, bu nedenle daha büyük bir test grubu grubuyla daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Kabul edilen, genel sonuçların bugüne kadar belirsiz olduğu ancak CLA’nın kan şekeri ve insülin duyarlılığını olumlu yönde etkilemediği yönünde.

4. CLA ve bağışıklık fonksiyonu

CLA'nın bağışıklık sistemi için neler yaptığını inceleyen bugüne kadar birçok çalışma yapılmıştır - şu ana kadar sonuçlar oldukça değişken olmuştur.

Mevcut bilime dayanarak nasıl bir sonuç çıkarılacağına bakıldığında, çalışmaların çoğunun gösterdiğine bakarak başlamak mantıklıdır. Genel bir eğilim var mı ve eğer öyleyse bir etkinin lehine mi değil mi?

CLA ve bunun immün sistem üzerindeki etkisi; CLA'nın immün sistem üzerinde belirgin bir pozitif etkiye sahip olup olmadığına dair özellikle güçlü bir eğilim göstermediği görülüyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR