Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Yiyecek

Bağışıklık Sistemi Güçlendiricileri

Vücudunuzu belirli yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yollarını arıyorsanız, ilk adımınız yerel marketinizi ziyaret etmek olmalıdır. Yemeklerinizi bu 15 güçlü bağışıklık sistemi güçlendiricisini içerecek şekilde planlayın.

1. Narenciye

Çoğu insan üşüttükten sonra C vitaminine döner. Çünkü bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır.

Popüler narenciyeler şunları içerir:

- Greyfurt

- Portakal

- Mandalina

- Limonlar

- Misket limonu

Vücudunuz onu üretmediği veya saklamadığı için, sağlıklı kalabilmek için günlük C vitaminine ihtiyacınız vardır. Hemen hemen tüm turunçgiller C vitamini bakımından zengindir.

2. Kırmızı Biber

Turunçgillerin herhangi bir meyve veya sebzenin en fazla C vitaminine sahip olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Kırmızı biber narenciye göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

3. Brokoli

Brokoli, vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Gücünü sağlam tutmanın anahtarı, mümkün olduğunca az pişirmek.

4. Sarımsak

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunur. Yiyeceklere biraz lezzet ekler ve sağlığınız için bir zorunluluktur. İlk uygarlıklar enfeksiyonlarla mücadeledeki değerini kabul etti. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'ne göre, sarımsak ayrıca kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Sarımsakın bağışıklık arttırıcı özellikleri, allisin gibi ağır bir sülfür içeren bileşik konsantrasyonundan geliyor gibi görünmektedir.

5. Zencefil

Zencefil, hastalandıktan sonra birçok kişinin başvurduğu başka bir yiyecektir. Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer enflamatuar hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilecek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Zencefil bulantıyı azaltmaya da yardımcı olabilir.

Son hayvan araştırmalarına göre zencefil, kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve kolesterol düşürücü özelliklere sahip olabilir.

6. Ispanak

Ispanak sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de dolu olduğu için listemizde. Brokoli'ye benzer şekilde, ıspanak mümkün olduğunca az pişirildiğinde daha sağlıklıdır, böylece besin değerlerini korur. 

7. Yoğurt

"canlı ve aktif kültürleri" olan yoğurtları arayın. Bu kültürler, hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi uyarabilir. Prelavored ve şeker yüklü türlerden ziyade sade yoğurt almaya çalışın. Sade yoğurdu sağlıklı meyvelerle veye balla karıştırabilirsiniz.

Yoğurt da harika bir D vitamini kaynağı olabilir, bu nedenle D vitamini ile güçlendirilmiş markaları seçmeye çalışın. D vitamini bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırdığı düşünülmektedir.

8. Badem

Soğuk algınlığını önleme ve soğuk algınlığı ile mücadele söz konusu olduğunda, E vitamini de oldukça önemlidir. Badem gibi fındık, vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir. Yaklaşık 46 tam kabuklu badem olan yarım bardak porsiyon, önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100'ünü karşılar.

9. Zerdeçal

Zerdeçalı birçok mutfakta önemli bir bileşen olarak biliyor olabilirsiniz. Ancak bu parlak sarı, acı baharat, hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde anti-inflamatuar olarak yıllardır kullanılmaktadır. Araştırmalar, zerdeçalın kendine özgü rengini veren yüksek konsantrasyonlarda curcumin'in egzersize bağlı kas hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

10. Yeşil Çay

Hem yeşil hem de siyah çaylar bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çayın gerçekten mükemmel olduğu yerler epigallocatechin gallate veya başka bir güçlü antioksidan olan EGCG (Epigallocatechin Gallate) seviyesindedir. EGCG'nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Siyah çayın geçtiği fermantasyon süreci çok fazla EGCG'yi yok eder. Diğer taraftan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle EGCG korunur.

Yeşil çay aynı zamanda iyi bir amino asit (L-theanine) kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele bileşiklerinin üretimine yardımcı olabilir.

11. Papaya

Papaya, C vitamini yüklü başka bir meyvedir. Günlük önerilen C vitamini miktarının yüzde 224'ünü tek bir papayada bulabilirsiniz. Papayaların ayrıca anti-inflamatuar etkileri olan papain adı verilen bir sindirim enzimi vardır.

Papayalar, genel sağlığınız için faydalı olan iyi miktarda potasyum, B vitaminleri ve folat içerir.

12. Kivi

Papayalar gibi, kivi de doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere bir çok temel besinle doludur.

13. Kümes hayvanları

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası plasebo etkisi olan iyi hissettiren bir yemekten daha fazlasıdır. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmaktan korunmanıza yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitamini bakımından yüksektir. Yaklaşık 100 gr hindi veya tavuk eti, günlük önerilen miktarda B-6'nın yüzde 40 ila 50'sini içerir.

B-6 vitamini, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli bir oyuncudur. Yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için de hayati önem taşır. Tavuk kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılan tavuk veya et suyu, jelatin, kondroitin ve bağırsak iyileşmesi ve bağışıklığına yardımcı olan diğer besin maddelerini içerir.

14. Ayçiçeği tohumları

Ayçiçeği tohumları fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini de dahil olmak üzere besinlerle doludur. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından inanılmaz derecede yüksektir.

E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunun düzenlenmesinde ve korunmasında önemlidir. E vitamini yüksek olan diğer yiyecekler arasında avokado ve koyu yapraklı yeşillikler bulunur.

15. Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz hayvanları, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye çalışan birçok kişi için akla gelen şey değildir, ancak bazı kabuklu deniz ürünleri çinko ile doludur.

Çinko diğer birçok vitamin ve mineral kadar fazla dikkat çekmez, ancak vücudumuzun buna ihtiyacı vardır, böylece bağışıklık hücrelerimiz istendiği gibi çalışabilir.

Çinko bakımından zengin kabuklu deniz ürünleri çeşitleri şunlardır:

- Yengeç

- İstiridye

- Istakoz

- Midye

Diyetinizde önerilen günlük çinko miktarından fazlasını istemediğinizi unutmayın. Yetişkin erkekler için 11 miligram (mg) ve kadınlar için 8 mg'dır. Çok fazla çinko aslında bağışıklık sistemi işlevini engelleyebilir.

Gripten korunmanın diğer yolları

Çeşitlilik doğru beslenmenin anahtarıdır. Bu yiyeceklerden sadece birini yemek, sürekli yemenize rağmen griple mücadeleye yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır. Tek bir vitamin ve çok az başka vitamin almamanız için porsiyon boyutlarına ve önerilen günlük alımlara dikkat edin.

Gym Market tarafından ifade edilen görüş ve beslenme önerileri, geleneksel tıbbi hizmetin yerine geçmez. Eğer ciddi bir tıbbi durumunuz veya sağlık endişeniz varsa, doktorunuza görünün.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR