Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

B Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

B Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

İyi beslenme, sağlığın yanı sıra birçok koşulun önlenmesi ve tedavisine de bağlıdır. Her gün önerilen miktarda vitamin almak, beslenme denkleminin önemli bir parçasıdır ve önleyici bakım için B vitaminleri gereklidir. Araştırmalar, yeşil sebzelerde, tam veya zengin tahıllarda, süt ürünlerinde ve etlerde bol miktarda bulunan B vitaminlerinin sağlıklı bir metabolizmayı desteklediğini ve ayrıca inme riskini azalttığını gösteriyor.

Mesela B12 vitamini alın. Mayo Clinic’e göre, suda çözünür bir vitamin olan B12 vitamini sinir fonksiyonunda, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve DNA üretiminde önemli rol oynuyor. Birçok insan çeşitli, dengeli bir diyette bol miktarda B12 vitamini alırken, bir vegan veya vejeteryan diyeti kullanıyorsanız, B12 vitamini eksikliği riski altındasınız. Ayrıca yaşlı yetişkinler ve GI bozukluğu olan kişilerde yeterli B12 eksikliği vardır.

B12 vitamini eksikliği belirtileri şunlardır:

Anemi

Bunaklık

Depresyon

Dengeyi sağlamada zorluk

yorgunluk

Bağırsak sorunları

Duygudurum bozuklukları

Kas Güçsüzlüğü

Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma

Zayıf hafıza

Ağız veya dilde ağrı

B6 Vitamini (piridoksin) normal beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi ile sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Kanatlı, balık, patates, nohut ve muz yiyenlerin çoğunda yeterli miktarda B6 vitamini vardır. Ancak böbrek hastalığı ve emilim bozukluğu sendromları gibi bazı hastalıklar B6 vitamini eksikliğine yol açabilir. B6 eksikliği, vücuttaki dokulara oksijen alan kırmızı kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. B6 vitamini eksikliği olan kişiler gibi belirtiler yaşayabilir:

Depresyon

Zayıflamış bağışıklık sistemi

B vitamini eksikliği olan bazı kişilerin depresyon, anksiyete ve ruh hali değişimleri yaşadığı bilinmektedir. Folat (B9 vitamini) ruh hali yönetiminde ön sırada yer almaktadır. Bulgular, depresyonu olan birçok insanın kanda daha az folat seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Folat yeşil yapraklı sebzelerde, baklagillerde, bezelyede, yer fıstığında ve diğer baklagillerde ve turunçgillerde bulunur. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), üreticilerin zengin ekmeklere, tahıllara, unlara, mısır unu, makarna, pilav ve diğer tahıl ürünlerine 1998'de folik asit eklemelerini istemeye başladı.

Ek olarak folik asit (takviyelerde ve takviye edilmiş gıdada sentetik folat şekli) erken hamilelikte beyin ve spina bifida gibi omurganın ciddi doğum kusurlarını önlemek için esastır. Doğumdan üç ay önce folik asit ile doğum öncesi bir vitamin almak ve folik asit takviyeli yiyecekler yemek, kadınların bu temel B vitaminini bol miktarda almasına yardımcı olabilir.

Doktorunuz, B vitaminlerinden birinde eksik olup olmadığınızı belirleyebilir ve B vitamini kompleksi desteği ekleyebilir. Ek destek alsanız bile, B vitamini eksikliğinden kaçınmak ve bu önemli vitaminlerin sağlığa faydalarından yararlanmak için çeşitli ve dengeli bir diyet gereklidir.

İhtiyacınız olan farklı B vitaminlerinin günlük dozlarını, diyetinize katılacak doğal kaynakları ve almayı beklediğiniz sağlık yararlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Metabolizmadaki ve sağlıklı cilt ve saçın korunmasındaki rollerine ek olarak, B vitaminleri, kan pıhtısının beyne kan akışını engellediği bir durum veya beyindeki bir kan damarı patlaması durumundaki daha düşük inme sıklığına bağlanmıştır. Altı ay veya daha uzun süren randomize klinik çalışmaların gözden geçirilmesi, B vitamininin 50.000'den fazla katılımcıdan oluşan büyük bir grup için inme riskini yüzde 7 azalttığını ortaya koydu. Çalışma, Xu Yuming ve Çin'in Zhengzhou bölgesinden meslektaşları tarafından yazılmıştır ve Eylül 2013'de yayınlanan Neurology dergisinin sayısında yayımlanmıştır. Ancak B vitamini kompleksi veya herhangi bir B vitamini takviyesi almaya başlamadan önce, sağlık uzmanınızla görüşün.

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavisi için öneri içermez.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR