Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Atletler İçin Whey Protein Gerekli Mi?

ATLETLERİN SADECE KARBOHİDRATLARDAN FAZLASINA İHTİYACI VAR


Dayanıklılık sporcuları karbonhidrat alımına odaklanma eğilimindedir ve varsa proteine ​​çok az dikkat eder. Sonuç olarak, protein eksikliği çoğu zaman performans ve sağlık üzerindeki kaçınılmaz olumsuz etkileriyle dayanıklılık sporcuları arasında ortaya çıkar. Ciddi dayanıklılık sporcuları, önerilen normal günlük tahsisatın çok üstünde, önemli miktarda proteine ​​ihtiyaç duymaktadır, çünkü yağsız kas kütlesinin korunması, onarımı ve büyümesi, hepsi proteine ​​bağlıdır. Böylece kişinin optimum bağışıklık sistemi çalışıyor. Düşük diyet proteini iyileşme süresini uzatır, kas zayıflığına neden olur ve bağışıklık sistemini baskılar. Kronik protein eksikliği egzersizlerinizin faydalı etkilerini iptal edecektir. Bunun yerine, yorgunluk, uyuşukluk, anemi ve muhtemelen daha da ciddi rahatsızlıklara duyarlı olursunuz. Aşırı antrenman sendromlu sporcular genellikle protein eksikliğine sahiptir.


PROTEİN


SORULAR, ÖNEMLİ VE CEVAPLAR


Tüm yakıtlarımız ve takviyelerimizle ilgili sunduğumuz genel bilgilere ek olarak, protein alımı konusu da bazı yanlış algılamalar ile ilgilenmeyi gerektirir. Dayanıklılık sporcuları protein alımı hakkında bazı sözlü inançlara sahiptir ve bu bölümde en çok dile getirilen üç kısma bakacağız.


“SADECE VÜCUT GELİŞTİRMECİLERİN YÜKSEK PROTEİN DİYETİNE İHTİYACI VAR”


Gerçek şu ki, dayanıklılık sporcuları ve vücut geliştiriciler benzer protein gereksinimlerine sahiptir, ancak vücudun proteini kullanma şekli farklıdır. Vücut geliştiriciler kas dokusunu artırmak için öncelikle proteine ​​ihtiyaç duyarlar. Dayanıklılık sporcularının öncelikle günlük antrenmandan itibaren sürekli olarak parçalanan kas dokusunu onarmak için proteine ​​ihtiyaçları vardır.


“YÜKSEK BİR PROTEİN DİYETİ , KİLO ALMA VE FAZLA KAS SAĞLAR"


Aslında, girdiğiniz eğitim türü, kilolu olup olmayacağınızı belirler. Yüksek hacimli dayanıklılık antremanı, protein alımına bakılmaksızın kas kütlesi oluşturmaz, oysa nispeten düşük antreman kuvvetleri. Her iki durumda da, kas dokusu protein gerektirir. Ek olarak, tükettiğiniz kalori miktarıdır (karbonhidratlardan, protein veya yağdan olabilir), kilo alımında birincil faktördür. İstenmeyen kilo alımlarını önlemek için egzersiz sırasında ve diyet sırasında girdiğinizden daha fazla kaloriye sahip olmak yeterlidir.


“AMA KARBOHİDRATLAR EGZERSİZ İÇİN EN ÖNEMLİ YAKITDIR”


Karbonhidratlar aslında vücudun tercih ettiği yakıt kaynağı olsa da, protein, dayanıklılık sporcularının enerji ve kas koruma ihtiyaçlarında önemli bir rol oynamaktadır. Protein, temel olarak, vücut dokularının onarım, bakım ve büyümesindeki rolüyle bilinir. Aynı zamanda enerji arzında da rolü var. İyi eğitimli sporcularda yaklaşık 90 dakikalık egzersiz yaptıktan sonra, kas glikojen depoları neredeyse tükenir ve vücut alternatif yakıt kaynaklarını arar. Kendi kas dokunuz, glikozun yağsız kas dokusunun yağ ve amino asitlerinden sentezi olan glikoneogenez denilen bir işlem için bir hedef haline gelir. Uzun, yoğun bir antrenmandan sonra şiddet ve sertlik derecesi, ne kadar kas yıkımı olacağını gösteren iyi bir göstergedir. Yakıt karışımınıza protein eklemek, amino asitler sağlar ve böylece doku yıkımı azaltır.


EGZERSİZDE PROTEİN KULLANIMI


Dayanıklılık Egzersizi Sırasında Uygun Kalori Alımı makalesinde tartışıldığı gibi, egzersiz ikinci saate ve ötesine geçtiğinde, egzersiz yakıtının az miktarda protein içermesi önemlidir. Araştırmalar, egzersizin proteinlerden gelen toplam kalori miktarının% 15' ine kadar yakıldığını göstermiştir. 1987; 19 (Ek): S 179 - S 190]. Dayanıklılık sporcusu bu proteini yakıt karışımının bir parçası olarak sağlamazsa, daha fazla yağsız kas dokusu yakıt sağlamak ve biyokimyasal dengeyi korumak için glukoneogenez yoluyla öldürülür. Basitçe söylemek gerekirse, 2-3 saatin üzerinde egzersiz yaparken, diyet kaynağından protein sağlamanız gerekir, aksi halde vücudunuz amino asitleri kas dokunuzdan “ödünç alır”. Ne kadar uzun süre egzersiz yaparsanız, o kadar fazla kas dokusu feda edilir. Bu, hem egzersiz sırasında (artan yorgunluk - amonyağa neden olan amonyağa bağlı olarak) hem de egzersiz sonrası toparlanma sırasında (aşırı yağsız kas dokusu hasarından dolayı) performans sorunları yaratır.


Önemli: Yaklaşık iki saatin ötesine geçen egzersiz sırasında, akıllı dayanıklılık sporcusu hem kompleks karbonhidrat hem de protein alımının bu kas yıkımı sürecini geciktirmek ve dengelemek için yeterli olduğundan emin olmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR