Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Atletler İçin En İyi 7 Protein Besinleri

 Atletler İçin En İyi 7 Protein Besinleri

 

Protein, herhangi bir sporcu için, özellikle de aktif olarak antrenman yapanlar için esastır. Kasları oluşturur ve onarır, toparlanmaya yardımcı olur ve egzersizlerinize yanıt olarak kaslarınızın tam olarak uyum sağlamasına yardımcı olur. Vücudunuzun karbonhidrat yemeseniz bile sentezleyebileceği glikozun aksine, vücudunuz başka kaynaklardan protein üretemez. Yeterli protein olmadan vücudunuz çalışması için gereken amino asitleri almak için kasları parçalamaya başlar.

Proteinler, amino asit adı verilen daha küçük alt birimler tarafından oluşturulan karmaşık moleküllerdir. Her biri üç gruptan birine ait 20 bilinen amino asit vardır. Esansiyel amino asitler vücudunuzun kendi kendine yapamayacağı 10 amino asit içerir. Esansiyel olmayan amino asitler, temel amino asitlerden veya proteinden sentezleyebileceğiniz amino asitlerdir. Üçüncü grup, koşullu amino asitler, genellikle esansiyel olmayan amino asitleri içerir, ancak vücudunuz stres altındayken gerekli olabilir.

Bir vücudun, her gün ihtiyaç duyduğu amino asit miktarını alması için, Tıp Enstitüsü, tüm yetişkinlerin vücut ağırlığının kilogramı başına en az 0.8 gram protein tüketmelerini önerir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, vücut geliştiricilerin ve sporcuların aktif olarak antrenman yapmalarına, antrenmana bağlı olarak günde vücut ağırlığının kilogramı başına en az 1.2 ila 2.0 gram protein tüketdiklerini göstermektedir.

Unutmayın, bazı protein kaynakları diğerlerinden daha iyidir. En iyi diyet protein kaynakları dengeli bir amino asit profili, yüksek miktarda protein konsantrasyonu, ilave besin maddeleri ve sağlıklı miktarda yağ sunar.

Antrenmandaki sporcular için önerilen en iyi 7 protein kaynağımız.

Deniz balığı

Balık, düşük kalorili, besleyici bir pakette bir ton protein içerir. Örneğin, 100 gr yabani somon balığı, sadece 175 kalori ile 19 gram protein içeriyor. Balık aynı zamanda kalbiniz ve beyniniz için önemli omega-3'ler sağlar. Mümkün olduğunda, vahşi avlanan balıkları arayın. Çiftlikte yetiştirilen balıklar doğal bir diyetle beslenmezler, genellikle hastalanırlar ve vahşi yakalanmış balıklarla aynı omega-3 konsantrasyonlarına sahip değildirler.

Yumurtalar

Tiamin bakımından zengin, riboflavin, pantotenik asit, folik asit, B12 vitamini, biotin, D vitamini, E vitamini ve fosfor, yumurtalar protein ve besinlerin güç kaynağıdır. Ayrıca hazmı kolay ve hazırlıkları da kolaydır. Besin bakımından çok zengin olacak bütün organik, kafessiz yumurtaları arayın. Son olarak, diyetinize yumurta sarısını eklediğinizden emin olun. Yumurta sarısı, beyninizi ve vücudunuzu güçlü tutacak vitamin, mineral, antioksidanlar ve omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonunu içerir.

Tavuk

Tavuk, tüm temel amino asitleri içerir ve sindirimi kolaydır. 100 gr'lık bir porsiyon 27 gr protein ve 239 kalori içerir. Tavuk alırken, kafessiz yetişmiş, insancıl koşullarda yetiştirilen ve besin yoğunluğu yüksek, değişken bir diyetle beslenen tavukları arayın.

Çimenle Beslenmiş Sığır Eti

Otla beslenen sığır eti, tahılla beslenen sığır etinden daha temiz, daha lezzetli, daha zengin ve zengin besleyici et sunar. Çinko, demir ve tüm gerekli amino asitlerle doludur.

Peynir altı suyu (whey) proteini

Sütten elde edilen ikinci en bol protein olan peynir altı suyu proteini, öncelikle öğün yerine koyma tozlarında ve protein tozlarında bulunur. Peynir altı suyu, bütün temel amino asitleri içerir ve dallanmış zincirli amino asitlerde yüksektir: lösin, izolösin ve valin. Aynı zamanda bağışıklık ve kas iyileşmesini artıran glutamin bakımından da yüksektir. Peyniraltı suyu satın alırken, organik bir diyetle beslenen ve hormon içermeyen ineklerden geldiğinden emin olun.

Badem

Badem, mükemmel bir protein ve enerji kaynağı olarak işlev görür ve aynı zamanda bir anti-enflamatuar görevi görür. E vitamini, lif ve sağlıklı yağ sağlarlar.

Yoğurt

Şekeri düşük, proteini nispeten yüksek ve sağlıklı yağ bakımından zengin, organik yoğurt dengeli bir diyet için mükemmel bir ektir.

 

Dayanıklılık ve dayanıklılık egzersizi atletik antrenmanlarda uzun bir yol kat ediyor, ancak hiçbir şey beslenmenin yerini alamaz. Protein olmadan kaslar bozulur, enerji düşer ve toparlanma yavaşlar. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR