Bugüne Özel: 700 TL üzerindeki siparişlerde geçerli, 50 TL hediye çeki kodu: Gym50

Antrenman Yapmadığınız Günler Protein Kullanımı Nasıl Olmalı?

Antrenman Yapmadığınız Günler Protein Kullanımı Nasıl Olmalı?

 

Bir antrenmanı bitirdikten sonra, çoğu insanın yaptığı ilk şey, proteinli içeceklerini kaslarını olabildiğince çabuk doldurması için içmektir.


Peki ya dinlenme günlerinde? Hiç bir dinlenme gününde bir protein tozu kullanmayı düşündün mü? Bir yandan, yapılacak oldukça mantıklı bir şey gibi görünüyor.


Ancak diğer yandan, herhangi bir fayda sağlamazsa, sadece para kaybı değil mi?

 


Kas gelişimi ve egzersiz sonrası toparlanma hızı, diğer şeylerin yanı sıra, kandaki protein moleküllerinin mevcudiyeti ile belirlenir. İyi seviyede hormon ve enzimler de protein hazırlığına bağlıdır.


Zaten bilmiyorsanız, protein, sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve hücre büyümesini artırmak için vücudun sahip olması gereken hayati bir makro besindir… ve fark etmemişseniz, kaslarınız hücredir.


Bu nedenle protein alımımızı sürdürmek kasları inşa etmeye, onarmaya ve geliştirmeye yardımcı olur. Bu da atletik performansın artmasına neden oluyor.


Çoğu kişi bir antrenmandan önce veya sonra protein kullanıyor.


Ama spor salonuna gidemediğimiz günlerde ne yapmalıyız? Dinlenme günlerinde protein kadranını "max" dan "normal" e çevirmek mantıklı mı?


Kaslarımız çalışmadığında protein almak olumsuz etki eder mi?


Dinlenme Günleri'nde protein takviyemi almam gerekir mi?


Kısacası… elbette gerekir!


En temel düzeyde, proteinin her zaman alınması gerekir ve off günlerde protein tozu kullanmak yararlı olabilir.

 


Protein, kan dolaşımınıza bir miktar amino asit verir. Bunlardan bazıları saç ve tırnakları ya da hayati organları onarmaya gider, bazıları da iskelet ve düz kaslarınıza gider. Bu nedenle, eğer kaslarınızı çok çalıştırdıysanız, (normal bir diyetten daha iyi) iyi şeyler yemek, büyümeye ve onarmaya yardımcı olacaktır.


Antrenman Günleri için önemli bir destek takviyesi olsa da, Dinlenme Günleri için de aynı derecede önemlidir.


Bunun nedeni kaslarımızın egzersizden sonra 48 saate kadar gelişmeye devam etmesidir. Sadece fiziksel olarak ağırlık kaldırmadığımız için vücudumuzun hala kas sentezi yapmadığı anlamına gelmez.


Çoğu araştırma vücudunuzun bir egzersizden 48 saat kadar sonra protein zincirleri oluşturduğu konusunda hemfikir. Central Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir 2016 araştırması, deneklerin kas protein sentezinin 24 saatte yavaşça düşmeden önce % 109'a (neredeyse iki saatten iki kat sonra) arttığını ortaya koydu.


Yani, asıl sorumuza cevaben:


Dinlenme Günlerinde de protein almaya devam etmesi önemlidir.


“Direnç egzersizinin hem MPS (Kas Protein Sentezi) hem de MPB'yi (Kas Protein Parçalanması) uyardığı ve protein içeren bir öğünün egzersize yakın zamanda tüketilmesi durumunda, net pozitif protein dengesinin ortaya çıkmasına yardımcı olduğu iyi bilinmektedir. ”


- Gıda Bilimi Dergisi


Protein yüklemezseniz, kondisyonunuzda olumlu kazançlar göremezsiniz. Bu kadar basit.


Hastalanmayabilirsiniz (diyetinizde kronik bir protein yetersizliği yoksa), ancak ilerlemeniz ciddi şekilde engellenecektir. Protein eksikliği aynı zamanda kaslarınızın ve eklemlerinizin onarılmasını önler ve bu da bir sonraki antrenmanınızı etkiler.

 


Beslenmenizi güçlendirmek için takviyeler kullanıyorsanız, Dinlenme Gününde protein tozu eklemek idealdir.

 

Doğru protein tozu, kas beslenmesini optimize ederken protein ihtiyaçlarınızı uygun bir şekilde yerine getirmenize yardımcı olabilir. Elbette seçiminiz de hedefleriniz tarafından belirlenir. 


Dinlenme Günlerinde protein kullanmam gerekir mi?


Kısacası, evet, ama gerek duyduğunuzda kullanın.

 

Dinlenme Günleri protein alımını yüksek tutun ancak karbonhidrat ve nişastalı yiyecekleri azaltın (hedeflerinize bağlı olarak). 


       Vücudunuzu iyileştirmek istiyorsanız,% 100 WHEY ISOLATE

       Kilo vermek istiyorsanız, izole whey gibi bir ürün seçin

       Kilo almak istiyorsanız, karbonhidrat tozu seçin.

Ancak, bir yarışmaya katılmak üzereyseniz, yağsız et, yumurta, süzme peynir ve protein takviyesi gibi şeyler de dahil olmak üzere temiz bir şekilde yemeye devam etmek en iyisidir. Bu tür yiyecekler aynı zamanda sizi sağlıklı ve enerji dolu tutmak için besinler ve vitaminler sağlayacaktır.


Sadece spor salonuna gitmemiş olsanız da, vücudunuzun hala çalıştığını ve hala iyi yakıt gerektirdiğini unutmayın. Spor yapılmayan günlerde iyi bir protein tozu bu yakıtı mükemmel şekilde verir.


Dinlenme Günleri hakkında birkaç söz


Antrenman yapmak ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için hırslı olan bizleri Dinlenme Günü korkutuyor. Önceki günün egzersizinin ataletini yitirdiğimizi ve yediğimiz şeyin ilerlememizi daha da mahvedeceğini düşünüyoruz.


Doğru değil.


Dinlenme Günleri kas gelişimi devam eder.


Aslında, egzersiz rejiminin önemli bir parçası.


Dahası, aşırı egzersiz yapmak kasları öldürür… tam anlamıyla.


Dinlenecek bir güne sahip olmamak ve sonra ölülerin uykusunu uyumak, en azından dayanıklılığınızı kaybetmenize ve daha da kötüsü kas atrofisine neden olur.


Vücudunun dinlenmesi gerekiyor, o yüzden sana ne söylediğini dinle. En başarılı atletlerimizden ve vücut geliştiricilerimizden bazıları haftada dört veya beş kez antrenman yapıyor ve dinlenme günlerinin yararına yemin ediyorlar.


İşte Vücudunuzun Dinlenme Gününden kaynaklanan faydalarından sadece birkaçı:


       Artan kas sentezi

       Glikojen deponuzun stoğu (vücudunuzun enerji içeceği için)

       Gençleşmiş sinir sistemi

       Sağlıklı hormon hacmi

       Sağlıklı bağışıklık sistemi


Ve tüm bunlar bir sonraki sporunuz için iyileştirilmiş performans, dayanıklılık ve güç anlamına gelir.


Daha güçlü hissettiğinizde daha sert bir şekilde çalışabilirsiniz ki bu da taze büyümeyi ve mükemmel koşullanmayı sağlar.


Beslenme ile ilgili…


Amacınız spor salonunda kilo vermekse, Dinlenme Günü diyetiniz oldukça katı olmalıdır. Evet, Dinlenme Günlerinde protein seviyenizi yükseltin (daha uzun süre doygun kalmanıza yardımcı olur), ancak genel kalori alımınızı izleyin. Ağır karbonhidrat ya da şekerli yiyeceklerden kaçının… kendi fiziksel yapısını oluşturmak isteyenlerin aksine.


Eğer kilo almak istiyorsanız temiz karbonhidrat alımınızı oldukça yüksek tutabilirsiniz. Bunu yapmak kan şekeri miktarını oldukça fazla tutacak ve kan insülininizi artıracaktır. İnsülin, “anabolik” olma hali olarak adlandırılan şeyi teşvik eder: Vücudunuzun hayati dokuları ve kaslarını onardığı ve inşa ettiği zamanlar.


Dinlenme Gününüzde bile anabolik bir durumu tercih ederek, egzersiz sonrası toparlanma ve gelişme fırtınasını yaratmış olacaksınız.

 


Özetle


Haftada dört kez antrenman yapıyorsanız seanslarınızı düzenlemeye çalışın, aralarında birden fazla Dinlenme günü olmasın. Planınızın ilk iki gününde çalıştıysanız, haftanın geri kalanında Dinlenme ve Spor Salonu günlerini değiştirebilirsiniz.


Dinlenme Gününden önceki günlerde daha çok çalışmayı deneyin. Bunu yaparsanız, kas geliştirme hormonları ve mineralleri seviyenizi yükseltirseniz, tatil günlerinizde yükselirler.


Son Dinlenme Gününüzde, döngünün yeniden başlamasından önce tamamen iyileşmek için sağlıklı bir protein ve karbonhidrat alımını sürdürmelisiniz.


Hala ara vermek istemeyen biriyseniz, bir Dinlenme Günü'nde yapmayı düşünmek isteyebileceğiniz bir dizi hafif aktivite seçeneği:


       Yoga

       Yürüme

       Dans

       Hafif yüzme seansları


Ama vücuduna dikkat et.


Yorgun hissediyorsanız veya uzuvlarınız ağrıyorsa veya iştahınız yoksa spor salonunda fazla abartmış olabilirsiniz. Ve eğer spor salonunda fazla abartmış olursanız, DURDURMAdıkça bir sonraki antrenmanınızdan bir şey alamazsınız.

 

 

Spor gününüzde olduğu kadar istirahat günlerinde protein alımınızı koruyun. Bunu yapın, iyi ve temiz bir şekilde yiyin ve kaslarınızda hangi işlemlerin gerçekleştiğini bilirseniz, günün "uyuşukluğu" ile baş etmenin kolay olduğunu göreceksiniz.

 

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavi edilmesi veya önlenmesi ile ilgili tavsiye içermez.

 

 


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR